Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jest akt oskarżenia przeciwko właścicielce hodowli psów w gminie Cyców

Prokuratura Rejonowa we Włodawie przesłała do sądu akt oskarżenia przeciwko Lucynie N., właścicielce hodowli psów znajdującej się do niedawna na terenie gminy Cyców. Lubelska Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE będzie działać w niniejszej sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Sprawa interwencji fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE w jednej z hodowli psów na terenie gminy Cyców będzie miała swój finał w sądzie. Podczas wspólnej akcji Fundacja z policją właścicielce zwierząt odebrano 18 psów i 4 koty, który przetrzymywane były w fatalnych warunkach.

Warunki w jakich przetrzymywane były zwierzęta relacjonowała wówczas Marta Włosek, prezes Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE z Lublina.

– Psy utrzymywane były na mrozie w zupełnie nieprzystosowanych i nieocieplonych budach, w błocie, w środowisku pełnym odchodów, bez dostępu do odpowiedniego pożywienia i wody. Część psów zamknięta w szczelnie wymurowanych „grobowcach” z drewnianymi wiekami bez dostępu do światła dziennego, zupełnie odizolowanych od tego, co dla psa najważniejsze – kontaktu z człowiekiem. W „miskach” znajdowała się zamarznięta breja ze śruty zmieszanej m.in. z chlebem.

Podczas akcji trwającej dwa dni, wspólnie z łęczyńskimi policjantami i wolontariuszami Fundacji odebrano właścicielce hodowli 18 psów i 4 koty. Zwierzęta miały różne dolegliwości m.in. dermatologiczne, okulistyczne i kardiologiczne. Psy miały na skórze widoczne zmiany chorobowe, był zakołtunione, zapchlone, z zauważalnymi dla laika problemami okulistycznymi, miały trudnościami w oddychaniu, ze wzdętymi brzuchami od pasożytów wewnętrznych.

Na trop hodowli Fundacja wpadła dzięki ogłoszeniom na jednym z portali internetowych. Jedna z klientek hodowli przekazała informację o skandalicznych warunkach w jakich przebywają zwierzęta.

Przez pół roku były gromadzone dowody w tej sprawie. Kilka dni temu Prokuratura Rejonowa we Włodawie przesłała do sądu akt oskarżenia przeciwko Lucynie N. oskarżonej o popełnienie przestępstwa z art. 35 ust. 1a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Tutaj w grudniu 2016 roku pisaliśmy o interwencji – kliknij

 

2017-06-26 18:28:16
(fot. wideo Fundacja EX LEGE)

12 komentarzy

 1. Idio tka inaczej tego nazwać nie można. Pazerność na pieniądze odbiera ludziom rozum.

  • Niejeden wiejski burek mógłby pozazdrościć takich warunków… Kojce, a nie krótki łańcuch, pod dachem, a nie na śniegu, micha pełna, nawet mięso jadły…

 2. Horror 🙁 Mam nadzieje że sąd wymierzy sprawiedliwa kare nie tylko w postaci finansowej…

 3. Oby wlascicielka zdechla w ciemnym zawilgornialym lochu w brei z wlasnego kalu.

 4. Zamknąć tę panią w takich warunkach.

 5. Aaron Fleischman

  I znowu „dławio przedsiembiorczość” i „nie dajo zarobić”!! „PRECZ Z KOMÓNOM”!

  A tak na serio, to sprawa jest na tyle głośna, że wyrok powinien pójść z górnej półki, żeby był przestrogą dla innych amatorów dorabiania się na krzywdzie i cierpieniu zwierząt.

 6. wrzucić tą torbę do tych gówien i przykryć zaszczaną słomą i zostawić na tydzień !

 7. Taka pseudohodowla to przykład, że idioci w mieście chcą mieć „rasowe” psy za cenę kurczaka. Nowobogaccy boją się wydać ciężko zarobione pieniądze na prawdziwą hodowlę, ale przed znajomymi chcą się pochwalić. Nie mogą kupować dzieł sztuki? nikomu przynajmniej nie robią wtedy krzywdy…

  • Generlobized, to nie jest tak jak piszesz, ceny szczeniaków są wszędzie takie same lub z małą różnicą. Duże różnice w cenach psiaków wyznacza rodowód, czym lepszy po championach tym piesek droższy. A kupujący dzwoniąc i umawiając się z hodowcą nie ma zielonego pojęcia w jakich warunkach żyje pies. Pies rasowy, a takiej samej rasy z rodowodem to duża różnica. Warunki zależą tylko od pazerności i empatii właściciela hodowli.

 8. nie widze tu nic szczególnego normalne warunki w jakich trzyma sie psy w obejsciu u mnie pies też je kasze z blaszki i stoi se na krutkim łańcuchu by kuraka nie chwycił

  • MIECIU, TAK, TAK TO MY WIEMY, ŻE NA WSIACH TO JEST NORMALNE , dlatego tacy ludzie nie powinni mieć psów. Bo żadna siła im nie przetłumaczy że to jest karygodne .

 9. Co za *****,ją wsadzić do klatki!