Będzie pomoc dla lubelskiego lotniska. Port otrzyma rządowe wsparcie

Jeszcze nie tak dawno rządowe wsparcie miało otrzymać zaledwie część portów lotniczych w Polsce. Dzisiaj jednak ogłoszono, że pomoc finansowa trafi do wszystkich lotnisk, w tym lubelskiego.

W piątek Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że 14 regionalnych lotnisk w Polsce, otrzyma rządowe wsparcie, mające na celu zapewnienie im przetrwania kłopotów finansowych wywołanych pandemią koronawirusa. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie. Na liście jest także Port Lotniczy Lublin, co ogłosił na specjalnie zwołanej na lubelskim lotnisku konferencji, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, jakie środki trafią do lotniska w Świdniku. Zostanie to określone w oddzielnym rozporządzeniu. W tym roku przewidziano, że dla wszystkich 14 lotnisk przeznaczone zostanie łącznie 142 mln zł dotacji.

Na mocy rozporządzenia porty lotnicze będą mogły otrzymać dotację z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Będą zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Dotacja będzie przyznawana na pokrycie kosztów, których katalog zostanie zawarty w projekcie rozporządzenia.

Tymczasem władze Portu Lotniczego Lublin nie ukrywają, że sytuacja finansowa lotniska nie jest zbyt ciekawa. Od połowy marca wstrzymany został ruch lotniczy, a tym samym wszyscy przewoźnicy zawiesili swoje połączenia. Przez dwa miesiące lotnisko przyjęło tylko kilka samolotów transportowych z Chin z dostawą środków do walki z koronawirusem. Dlatego też skrócono czas pracy zatrudnionych na lotnisku osób oraz zmniejszono ich wynagrodzenia.

Są też cięcia w innych wydatkach. Złożono też wnioski do urzędu pracy o 1,5 mln zł dofinansowania na wypłaty pensji dla pracowników, oraz do Urzędu Miasta Świdnik o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Jednak największym problemem jest konieczność wykupu obligacji wyemitowanych na budowę lotniska. Kwota jest znaczna, gdyż wynosi 22 mln zł. Jak zaznaczał Krzysztof Wójtowicz, prezes PLL, na razie prowadzone są rozmowy w tej sprawie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego mające na celu przełożenie części tej spłaty na lepszy okres.

Władze Portu Lotniczego Lublin mają również nadzieję, że za jakiś czas sytuacja na lotnisku wróci do normy. Kiedy to nastąpi oraz w jakim zakresie, zależy jednak od tego, jak będzie się odbudowywała gospodarka. Pierwsze połączenia spodziewane są w połowie czerwca. Polskie Linie Lotnicze LOT już wprowadziły lot pomiędzy Lublinem a Warszawą do systemu rezerwacyjnego. Kolejni przewoźnicy oczekują z decyzjami na wznowienie lotów międzynarodowych.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

17 komentarzy

 1. Dzieci głodują a kasa idzie na zbędne lotnisko.

 2. I mówi o pomocy osoba która była temu przeciwna

 3. „Władze Portu Lotniczego Lublin mają również nadzieję, że za jakiś czas sytuacja na lotnisku wróci do normy”. Tzn. do tego, co było przed zawieszeniem połączeń??? Może lepiej nie…

 4. kasa wyrzucona w błoto! i tak od otwarcia cały czas jest na minusie! cały czas jest dotowane i dopłacane .. tak samo jak : mosir, lodowisko, basen, arena, wrotków…ciężkie miliony z naszych pieniędzy! po kiego wała budować coś do czego się dokłada CHLEBA nie igrzysk! gdzie duże zakłady pracy, strefa ekonomiczna… a co jeśli zwykłemu Kowalskiemu się nie wiedzie w biznesie? bankrutuje! nie dostaje ani zł! ale najlepiej wydawać i zadłużać sie z kasy podatnika! żenada chore rządy… i jeszcze chcą tor żużulowy budować….a jak hulaj dusza piekła nie ma…. ehhh

  • a zobacz kto jest prezesem i cicho siedzi a kasa leci, się nie wychyla nie jaki pan W. Pawlak to jest kpina

 5. Zamknąć i tyle. Jest nie potrzebne nie pchać kasy w błoto to lotnisko to pomyłka jedna wielka katastrofa

 6. Są stolki dla partyjniakow,musi byc i dotowanie trupa. Proponuje jeszcze radomskie dofinansowac 😀

 7. a Port Lotniczy Radom też dostał dotację?? a czy można kupić za 1PLN któryś z portów lotniczych w Polsce?? jestem chętny

 8. A pełowcom żal tyłek ściska że obecny rząd tak świetnie sobie radzi w obliczu pandemi.

 9. Kryzys Polsce nie grozi za dużo ludzie mają na kontach.

 10. Grozi tym co całe życie kradli a teraz nie mogą.

 11. niech Soboń przepędzi z lotniska parkująca tam za free autobusy kolesi „sponsorów”

 12. najśmieszniejsze jest to, ze w ostatnio opublikowanym rankingu lotnisk LUZ wyprzedza we wszystkich możliwych klasyfikacjach tylko Zielona Górę, Olsztyn. Radom czuję się być zagrozony

 13. Ja się pytam Redakcjo, gdzie można zakupić bilety na lot Lublin-Warszawa za około 80 zł o których pisaliście w poprzednim artykule?

 14. Bardzo dobrze ,że lotnisko zacznie funkcjonować . Super ,że w Polsce są mądrzy politycy którzy wiedzą jak ważne jest to lotnisko dla Wschodniej Polski i dla nas Polaków mieszkających w innych krajach EU . Wierzę , że w niedługim czasie będę już mogła latać bezpośrednio z Kolonii do Lublina i więcej turystów będzie mogło odwiedzać i podziwiać nasze piękne Roztocze. Nie rozumię tych ludzi , którzy piszą – że są to pieniądze wyrzucone w ,, błoto” – trzeba otworzyć się na świat!!!!!.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9505zł 0.49%
  • GBP 5.1404zł 0.8%
  • EUR 4.633zł 0.31%
  • CHF 4.3329zł 0.5%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach