690 680 960

Jest wyrok w sprawie znęcania się nad psem z Lublina. Sąd zadecydował o podaniu wyroku do publicznej wiadomości (zdjęcia)

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie znęcania się nad psem przez mieszkańca Lublina. Sąd zadecydował o podaniu wyroku do publicznej wiadomości na okres 1 roku.

Sprawa skrajnie zaniedbanego psa Foxa ma swój początek pod koniec lutego 2021 r. Z Fundacją Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE skontaktowała się kobieta i przekazała, że prosi o pomoc dla sparaliżowanego psa, który z trudnością się porusza powłócząc nogami na podjeździe posesji, na której mieszka od szczeniaka wraz ze swoimi właścicielami.

Na miejscu interweniowali przedstawiciele Fundacji. Zastali tam zaniedbanego psa leżącego przy garażu pod domem. Pies nie mógł się podnieść – jego przednie łapy z trudem ciągnęły bezwładne ciało. Fetor jego zaniedbanej i pozlepianej fekaliami sierści, czuć było z daleka.

– Brud, smród, kołtuny, fekalia i gałęzie(!) wplątane w sfilcowaną sierść – to wszystko oblepiało ciało małego psa. Pies popiskuje. Jest strasznie zimno, przeszywający wiatr, któremu towarzyszy mżawka powodują, że sami drżymy z zimna, choć nie mamy na sobie mokrego ubrania i nie leżymy bezpośrednio na bruku – relacjonowali wówczas przedstawiciele Fundacji.

Jak się okazało właściciele mieli świadomość tego, że pies jest chory, ale nie odczuwali potrzeby zabrania psa do specjalisty. W związku z całą sytuacją sprawa Foxa trafiła do sądu.

– Po naszej apelacji sąd w końcu prawomocnie rozstrzygnął sprawę tego biedaka. Finalnie orzeczono podanie wyroku do publicznej wiadomości na okres 1 roku co też czynimy. Dziękujemy naszej niezastąpionej Pani Mecenas Justynie Szymala-Gotner, a także Adwokatowi Pawłowi Pogodzie, za pokonanie z nami tej wyboistej drogi i kolejne zwycięstwo nad okrucieństwem wobec zwierząt – czytamy na stronie Fundacji EX LEGE.

Sąd nie miał wątpliwości, co do winy właściciela psa i uznał go za winnego tego, że znęcał się nad należącym do niego psem w ten sposób, że nie udzielał mu niezbędnej pomocy weterynaryjnej w związku z chorobą w postaci porażenia kończyn miedniczych, nie wykonywał podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w zakresie okrywy włosowej i skóry, utrzymywał w niewłaściwych warunkach bytowania i w stanie rażącego zaniedbania, wystawiał pomimo choroby na dwór i na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, które zagrażały jego zdrowiu, zadając psu w ten sposób ból i cierpienie.

Sąd skazał mężczyznę na karę grzywny w wymiarze 1800 zł, zapłatę nawiązki 2500 zł na Poleski Park Narodowy, a także zadecydował o podaniu wyroku do publicznej wiadomości (tutaj) na czas 1 roku. Co więcej właściciel psa musi zwrócić koszty jego leczenia w kwocie 3655,77 zł i uiścić opłaty sądowe w kwocie 745,99 zł. Wyrok jest prawomocny.

(fot. Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE)

23 komentarze

 1. Zznalazl kochający dom

 2. ,aa,boKrzycho.paPj

  Człowieka to może prześladować i policja i ludzkie na wsi prz z wiele lat,aby tylko układy, kolesie i znajomości,ale nad psem znęcać się nie wolno,a nad pracującym człowiekiem mozna

  • Nie można.
   Ale można pisać tak by było zrozumiale a nie wszystkiego trzeba się domyślać.

 3. Właściciele – oprawcy powinni dostać karę więzienia.

 4. Oj, żeby tylko nie miał odwiedzin nieproszonych. Ludzie potrafią być bardzo niewyrozumiali, a przecież już dostał karę.

  • takie k*****wo trzeba tepic w zalazku powinien miec kolejki chetnych do „rozmowy”

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…