Poniedziałek, 22 lipca 202422/07/2024
690 680 960
690 680 960

Koniec współpracy Lublina z Brześciem. Radni byli jednogłośni

W ostatnich dniach lista miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Lublinem zmniejszyła się o trzy pozycje. Dzisiaj radni podjęli decyzję o zakończeniu współpracy z Brześciem.

W czwartek lubelscy radni jednogłośnie podjęli decyzję o zerwaniu współpracy z białoruskim Brześciem. Należy on do miast partnerskich Lublina od połowy sierpnia 2009 r. i jak wskazano, do niedawna współpraca układała się dość dobrze. Jednak od czasu wyborów prezydenckich, jakie w 2020 roku miały miejsce na Białorusi, które przez wielu uznane zostały za sfałszowane, kontakty zostały zawieszone. Teraz, kiedy Białoruś wsparła Rosję w ataku na Ukrainę, postanowiono całkowicie zerwać wszelką współpracę.

– Obecnie reżim A. Łukaszenki współpracuje z Rosją w inwazji na Ukrainę, o czym świadczy między innymi udostępnienie terytorium Białorusi do operacji militarnych Rosji. W tej sytuacji miasto Lublin zrywa umowę partnerską z Brześciem – wskazują radni.

W ostatnich dniach lista miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Lublinem zmniejszyła się o trzy pozycje. Wcześniej miasto zerwały kontakty z rosyjskim Omskiem. W tym przypadku była to formalność, gdyż od wielu lat nie prowadzono już żadnych wspólnych działań. W 2009 roku oba miasta podpisały list intencyjny, jednak ostatecznie umowa o partnerstwie nie została podpisana. Władze Lublina postanowiły także zakończyć jakiekolwiek kontakty z zaprzyjaźnionym miastem Witebsk na Białorusi.

(fot. Google Street View)

10 komentarzy

  1. No i dobra .

  2. Dlaczego!!!!proszę o dowody !! lublin112je ma!~!! dawajcie poczytam

    • Ale co dlaczego? Dlaczego głosowali? Dlaczego przeszło jednogłośnie? Jakich chcesz dowodów od Lublin112? Protokołu z głosowania?

  3. Norsk Arisk Black Metal

    A tymczasem Niemcy wycofali sankcje na rosyjski gaz i ropę. Biznes jak zwykle. Szwaby będą miały ciepło, Putin dostanie Ukrainę, a Polacy kilka milionów uchodźców do wyżywienia. I kary za Turów i brak praworządności. 😀

  4. A czemu u nas nie budują ulic z pięcioma pasami w jednym kierunku podczas gdy na takiej biednej białorusi już tak?

Z kraju

Sport