Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nie zamykaj oczu: Przed lubelskim ratuszem otwarto wystawę poświęconą wojnie w Ukrainie (zdjęcia)

W piątkowe popołudnie na placu Łokietka w Lublinie miał miejsce wernisaż wystawy plakatów autorstwa najlepszych ukraińskich ilustratorów skupionych wokół kijowskiego Klubu Ilustratorów Pictoric. Całość prezentowana będzie dwa tygodnie.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze strony www.supportukraine-pic.com, która powstała, aby walczyć przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę i wspierać duchowo jej mieszkańców. Jest to obraz aktualnej sytuacji w Ukrainie oraz komentarz do wojennej rzeczywistości, jaki ukraińscy twórcy chcą wysłać światu, by zwrócić uwagę na to, co naprawdę dzieje się w ich kraju.

Organizatorem wydarzenia są Warsztaty Kultury w Lublinie. Jeżeli chodzi o Klub Ilustratorów Pictoric, jest to społeczność ukraińskich ilustratorów, artystów i grafików, z których każdy wyróżnia się unikalnym stylem, wpisującym się w najnowsze trendy w grafice. Klub realizuje międzynarodowe projekty z udziałem utalentowanych artystów z różnych krajów i promuje wysokiej jakości sztukę nowoczesną w Ukrainie i za granicą. Prace artystów można było już oglądać w Lublinie. Prezentowane były podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

– Ilustratorzy ukazują heroizm mieszkańców i próby powstrzymania agresora. Ukraińcy łączą się niezależenie od zawodu czy pochodzenia i razem bronią europejskiej demokracji. Autorzy tworzą ilustracje, plakaty i komiksy, które wspierają Ukrainę i jej obywateli oraz inspirują świat do walki o wolność i demokrację. Odzwierciedlają horror na wschodniej granicy, ale dają również nadzieję na lepsze jutro – tłumaczy Emilia Kietlińska-Drozd z Warsztatów Kultury.

Wystawa potrwa 2 tygodnie. Twórcy zachęcają, aby publikować plakaty, dzielić się ilustracjami w mediach społecznościowych. Jak podkreślił jeden z nich: „w czasie, gdy syreny przeciwlotnicze wciąż wyją, a eksplozje odbijają się echem po niebie – nie zamykaj oczu. Wszyscy jesteśmy Ukraińcami”.

(fot. lublin112.pl)

12 komentarzy

 1. Cieee chorobaaaa !!!

  To ja już wolę foty niedorozwiniętych, nagich płodów oglądać !!!

 2. Wnikliwy obserwator

  To nie jest nasza wojna. POLSKA już wycierpiała swoje. Nie wiem dlaczego „polski” rząd dąży do otwartej konfrontacji z Rosją??? Na tą chwilę przyjęliśmy 1 500 000 uchodźców z UA ale nikt jeszcze z „zachodu” nie przelał gotówki na utrzymanie tych ludzi. Inflacja jest na poziomie 30% i się pogłębia. Będzie jak zawsze – Polacy pomagają ale zyski zbierze kto inny 🙁

 3. Polska murem za Ukrainą

  BRAWA! Trzeba propagować informacje o tym co dzieje się na Ukrainie jak tylko się da! A wszystkim prorosyjskim krzykaczom szkoda odpisywać 😉 Ich puste słowa nic nie zmienią, Polacy i tak będą pomagać sąsiadowi w potrzebie.

  • Ile jeszcze będziesz pomagać tydzień dwa a co później.

   • Mniej prawdziwy, ale Polak (!)

    Ciiicho, Andrzeju, bo przyjdą do ciebie nocą i krzyżami w drzwi załomocą.
    Niech się sami przekonają do czego doprowadzi nadmiar „biednych gości”, którzy jak odpoczną, ochłoną, rozejrzą się… wtedy dopiero nie będą prosić, a żądać…

  • zamiast pisać, idz na wolontariat. wolontariusze są już zmęczeni.

   • Po tobie nie widać tego zmęczenia – nie byłaś tam… a robisz wrzask
    A może to i dobrze, że nie byłaś, tam głupich nie potrzeba

 4. Trzeba nas męczyć jeszcze problemami innych?
  Owszem, ta wojna bije pośrednio i w nas ale w tv na okrągło – Ukraina i wojna, radio – Ukraina i wojna, gazety – Ukraina i wojna. Teraz nawet gdy idę na spacer to nie ma wytchnienia tylko WOJNA NA UKRAINIE.
  Ileż można!!!

  • Iwono, dostrzegaj i pozytywy związane z wojną, np. dzięki temu o COVID’zie się przestało międlić, branża turystyczna ma się dużo lepiej… popatrz: ponad półtora miliona turystów do nas przybyło, jeść trzeba im dać (nie kupią bo „biedni”), położyć spać, wcześniej zapewnić ciepłe kołderki i kocyki, a jak sie wyśpią, zawieźć gdzie chcą (najlepiej za darmo bo „biedni”). Czyli widzimy tu rozwój gospodarczy kraju.
   A ty stękasz.

 5. Wlasnie obejrzalam film Wolyn polecam kazdemu Jakim narodem jestesmy jesli nie szanujemy pamieci naszych rodakow mordowanych w tak okrutny sposob ja tez pomoglam uchodzcom ale teraz czuje ze jest mi niedobrze jak pomysle ze oni nawet nie przeprosili za to co tam sie stalo i nadal czcza bandere (celowo z malej litery) ludzie zastanowcie sie nawet 100 lat nie minelo od tamtej zbrodni moja babcia musiala uciekac z Wolynia dzis ciesze sie ze juz nie zyje bo dostalaby zawalu widzac jak klekami niemalze przed Ukraincami pomoc trzeba ale to co sie tu wyrabia te flagi wszedzie ,przywileje ktorych my nie dostapimy to jakies szaalenstwo kto wam wypral tak mozgi jak mozna mowic o wybaczeniu krzywd jesli oni o wybaczenie nie prosza co my szykujemy naszym dzieciom

  i