KGHM straciło ponad 4 mln zł na złomie miedzi. Lubelscy funkcjonariusze zatrzymali pracowników i biznesmenów

Kilogram złomu miedzi kosztuje nawet ponad 20 złotych, cena jednak zależy od zawartości czystego metalu. Lubelscy funkcjonariusze zatrzymali sześć osób, które fałszowały próbki złomu dostarczanego do KGHM.

Funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadziło akcję, związaną ze śledztwem dotyczącym fałszowania próbek złomu miedzi. Na terenie województw kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego zatrzymano sześć osób: przedsiębiorców i pracowników Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. Dotychczasowe ustalenia śledczych wskazują, że zatrzymani brali udział w procederze fałszowania próbek złomu miedzi.

Dostarczane do KGHM Polska Miedź wióry i granulat miedzi podlegają badaniom, mającym na celu ustalenie w nich procentowej zawartości czystej miedzi. To zaś jest podstawą do wyceny skupowanego towaru. Im zawartość miedzi jest wyższa, tym dostawca złomu otrzymuje wyższą zapłatę. Śledczy ustalili, że zatrzymani podmieniali próbki na mające znacznie wyższą zawartość tego cennego metalu.

Swoją działalnością mieli doprowadzić jedną ze spółek z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i strat w kwocie co najmniej 4 mln zł. Do tego procederu miało dochodzić przez co najmniej osiem miesięcy 2017 roku. Agenci CBA przeszukali mieszkania oraz miejsca pracy zatrzymanych. Biznesmeni i pracownicy miedziowej spółki niebawem usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Legnicy.

(fot. CBA – zdjęcie ilustracyjne)

6 komentarzy

  1. Bagno

  2. Biznesmeni złodziejka mafia brawo CBA.

  3. „…zatrzymano sześć osób: przedsiębiorców i pracowników…” – błąd, zatrzymano ZŁODZIEI.

  4. czy to rzeczywiście chodzi o Lublin czy Lubin?

  5. do k80 – chodzi o LUBLIN – czytaj ze zrozumieniem – funkcjonariusze lubelskiej delegatury CBA. Wystarczy wejść na stronę CBA, żeby potwierdzić tę informację, a poza tym w Lublinie nie ma delegatury CBA

  6. Oczywiście w Lubinie nie ma Delegatury CBA – firefox sam poprawił

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności