Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejny członek rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Polsce zatrzymany

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejnego podejrzanego w śledztwie dotyczącym siatki szpiegowskiej działającej na terenie RP na rzecz Federacji Rosyjskiej. Zatrzymany to obywatel Rosji. Mężczyzna usłyszał zarzuty, a po decyzji sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Do zatrzymania podejrzanego doszło 11 czerwca br. na terenie województwa śląskiego. Zatrzymany to zawodowy sportowiec pierwszoligowego klubu hokeja.

– Na rzecz obcego wywiadu realizował na terenie RP zlecone zadania polegające m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej w kilku województwach. Podejrzany na bieżąco informował zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za co był systematycznie wynagradzany. Zatrzymany obcokrajowiec przebywał w Polsce od października 2021 r. Zgromadzony w śledztwie materiał procesowy potwierdza jego zaangażowanie i czynny udział w realizację zlecanych mu zadań – relacjonuje Minister Koordynator Służb Specjalnych.

Na podstawie zgromadzonych materiałów w sprawie 13 czerwca br. Sąd Rejonowy w Lublinie wydał postanowienie o zastosowaniu wobec zatrzymanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

– Rosjanin jest 14 osobą zatrzymaną w śledztwie, której przedstawiono zarzuty dotyczące współpracy z rosyjskimi służbami specjalnymi. Wszyscy zostali zidentyfikowani jako cudzoziemcy zza wschodniej granicy RP – dodaje minister.

Jak wyjaśniają śledczy cała grupa była wykorzystywana przez Rosjan do prowadzenia działań wywiadowczych, w tym monitorowania tras kolejowych, a także szerzenia propagandy wymierzonej przeciwko NATO, Polsce i polityce rządu RP. Podejrzani przygotowywali również akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Cała siatka otrzymywała wynagrodzenie za wykonywane działania.

Obecnie ABW kontynuuje intensywne działania w sprawie.

(fot. źródło ABW)

18 komentarzy

  1. Podobno miał tfuska portret nad łóżkiem.

  2. kiedy antonii m. ?

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo