Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejna osoba podejrzana o działalność szpiegowską na rzecz Rosji zatrzymana. Sąd w Lublinie zadecydował o tymczasowym areszcie

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała kolejne osoby pracujące na rzecz obcych wywiadów i przeprowadziła ich zatrzymania w ciągu ostatnich tygodni. Wszyscy zatrzymani byli cudzoziemcami, którzy pracowali na rzecz Rosji i Białorusi, a ich działalność w Polsce skupiała się na działaniach rozpoznawczych.

– Zatrzymany 21 marca 2023 roku cudzoziemiec jest podejrzany o prowadzenie na rzecz rosyjskich służb specjalnych działań rozpoznawczych. Materiał dowodowy wskazuje, że gromadził on informacje, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskim służbom – informuje Biuro Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

W trakcie prokuratorskich czynności podejrzany przyznał się do popełnionego przestępstwa, opisał szczegóły swoich działań oraz okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad. Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 r.

– Podejrzany to już kolejna osoba zidentyfikowana w ostatnim miesiącu przez SKW jako współpracownik obcych służb. 1 marca na podstawie informacji kontrwywiadu wojskowego zatrzymano innego cudzoziemca, pracującego na rzecz białoruskich służb specjalnych. Mężczyzna usłyszał zarzuty prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz białoruskiego wywiadu. Zgromadzone materiały wskazują, że podejrzany prowadził rozpoznanie obiektów istotnych dla bezpieczeństwa RP, w tym związanych z Siłami Zbrojnymi RP – czytamy w komunikacie Biura Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku polskie służby zatrzymały już 20 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskim lub białoruskim wywiadem.

(fot. źródło Biuro Ministra Koordynatora Służb Specjalnych)

28 komentarzy

 1. Normalnie jak w,,Niewiarygodnych przygodach Marka Piegusa”. Tylko jaka jest w tym rola Hipolita Kwasa?

 2. Zanim wybuchła wojna u „braci” modne w mediach było molestowanie w każdej postaci, potem covidowa pandemia, potem koniecznie i politycznie poprawne było wszystko co złe zganiać na Putina i Tuska.
  A teraz opinię publiczną należy utwierdzić w przekonaniu, że ruscy szpiedzy i dywersanci skaczą po Polsce jak pasikoniki.
  jakie następne plagi egipskie rząd nam „sprzeda”?

 3. Trzeźwiej myślący

  Minęła moda na wytykanie pedofilii, teraz nastała moda na szpiegowanie na rzecz Rosji, a cichcem wprowadzi się mniej popularne tematy, a nawet jak zajdzie potrzeba, uwali się je.

 4. Czyli kolejny sukces PiS i podległych służb będzie dzisiaj obtrąbiony. Bo to, że szpieg przed pewien czas jednak działał, jakieś dziania przez ten czas prowadził, oraz to, że nie wiadomo ilu jeszcze podobnych szpiegów działa na terenie RP elektoratu PiSu nie interesuje. Ma być codziennie przedstawiany sukces, a po tym 20 minut materiału o zdrajcy Tusk.

  • Tak działa TVP’is, (dla przyjaciół: szczujnia).

  • Dwa ostatnie słowa w punkt.

  • Franiu, zaczynasz pisać od siebie? Jeżeli tak, to nie widzę związku z parkowaniem rowerów. O szpiegach można pisać tylko w przypadku przynależności do PIS? Tusk powinien się cieszyć, że puszczają jego wypowiedzi, czy jest w tym coś niestosownego? Chyba wie co mówi, jak myślisz? Dłużej pracować na emeryturę, czy krótszy tydzień pracy, pomagać dzieciom, czy ni ma pinindzy, zamykać kopalnie bo smog, czy kopać polski węgiel, strzelano do górników, czy nieprawda. Nie wolno przypominać?

 5. Jeden taki stary dziadek wygłosił kiedyś orędzie do „braci rosjan”. Służby powinny nim się zająć, bo to nie jest normalne… Odpowiednie siły prawdopodobnie już są w okolicy jego domu.

  • Ogarnij się i sprecyzuj o czym pleciesz. Nie wszyscy małolacki bełkot rozumieją.

 6. No i niedługo się wezmą za ameby siejące dezinformacje i hejt. Cieszy mnie to.

 7. PIS sobie dorabia , jak willa plus , import maseczek , respiratorów , wybory korespondencyjne itd ….

 8. No tak zajmuje się historia od wielu lat więc mam kontakty w Rosji skąd biorę potrzebna mi dokumentację a gdy ten ofermowaty niedorobiony PIS doszedł do władzy to wszędzie doszukują się szpiegów nawet mnie już 15 razy przesłuchiwano normalnie nawet w tym kraju spokojnie już nie da się być historykiem chyba że pseudo historykiem w ipn

 9. Prawdę pisał wieszcz:
  Nie wiadomo do kogo przyjdą dziś nocą i krzyżami w drzwi załomocą.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo