690 680 960

Miliony na ul. Kusocińskiego w Świdniku

Umowa na dofinansowanie budowy ulicy Kusocińskiego została podpisana w środę w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Strategiczna dla Świdnika inwestycja otrzyma 17 mln zł z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Ulica Kusocińskiego połączy miasto z ekspresową „siedemnastką” i ułatwi dojazd do lotniska, odciążając dotychczasowy ruch przez miasto. Powstanie ponad 2-kilometrowa droga z chodnikami i ścieżką rowerową, rondo u zbiegu z ul. Modrzewiową i al. NSZZ „Solidarność” oraz skrzyżowania z Morsztyna, Asnyka, Konopnickiej, Turkusową, Orzeszkowej, Rubinową i Kolorową.

Ulica Kusocińskiego należy do Starostwa Powiatowego. Starostwo, jako właściciel drogi, odpowiada za przygotowanie przedsięwzięcia, m. in. wykup nieruchomości. Natomiast ciężar sfinansowanie inwestycji i jej wykonania wzięło na siebie miasto, skutecznie sięgając po unijne dofinansowanie. Budowa wyceniona została na ok. 28 mln zł.

– Udało nam się zdobyć 17 mln zł z puli zarezerwowanej w Regionalnym Programie Operacyjnym na Lubelski Obszar Funkcjonalny. Pozostałe pieniądze będą pochodziły ze środków własnych miasta – informuje burmistrz Świdnika Waldemar Jakson.

W sumie miasto przeznaczy na Kusocińskiego ok. 31 mln zł (wraz ze środkami na wykup gruntów), a powiat 1,7 mln zł (wkład na wykup ziemi). W budżecie Świdnika na 2018 rok radni miejscy zabezpieczyli na budowę Kusocińskiego 5,3 mln zł.

– Przygotowujemy przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.

Tymczasem na Kusocińskiego już trwają prace, które trzeba wykonać przed głównym zadaniem. Pracownicy miejskiej spółki Pegimek wymieniają sieć kanalizacyjną. Usuwane są kamionkowe rury pamiętające lata 80-te, a w ich miejsce układana jest nowoczesna instalacja.

2017-12-29 15:25:48
(fot. nadesłane UM Świdnik)

17 komentarzy

 1. Kiedy sie pozbedziecie tego pseudo burmistrza?

 2. On jest wiecznie żywy, jak Lenin.

  • Nie znam gościa (Jaksona).. nawet nie wiem do jakiej partii należy ALE Świdnik jako jedno z kilku miast w Polsce nie ma zadłużenia…! Lublin pod względem zadłużenia jest na drugim miejscu w Polsce… po Toruniu…!!!! I co kopary opadły..?

 3. Dżizas ten Jakson to katastrofa

 4. Trzyma się stołka… a co innego potrafi? Tak jak Putin w Rosji.

 5. To już ekipa Jaksona płaci lublin112 za materiały propagandowe ?? SKANDAL PANIE JAKSON !!!

  • Budowa tej drogi jest od dawna wyczekiwaną ważną inwestycją drogową łączącą Świdnik z ekspresówka w kierunku Chełm-Zamość (kto tam jeździ to wie jak trzeba kluczyć przez krępiec lub uliczki żeby dojechać do węzła..!!). To bardzo ważna wiadomość dla kierowców lubelszczyzny. Jeśli ty to odbierasz jako propaganda i robisz z tego wiadomość polityczną to trudno, żyj w swojej nienawiści i indokrynie politycznej..! Wyrazy współczucia..!

 6. Czyli w Swidniku są dwie ulice Konopnickiej i dwie ulice Orzeszkowej, każda w przeciwnej części miasta.

  • Nie.
   Wzdłuż ul. Kusocińskiego biegnie granica miasta.
   Wspomniane ulice będące po lewej stronie (jadąc od Świdnika), czyli Morsztyna, Asnyka, Konopnickiej i Orzeszkowej są administracyjnie w… Krępcu 🙂

 7. Super, oby jak najszybciej realizacja, nie możemy się doczekać, dobrze, że miasto się tym zajęło, bop powiat od lat nie dawał żadnej szansy na realizację – budżet inwestycji to cały budżet powiatu, a urzednik musi cos jeść 🙂

Kursy walut

 • USD 3.9478zł -0.68%
 • GBP 5.0066zł -0.26%
 • EUR 4.3327zł -0.49%
 • CHF 4.5031zł -0.32%

Polub nas