Koszmar w rodzinie zastępczej. Dzieci bito pasem po twarzy, głodzono i zmuszano do pracy

Zapadł kolejny wyrok dla małżeństwa z jednej z miejscowości koło Lublina. Oskarżono ich o znęcanie się nad braćmi. Oboje konsekwentnie nie przyznawali się do winy.

Dwaj bracia, 10-letni Mateusz i 17-letni Rafał w kwietniu 2012 roku zostali przekazani do rodziny zastępczej. Stanowiło ją zamieszkałe w miejscowości Szerokie koło Lublina małżeństwo: 47-letnia Monika Z. i 53-letni Zbigniew Z. Oboje nie mieli żadnego wcześniejszego doświadczenia w opiece nad dziećmi z domu dziecka. Początkowo chłopcy chwalili sobie nowy dom. Zyskali nowych przyjaciół, jednak od października 2014 r przestali się pojawiać na dworze. Wtedy to miał się rozpocząć koszmar chłopców.

Jak ustalili śledczy, 53-letni Zbigniew Z. znęcał się nad dziećmi regularnie, bijąc ich skórzanym pasem oraz kijem po ciele jak i po twarzy. Do tego szarpał, głodził oraz poniżał na każdym kroku. Bracia nie mogli również się bawić jak też zmuszano ich do pracy. Niejednokrotnie zmuszano nieletnich do spożywania dużych ilości jedzenia. Do podobnych czynów miała się dopuszczać 47-letnia Monika Z. Bracia byli bici regularnie, średnio dwa razy w tygodniu, przy czym mężczyzna bił ich pasem, kobieta najczęściej kijem. Wszystko wyszło na jaw dzięki zgłoszeniu do Centrum Pomocy Rodzinie.

Po przeprowadzonej kontroli, dzieci zostały małżonkom odebrane i przekazane do ośrodka wychowawczego, a rodzinę zastępczą rozwiązano. Powiadomiono również prokuraturę. Podczas przesłuchania małżonkowie nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Jak wyjaśniali, stosowali wobec chłopców różnego rodzaju kary, jednak nie miały one nic wspólnego ze znęcaniem się. Tymczasem zespół psychologów orzekł, że zeznania braci są w pełni wiarygodne i nie ma żadnych przesłanek, aby im nie wierzyć. Dodatkowo sąsiedzi małżeństwa również zeznawali na temat tego, co się działo w tej rodzinie. W sierpniu 2015 roku prokuratura zakończyła śledztwo i skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

W czerwcu 2016 roku zapadł wyrok, skazujący małżonków na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności oraz roku prac społecznych i zapłacenia po 2 tys. zł nawiązki na rzecz młodszego z chłopców. Z wymiarem kary nie zgodził się ani prokurator, ani też obrońca oskarżonych. Pierwszy domagał się zmiany orzeczenia wyroku, w którym sędzia skazał małżeństwo tylko za znęcanie się nad jednym z chłopców. Z kolei obrońca żądał uniewinnienia. Sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia.

W czwartek Monika i Zbigniew Z. po raz kolejni zostali uznani za winnych zarzucanych im czynów. Ponieważ kobieta była bardziej agresywna, została skazana na 15 miesięcy prac społecznych po 20 godzin miesięcznie. Jej mąż ma pracować społecznie 12 miesięcy, w tym samym wymiarze czasowym. Dodatkowo mają zapłacić po 2 tys. złotych na rzecz Mateusza. Wyrok nie jest prawomocny.

(fot. pixabay)
2018-05-17 23:40:57

16 komentarzy

 1. Co to za wyrok dla takiej patologii….!!…Sam jestem ojcem Ale za takie postępowanie to bym oczy wydrapał na żywca..!!

 2. Ja gdy miałem 17 lat to zastępowałem w pracach ojca z*******łem że głowa podskakiwała i nikt nie mówił że ktoś się nademną znęca.Dziś wiem po swoich dzieciach że do niczego nie można przymusić bo jajko mądrzejsze od kury .
  Jak tam było ???
  prawda zawsze jest gdzieś pośrodku

 3. Zdziwiony obywatel

  To jest kara za bicie, znęcanie się psychiczne i głodzenie dzieci????????????????????????

 4. proszę co pisze dzisiaj na interii o adoptowanych dzieciach ” 14-latek zabił siekierą babkę, zasztyletował też matkę. Ciała trzymał w piwnicy ”
  Te dwóch też mogli coś takiego zrobić, Pas to podstawa wychowania. Chcieli ich wyprowadzić na ludzi ale nic chyba już z tego nie będzie.

