Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mandat za zbędną dyskusję i kontrola w każdym miejscu. Nowe przepisy wchodzą w życie od czwartku

Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące kontroli pojazdów. Wraz z nimi wzrosną kompetencje i uprawnienia funkcjonariuszy i inspektorów. Mają one usprawnić proces kontroli, zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie ukrócić zachowania pokazujące brak szacunku wobec osób prowadzących czynności.

W czwartek zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące kontroli pojazdów i kierowców. Tak jak dotychczas, kierowców do kontroli będą mogli zatrzymywać policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora. Nową służbą uprawnioną do kontroli, będą inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska. Jednak w tym przypadku, będą oni mogli podejmować jedynie czynności wobec pojazdów przewożących odpady i tylko w obecności np. policjanta i inspektora ITD.

Doprecyzowano również istniejące przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli, co ma skrócić czas na ich wykonanie, jak też zapewnić funkcjonariuszom większe bezpieczeństwo. Dotyczy to m.in. kwestii miejsc postoju pojazdów organów kontroli ruchu drogowego w czasie kontroli. W akcie prawnym zapisano, że podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. To samo wiąże się z obowiązującym obecnie obowiązkiem legitymowania się przez funkcjonariuszy. Przepis ten został zmieniony, gdyż niejednokrotnie był niemożliwy do zrealizowania, czy też doprowadzał do absurdalnych sytuacji, np. w trakcie pościgu i zatrzymywania przestępcy, kiedy to policjant powinien najpierw grzecznie się przedstawić i pokazać legitymację służbową., dopiero potem podejmować dalsze czynności.

Umundurowany funkcjonariusz w trakcie podejmowania kontroli kierowcy, nie będzie musiał się legitymować. W tym przypadku radiowóz, mundur oraz odznaka mają być wystarczające dla kontrolowanej osoby, aby wiedziała, że ma doczynienia z funkcjonariuszem policji. Zapobiegnie to również sytuacjom, kiedy to niektóre osoby starały się podważyć nałożoną na nich karę m.in. wskazując, że policjant nie dopełnił obowiązków właśnie poprzez niewylegitymowanie się. W trakcie prowadzenia interwencji, w radiowozie nie będą też musiały być uruchomione sygnały świetlne. Z kolei kontrolowany kierowca będzie musiał czekać w pojeździe trzymając ręce na kierownicy. To ma zapewnić funkcjonariuszom bezpieczeństwo. Gwałtowne ruchy, czy też niestosowanie się do wydawanych poleceń, będzie groziło mandatem w kwocie 500 złotych. Taka sama kara ma grozić osobom, które będą podważały kompetencje funkcjonariuszy, wdawały się w niepotrzebne dyskusje czy też przedłużały i utrudniały przeprowadzenie kontroli drogowej.

Co ważne, pojazd użytkowy, np. samochód ciężarowy lub autobus, którego stan techniczny wzbudzi zastrzeżenia, będzie mógł zostać skierowany do znajdującej się w pobliżu stacji diagnostycznej, gdzie specjaliści szczegółowo zweryfikują poszczególne jego elementy, czy nie zagrażają bezpieczeństwu zarówno podróżujących nim osób, jak też innych uczestników ruchu drogowego. Ma to pomóc w wyeliminowaniu z dróg niesprawnych samochodów. Nowe przepisy ułatwią także funkcjonariuszom wnioskowanie o ocenę stanu zdrowia kierującego pojazdem czy też skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje.

Później, niż początkowo zapowiadano, wejdą w życie przepisy dotyczące kontroli stanu licznika. Funkcjonariusz czy też inspektor, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Aktualne wskazania licznika kilometrów wpisze zaś do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Te czynności będą wykonywane dopiero od 1 stycznia 2020 r. Jak wyjaśniają przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, głównym celem wprowadzenia zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania funkcjonariuszy i inspektorów, jak też usprawnienie procesu kontroli.

(fot. policja – zdjęcie ilustracyjne)

65 komentarzy

  1. „Nowe przepisy ułatwią także funkcjonariuszom wnioskowanie o ocenę stanu zdrowia kierującego pojazdem…” To mi się podoba najbardziej. Może w końcu wezmą się za niebezpiecznie jeżdżące osoby starsze!

  2. Baaaardzo dobrze pięknie. Może to chamstwo się ukruci w Polsce pyskate patusy które mają najwięcej do powiedzenia- amen.. y mózgowe i zakaly Polski.

  3. A kominiarz? On tez będzie mógł kontrolować? M O – ges..o !!!!!!!

  4. Ty „były”po głupim komentarzu wnioskuję żeś były pies

Z kraju