Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie wprowadzono zakaz publicznego prezentowania zdjęć martwych płodów

Po burzliwej dyskusji podjęta została uchwała o zakazie prezentowania treści drastycznych w przestrzeni miejskiej. Chodzi głównie o plakaty ze zdjęciami martwych płodów.

Lubelscy radni podjęli decyzję o podjęciu uchwały dotyczącej wprowadzenia na terenie miasta zakazu prezentowania treści drastycznych, w tym eksponujących wizerunek zwłok lub ich fragmentów. Chodzi o banery, bilbordy, tablice i siatki reklamowe, kasetony i telebimy. Na liście są także różnego rodzaju inne urządzenia reklamowe, a także pojazdy. Tym samym przychylili się do złożonego w grudniu obywatelskiego projektu złożonego przez grupę kobiet.

Autorki wskazywały, że już od wielu lat napotykają na ulicach miasta zdjęcia zakrwawionych zwłok płodów. Co więcej, każdy z nas został pozbawiony wyboru, czy chce takie treści oglądać, czy nie. Dodały również, że przestrzeń miasta powinna być bezpieczna i przyjazna dla wszystkich, zwłaszcza dla dzieci. Co więcej, nie można zmuszać nikogo do oglądania drastycznych zdjęć, niezależnie od przekonania o słuszności swoich poglądów na kwestie praw kobiet, czy szczepień.

– Używanie zdjęć drastycznych w kampaniach społecznych powinno być kontrolowane przez władze i dopuszczone tylko w sytuacjach, gdzie na ekspozycję treści drastycznej nie są narażone dzieci oraz dotyczy ona wyłącznie docelowej grupy odbiorców”. Drastyczne obrazy wywołują, szczególnie u dzieci i osób z problemami psychicznymi, silne doznania emocjonalne takie jak lęk, niepokój, dyskomfort psychiczny, co obniża jakość ich życia. Negatywna argumentacja emocjonalna, jaką zawierają wskazane powyżej inicjatywy, stanowi przejaw manipulacji, przed którą należy chronić osoby młodsze i słabsze – podkreślały autorki.

Radni mieli różne podejście do obywatelskiego projektu. O ile członkowie klubu prezydenta Żuka jednoznacznie wskazywali, że tak drastycznych zdjęć nie powinno być w przestrzeni publicznej, gdyż zwłaszcza dzieci nie powinny ich oglądać, to już klub Prawa i Sprawiedliwości miał odmienne zdanie. Padały słowa o chęci wprowadzenia cenzury, a nawet wskazywano, że są one wychowawcze oraz stanowią ostrzeżenie dla osób czyniących zło. Nawiązywano tu do kobiet decydujących się na aborcję.

Emocjonującą dyskusję zakończył przewodniczący Rady Miasta Jarosław Pakuła, który przypomniał radnym PiS, jak chcieli cenzurować pismo, na którego okładce znajdowała się kanapa, gdyż jak wyjaśniali, źle się im kojarzyła. Podkreślił, że hipokryzja radnych, którzy teraz mówią o cenzurze, sięgnęła zenitu. Ostatecznie większością głosów uchwała została przyjęta.

(fot. lublin112)

50 komentarzy

 1. oooo, jaki szczodry wysyp TUMANÓW maści wszelakiej 😀

 2. STOP LEWACKIEJ DEPRAWACJI❗❗❗

  A co z dewiantami przebiegającymi się za kobiety???
  Nadal będą mogli chodzić po przedszkolach i ,,edukuwać” dzieci

  • A w którym przedszkolu byli i edukowali dzieci? Przypomnisz nam wszystkim. Po co taki głupoty wypisujesz?

 3. Zabijać dzieci można – pokazywać skutków już nie. No to z tą cenzurą już jesteśmy blisko Rosji.

 4. A ja myślałem, że prawo w Polsce ustanawia parlament!? Czy Lublin odłączył się od Polski?

 5. .......................,

  Nie wiem po co te zdjęcia- nie każdy ma ochotę to oglądać. Ludzie w dzisiejszych czasach, mający dostęp do mediów, doskonale wiedzą jak to wygląda. Trzeba być nienormalnym aby publikować takie treści do wiadomości wszystkich odbiorców.

 6. antyszczepionkowiec

  to zdjęcia jest super tylko Moim ulubionym politykiem jest Grzegorz Braun

 7. Ciekawe jakie ciekawe fakty wyplyna pod przykrywka tragedii ludzkiej ludzi z Ukrainy.
  Wszedzie cicho tylko wojna. Opadnie kurz po zawierusze wojennej to sie obudzimy w nowej rzeczywistosci .

Z kraju

Sport