Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Leśnicy, uczniowie, a także mieszkańcy będą sprzątać lasy. Każdy może włączyć się do akcji

W ramach „Sprzątania Świata” w lasach całego regionu odbędą się akcje, mające na celu uprzątnięcie ze śmieci miejsc, szczególnie ulubionych i uczęszczanych przez spacerowiczów i turystów. Wezmą w nich udział leśnicy, uczniowie, a także mieszkańcy. Do działań może się przyłączyć każdy chętny.

Dzisiaj w lasach całego regionu odbędzie się ogólnopolska akcja związana ze sprzątaniem nieczystości, jakie pozostawiają po sobie spacerowicze. Śmieci nie tylko szpecą krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu, lecz również są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są także paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Jak wyjaśnia Ewa Pożarowszczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, każdego roku leśnicy usuwają z lasów w całym kraju tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Tylko w poprzednim roku wydatki związane ze sprzątaniem lasów jakie poniosły wszystkie nadleśnictwa RDLP w Lublinie wyniosły ponad 670 tys. złotych, a ilość zebranych odpadów przekroczyła 4 tys. metrów sześciennych. To daje ponad 30 wypełnionych po brzegi wagonów kolejowych.

Piątkowe działania związane są z ogólnoświatową akcją „Sprzątanie Świata” i odbywają się w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY. W każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie. Tak samo będzie w każdym z nadleśnictw na terenie województwa lubelskiego.

W Nadleśnictwie Biała Podlaska śmieci będą zbierane przy drodze prowadzącej do Kaliłowa na teren byłego wysypiska śmieci. Na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj zostały wyznaczone trzy miejsca zbiórek: przy Hotelu „Sosna”, przy uroczysku Źródełka w leśnictwie Wola oraz przy szkółce leśnej „Bojary”. W Nadleśnictwie Chełm miejscem spotkania będzie siedzibie Nadleśnictwa przy ul. Hrubieszowskiej a obszar sprzątania obejmuje „Las Borek”. Uczestnicy akcji spotkają się także w siedzibie Nadleśnictw Chotyłów i Gościradów.

Na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski miejscem zbiórki będzie Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” skąd uczestnicy udadzą się na teren leśnictwa Obrówka. Nadleśnictwo Józefów do akcji zaprosiło uczniów, a zbiórki zaplanowano przed szkołami podstawowymi w: Józefowie, Suścu, Majdanie Nepryskim i Stanisławowie. W Nadleśnictwie Krasnystaw miejscem spotkania jest Las Borek przy oczyszczalni ścieków w Krasnymstawie. W Nadleśnictwie Kraśnik uczestnicy wyruszą sprzed kancelarii leśnictw Mosty oraz Rudki a w Nadleśnictwie Lubartów z parkingu leśnego „Kopanina”. Nadleśnictwo Mircze akcję #sprzątaMY będzie prowadzić w trzech miejscach: leśnictwie Terebiń w uroczysko Stara Wieś – Wiszniów, leśnictwie Witków na ścieżce dydaktycznej Witków i w leśnictwie Tarnoszyn w uroczysku Dyniska Nowe.

W Nadleśnictwie Nowa Dęba zbiórkę wyznaczono za przejazdem kolejowym na ulicy Ogrodowej w Nowej Dębie, w Nadleśnictwie Parczew zaplanowano posprzątać lasy w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Czarnego koło Sosnowicy, w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski akcja odbędzie się na terenie Leśnictwa Jabłoń. W Nadleśnictwie Rudnik sprzątane będą lasy na terenie leśnictwa Barce, w Nadleśnictwie Sobibór las w miejscowości Orchówek a w Nadleśnictwie Tomaszów Lubelski tereny w stronę Siwej Doliny, czyli jednego z ulubionych miejsc rekreacji mieszkańców.

(fot. Lasy Państwowe)

6 komentarzy

  1. przemierzam Las Kozłowiecki przez cały rok w poprzek i wrzesz przez największe chaszcze (tam nie ma nawet papierka), kocham przyrodę i bardzo chętnie bym się przyłączył do zbiórki tylko pytam jak???
    Nie można było dać informacji o takim działaniu kilka dni wcześniej? – wziąłbym dzień urlopu i spędził miło i pożytecznie dzień.

    Wiem wiem, ci przed TV i komputerami powiedzą, że mogłem się wcześniej zainteresować tym wydarzeniem skoro jestem taki proprzyrodniczy – sorry nie ślęczę przed TV,@ tylko żyję;)

    p.s. tylko śmiecie śmiecą i niszczą

  2. Powinno się jeszcze dodać, że takie odpady stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla zwierząt ponieważ mogą kaleczyć się o rozbite szkło, mogą także zaklinować się i udusić w wyrzuconych puszkach. Fruwające wszędzie foliowe torebki często zaplątują się w gałęzie drzew i krzewów utrudniając im wzrost, ale również są bezpośrednim zagrożeniem dla zwierząt. Poza tym sprawa nie dotyczy tylko lasów ale również działek i osiedli gdzie wygląda to dokładnie tak samo. Super inicjatywa takie sprzątanie, ale jak wszyscy non stop będą rzucać śmieci pod siebie, to niestety sprzątanie nie rozwiązuje sprawy. Mam wrażenie, że nie uczy się już dzieci czystości i odpowiedzialności za nasz wspólny dom – Ziemię. Notorycznie widzę rodziców, którzy nie tylko nie zwracają uwagi swoim dzieciom, że śmieci nie wyrzuca się pod nogi, ale też sami to robią. Ponadto w szkołach też za mało się mówi o ekologii. Służby też nijak na to nie reagują to „mała szkodliwość czynu”.

  3. Gdybym wiedział wcześniej to też bym pomógł..

  4. Powinno się zabronić takiego cwaniactwa „wolontariatu”. Państwo przeznacza na to bardzo duże pieniądze, a zamiast tego sprzątająca wolontariusze..

  5. Kiedy zorganizują sprzątanie Lublina? Trawniki zaśniecone, że przykro patrzeć. W cywilizowanych miastach najpierw sprząta się a potem kosi trawę. Tu kosiarka przejedzie po trawniku i rozbija szklane butelki, porozrywa na mniejsze kawałki opakowania i z jednego śmiecia robi się 100 mniejszych.

Z kraju