Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne laptopy trafią do uczniów. W Świdniku ogłoszono szczegóły programu

Dzisiaj w Świdniku wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń ogłosił, że w ramach programu „Zdalna Szkoła Plus” do naszego regionu trafi 14 milionów złotych na zakup laptopów do zdalnego nauczania. Władze Świdnika złożyły wniosek na 33 laptopy wraz z oprogramowaniem.

Łącznie 14 milionów złotych zostanie przeznaczonych na zakup komputerów i oprogramowań dla szkół z województwa lubelskiego w ramach rządowego programu „Zdalna Szkoła Plus”. Nabór wniosków ruszył 15 maja, zaś do rozdysponowania w całej Polsce było łącznie 180 mln zł. Warunki uzyskania środków były podobne jak w pierwszej edycji programu, tym razem zmieniono jedynie wysokość dofinansowania dla konkretnych gmin. Dostosowano ją bowiem do liczby rodzin wielodzietnych w danej gminie, gdyż to głównie do tego typu osób kierowana jest ta pomoc.

W ramach przyznanych środków samorządy dokonują zakupu urządzeń dla uczniów, którzy nie posiadają komputerów i nie mogą uczestniczyć w lekcjach online. Jak wyjaśniał dzisiaj na konferencji w Świdniku wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, z powodu wywołanej pandemią koronawirusa nadzwyczajnej sytuacji, szkoły pracują zdalnie, zaś uczniowie i nauczyciele muszą się do tego dostosować. Samorządy mogą już kupować komputery dla uczniów, którzy ich nie posiadają, niebawem zaś otrzymają na nie dofinansowanie. Co ważne, zakupiony z programu sprzęt nie stanie się własnością ucznia lub nauczyciela. Kiedy sytuacja wróci do normy, komputery te będą musiały wrócić do szkół i tam będą wykorzystywane w zajęciach lekcyjnych.

Każda z gmin ma limit środków, o które może wystąpić i które na pewno otrzyma. Jak wyjaśniał Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, miasto złożyło
złożyło wniosek o 130 tys. zł wsparcia. Dyrektorzy miejskich jednostek zgłosili bowiem zapotrzebowanie na 33 laptopy wraz z oprogramowaniem. Mają one trafić do szkół już za kilkanaście dni. To już kolejny wniosek, jakie złożyło miasto. W I edycji programu ratusz otrzymał 100 tys. zł dotacji, które zostały przeznaczone na zakup 40 zestawów laptopów, słuchawek oraz toreb. Sprzęt umożliwia uczniom uczestnictwo w lekcjach online.

(fot. Świdnik.pl)

12 komentarzy

 1. Panie soboń, co w PZL i z pańskimi obietnicami ??

  • Skończcie wreszcie ten cyrk z wirusem bo już chyba nikt normalny na umyśle nie wierzy w tę mistyfikację…
   wracać do szkół i do pracy rodacy bo gospodarka się wali…!!!
   a polity i inne pasożyty do zbierania trawy dla koni…

  • Duda przyjedzie pośpiewa piosenki na placu, poopowiada o starych czasach i pojedzie, przecież wiadomo było że tylko Black Hawk bo to strategiczny sojusznik a nie tam jakiś AW …

 2. Nie no, brawo! Urząd na cztery spusty zamknięty od 2 miesięcy i robi za scenerię do konferencji. Panie burmistrzu co tam sprzęt, kiedy w końcu otwieracie?

 3. Koniec maja. Rychło w czas! Brawo!

 4. Zamiast helikopterów laptopy tylko trzeba sprawdzić z jakiego źródła no i jak ktoś pisze na wakacje ale wiadomo i mocheru Świdnickie otwierają patrzalki a Dudus pikuje i bynajmniej do gory

 5. O emeryt i ten co obiecuje i obiecuje… Ludzie wy ratujcie jeden z niewielu już zakładów pracy poza Kopalnią w naszym regionie a nie zajmujecie się rozdawanie laptopów…

 6. A na co poszło 500+?

 7. Słabon i Dzekson to dwa nieroby !!! WSK pamięta !!!

 8. WielkieMiastoŚwidnik

  Czyli wychodzi prawie 4000zł na laptopa z oprogramowaniem. To przepraszam, ale to jakiś gamingowy sprzęt zostanie kupiony ? Albo z dołączonym oprogramowaniem do edycji muzyki i filmów? Dlaczego tak drogo ?

Z kraju