Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe oszustwo SMS-owe. Nie klikaj w taki link!

Oszuści cały czas modyfikują swoje metody. Tym razem rozsyłają SMS-a z informacją o odebraniu pieniędzy, za sprzedany przedmiot w serwisie OLX.

– Dostałam SMS od OLX GROUP, że sprzedał się produkt wystawiony przeze mnie. Dostałam link, aby pobrać pieniądze. Problem w tym, że ja nie włączyłam przesyłek OLX. Przypuszczam, że to kolejny link do wyczyszczenia konta – napisała do nasz Czytelniczka i przesłała zdjęcie, na którym widać jak wygląda podejrzany SMS.

Jeżeli otrzymaliście takiego SMS lub podobnego nie klikajcie w link. Po kliknięciu może okazać się, że stracicie kontrolę nad swoim urządzeniem, a co najgorsze zostaną wykradzione wasze dane dotyczące logowań w aplikacjach bankowych.

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI NA OLX?

Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.

Teraz oszust wysyła ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych twojej karty i stan twojego konta. Wypełniasz formularz.

Przychodzi do ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust cię okrada. Płaci twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.

Koniec. Twoje konto jest PUSTE.

(fot. pixabay.com, nadesłane)

4 komentarze

  1. do roboty złamasy a nie oszustwa jakieś chamstwo złodziejom i oszustom to powiń ręce łamać nierobom patologia

  2. W tym kraju takim oszustom grozi co najwyżej wyrok w zawieszeniu ,a w najgorszym przypadku pobyt w luksusowym Z,K gdzie przesiedzi taki max rok na koszt nas wszystkich .Także z punktu widzenia oszustów warto ,bo ryzyko minimalne a kara śmieszna i nie uciązliwa ,a do tego ukradzione pieniadze o ile dobrze gdzieś skitra ,to nikt mu ich nie odbierze

  3. W ogóle przy sprzedaży czegokolwiek na olx to z miejsca trzeba liczyć się z próbą oszustwa. Jeszcze ani razu nie zdarzyło mi się żeby nie kontaktowały się ze mną złodzieje. Za każdym razem to samo – prośba o wysyłkę i płatności olx, potem wysyłka linka itp. Oczywiście kontakt na whats upie gdzie konta opatrzone pięknymi rodzinnymi zdjęciami mamusia z dzieckiem, tatuś. Generalna zasada dla każdego to nigdy w żadne przesłane linki nie wchodzić, choćby i do gogle link podesłali. Dostałeś od kogoś linka – od razu won.

  4. Oszustwa od miesięcy opisywane w mediach, niestety coraz popularniejsze, bo i naiwnych łatwo trafić.
    Prosta zasada przy każdych zakupach w sieci: cała komunikacja musi odbywać się przez portal gdzie dokonujesz transakcji. Nie ma w takich sprawach żadnych przesłanych mailem czy SMSem linków, nie ma WhatsAppów, Facebooków, itp! Koniec! Żaden porządny sprzedawca nie wynosi komunikacji na zewnątrz portalu handlowego.

Z kraju