Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne fałszywe informacje o radioaktywnej chmurze. Polska Agencja Atomistyki uspokaja

Dzisiaj ponownie pojawiają się w przestrzeni medialnej oraz na niektórych profilach portali społecznościowych nieprawdziwe informacje o radioaktywnej chmurze nad Polską. Prorosyjskie konta powielają fałszywą narrację o radioaktywnym zagrożeniu dla Polski. Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja i zaprzecza tym kłamliwym doniesieniom.

W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami o „radioaktywnej chmurze, która zmierza w kierunku Europy”, Polska Agencja Atomistyki informuje, że aktualnie w Polsce nie ma zagrożenia radiacyjnego. Stacje mierzące poziom promieniowania w kraju nie notują żadnych, niepokojących wskazań.

Do nieprawdziwych informacji kolportowanych przez rosyjskie źródła i osoby powielające je na polskich kontach w mediach społecznościowych zagregował Stanisław Żaryn sekretarz stanu w KPRM, zastępca Min. Koordynatora Służb Specjalnych.

– Uwaga na kłamstwa Nikolaja Patruszewa. To kolejna operacja informacyjna rosyjskich służb specjalnych obliczona na destabilizację Polski i zastraszanie Polaków. Sytuacja radiacyjna w Polsce jest stabilna i bezpieczna – poinformował po południu Stanisław Żaryn Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej.

To kolejna w ostatnich dnia nieprawdziwa informacja przekazywana m.in. na kontach na Twitterze i Facebooku, które aktywnie wspierają rosyjską propagandę i sieją dezinformację, mającą na celu zasiać niepokój wśród polskich odbiorców tych informacji.

Państwowa Agencja Atomistyki udostępnia dla każdego zainteresowanego bieżące wyniki stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (PMS). Te wyniki podawane są w mikrosivertach na godzinę (µSv/h). Wskazania stacji różnią się w zależności od lokalizacji oraz występujących na danym terenie warunków (ukształtowanie terenu, struktura geologiczna itd.).

(fot. pixabay.com)

3 komentarze

  1. czerwona wandzia

    ubek TV codziennie dostarcza takie niusy dla lemingów

    • W naszym kraju jest dobry przesył informacji tak samo jak o różnych obiektach wpadających odwiedzić nasz kraj, informuje się po fakcie nie w trakcie zakłamany kraj i media

  2. Można zakupić sobie licznik geigera i samemu obserwować. Bo na rzetelny przesył info nie ma co liczyć jak w przypadku Czarnobyla. Tylko kogo stać wydać kilka tysięcy?

Dodaj komentarz

Z kraju