  • Skoro uważasz, że pas jest podstawą wychowania tzn , że nie możesz być ojcem i powinni Ci jądra uciąć…natychmiast

 5. Za znęcanie się nad psem zapadają bardziej dotkliwe i bezwzględne wyroki . Świadczy to tylko o tym w jakich czasach żyjemy i jakie są priorytety . Zwierzęta nie powiedzą , dzieciaki mowia . Gdzie są animalsi , protesty , banery ? Gdzie są ci wszyscy specjaliści od gowoburzy , 1%, i innych datków na ich zbędna działalność .

 6. po co to sądzić zwyrodnialców, łańcuchem skuć do pręgieża niech każdy obywatel zrobi użytek na nich ze swojego paska czy kija, najlepiej bejsbolowego

  • Jerzy Gondol z Nadwisły

   Ba’al Zebûb – uprzejmie informuję, że w naszej, niewątpliwie kochanej Ojczyźnie nie każdy Obywatel ma prawo posiadania i użytkowania kija bejsbolowego, ale podobny kształtem, lepiej leżący w ręce jest trzonek do kilofa i póki co można go posiadać bez łaskawego pozwolenia naszej „poświęcanej” policji i paski do spodni też..

 7. Z tym wyrokiem to jakiś żart. Patola popracuje sobie i tyle – będzie zero refleksji na przyszłość. Do pierdla na dwa lata, a nie jakieś kary jak dla harcerzy na obozie…

 8. Duże ilości jedzenia- to bardzo abstrakcyjne pojęcie i określane indywidualnie. Czy można zmuszać do pracy 17- letnie dziecko? Jak dobrze wychować czyjeś dzieci i nie być posądzonym o znęcanie? Jak wiele trzeba cierpliwości i pobłażliwości. Nie chciałbym sądzić w takich sprawach, opierając się na zeznaniach stron, gdyż najłatwiej mówić prawdę o krzywdzie, a nie o winie.

 9. Jerzy Gondol z Nadwisły

  Według nowoczesnych form wychowywania dzieci nakładanie na nich jakichkolwiek obowiązków jest przestępstwem, rodzice mają skakać koło nich na paluszkach i z ukłonami podstawiać pod pyski taką michę jaką toto chce łaskawie zjeść, Nie daj Boże nie wolno też tego klepnąć w 4 litery, czy pyskatą mordę bo jest się rozliczanym o ciężki uszczerbek na zdrowiu i psychice takiego producenta nawozu,
  A potem jak taki nieco podrośnie to czystej wdzięczności za opiekę, poświęcenie i wychowanie może zadźgać, czy w inny humanitarny sposób pozbyć się rodziców.
  Przy tym rodzice nie mogą nawet „dla zdrowotnosci” machnąć kielicha, ale młodym na marychę i browca mus dać.
  Ciężko, jest być rodzicem w Polsce, Chińczykom widocznie łatwiej bo rozmnażają się jak króliki

 10. ja pier&^%*e co za kraj !!!! Jak nie będzie surowych kar to inni dalej będą to robić !!! Prace społeczne … heeee też mi kara !!! Śmiechu warte !!! Wyrok podobny jak za znęcanie się w Radawcu Małym. Może to ten sam sędzia?!

 11. odnoszę wrażenie, że rodziny zastępcze to nieźle prosperujący biznes, że też nikt temu się dobrze nie przyznał

 12. Nie mogę uwierzyć w taki wyrok!!!!! I Państwo im płaciło za znęcanie się nad dziećmi…

 13. Ja przez cale dzieciństwo bylem karany pasem i wiem że przez to wyrosłem na porządnego człowieka. Tak byłem nauczony, że jak coś przeskrobałem to Ojciec mnie wzywał i pytał czy zasłużyłem na lanie, a ja mogłem powiedzieć że nie ale wtedy czułbym się jeszcze gorzej niż po laniu. A po laniu mówiłem za wsze dziękuję a Ojciec na to: odpowiadał: robię to bo chcę żebyś wyrósł na ludzi. Do dzisiaj jestem wdzięczny za to rodzicom.

  • Fątaś (nie mylić z kutasem przy szlacheckim pasie)

   A w dzisiejszych czasach Twój Szanowny ojciec poszedłby siedzieć, natomiast Ty trafiłbyś do rodziny zastępczej, która wg. jajogłowych od wychowywania bezmózgich bezstresowców, jest lekiem na całe zło.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.739zł -0.01%
  • GBP 4.8934zł 0.06%
  • EUR 4.4016zł -0.02%
  • CHF 4.0896zł 0.13%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Obchody Stulecia Zwycięstwa Polski nad Bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 zwanej jako „Cud nad Wisłą”
  Dożynki gminy Trzydnik Duży w Rzeczycy Ziemiańskiej
  Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów: Krasnostawskie Chmielaki odbędą się w innej formie
  Wystrzałowa branża: Współpraca branży budowlanej
  Kino pod gwiazdami w Nowosiółkach