Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Międzynarodowy Dzień Lasów już 21 marca. Lubelscy leśnicy zapraszają na spacer

Międzynarodowy Dzień Lasów ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 roku w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla człowieka. To także początek wiosny – czas przebudzenia się do życia przyrody i wielkiego symbolicznego zaproszenia wszystkich do polskich lasów.

Lasy zajmują prawie 30% terytorium naszego kraju. Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów – to obszar 9,2 mln ha z czego niemal 7,6 mln ha zarządzane przez Lasy Państwowe. Na terenie Lasów Państwowych co roku sadzi się ponad 500 mln drzew.

Jak wygląda sytuacja w lubelskiej dyrekcji LP?

W skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie wchodzi 25 nadleśnictw. Nadleśnictwa te zarządzają lasami Skarbu Państwa leżącymi na obszarze trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego (Nadleśnictwa: Nowa Dęba, Rozwadów, Rudnik oraz część nadleśnictw: Biłgoraj, Gościeradów, Tomaszów i Janów Lubelski) oraz mazowieckiego (Nadleśnictwo Sarnaki). Powierzchnia lasów dyrekcji zajmuje 426 tys. ha., a lesistość sięga 25%. Średni wiek drzewostanu to 66 lat; zasobność na 1 ha na pniu to 268m3; a pozyskanie drewna wynosi ok. 2,2 mln m3.

Zasady gospodarki leśnej prowadzonej na terenie RDLP w Lublinie są zgodne z zasadami i kryteriami międzynarodowych certyfikatów PEFC i FSC® (FSC-C140114). Potwierdzają one, że gospodarka leśna w lasach Lubelszczyzny prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami z jednoczesnym przestrzeganiem zasad: zrównoważonego rozwoju, zachowania trwałości lasów i ochrony przyrody.

Zaproszenie na wspólny spacer

W ramach tegorocznych obchodów Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie zaprasza na wydarzenie pn. „Spacer z leśnikiem”. W każdym nadleśnictwie na terenie tut. dyrekcji, w dniu 26 marca (sobota), zostaną zorganizowane takie spotkania.

Przewidywany program:
– 11:00 – zbiórka w wyznaczonym przez nadleśnictwo miejscu,
– 11:15 – spacer z leśnikiem
– 13:00 – ognisko.

W wydarzeniu mogą wziąć udział całe rodziny, młodzież, uniwersytety trzeciego wieku, stowarzyszenia czy inne zainteresowane osoby. Ilość miejsc ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się i zapisanie.

Więcej informacji na stronie internetowej RDLP w Lublinie (www.lublin.lasy.gov.pl) oraz na stronach internetowych nadleśnictw. W razie pytań prosimy o kontakt.

(fot. pixabay.com)

3 komentarze

  1. Powinni dopisać że śmieciarzom wstęp zabroniony bo później po takich spacerach trzeba las sprzątać pół roku

  2. Oby tylko matołusz ze swoim kaczym gollumem znowu nie wprowadzili zakazu wejścia do lasu.

  3. Nie ma żadnych lasów. Zostały tylko zagajniki i zalesienia. Mafia wszystko sprzedała.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo