Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jechał z piecykami z Bułgarii na Białoruś. W ciężarówce miał wyłącznik tachografu (zdjęcia)

Ujawnienie wyłącznika tachografu w ciężarówce z Bułgarii było efektem przeprowadzonej kontroli przez inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie. Inspektorzy zdecydowali się na zatrzymanie do kontroli ciężarówki, którą przewożony był ładunek o wadze 10 ton, składający się z piecyków kąpielowych. Pojazd zmierzał na Białoruś.

W trakcie przeprowadzanych kontroli stwierdzono, że tachograf zamontowany w pojeździe został nielegalnie zmodyfikowany, umożliwiając kierowcy rejestrowanie okresów odpoczynku nawet w trakcie jazdy. Co ciekawe, kod do aktywacji tej nielegalnej funkcji był zapisany na daszku przeciwsłonecznym. Pojazd został przekierowany do autoryzowanego warsztatu celem potwierdzenia ustaleń inspektora oraz usunięcia nielegalnych modyfikacji. Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, grożące mu karą pieniężną w wysokości 12 000 złotych, a ponadto istnieje ryzyko utraty uprawnień transportowych.

Modyfikacja tachografu to przestępstwo

Należy podkreślić, że modyfikacja tachografu stanowi również przestępstwo. Na miejsce kontroli przybyli funkcjonariusze Policji, którzy będą prowadzić postępowanie przygotowawcze związane z przerabianiem zalegalizowanego przyrządu pomiarowego i jego użytkowaniem. Zgodnie z art. 315 Kodeksu Karnego, za takie działania grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo i uczciwa konkurencja w branży transportowej są niezwykle istotne. Ujawnienie przypadków naruszeń, takich jak modyfikacja tachografu pokazuje, że służby kontrolne podejmują działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach oraz równych warunków konkurencji dla wszystkich uczestników rynku transportowego. Przestrzeganie przepisów dotyczących transportu drogowego, w tym użytkowania przyrządów pomiarowych, jest kluczowe dla zapewnienia rzetelności, uczciwości i jakości usług świadczonych przez przewoźników.

Jechał z piecykami z Bułgarii na Białoruś. W ciężarówce miał wyłącznik tachografu (zdjęcia)

fot. WITD

4 komentarze

  1. Jak wyglądają piecyki kąpielowe?

    • Słowo synonim, warto znać: piecyk kąpielowy, piecyk gazowy, piecyk łazienkowy, podgrzewacz wody, etc. etc.
      Piecyk kąpielowy gazowy, montowany w łazience, służy podgrzaniu wody do kąpieli lub mycia. Określenie używane z innymi zamiennie, określa to samo urządzenie.

  2. to dalej nie ma embarga lukaszenki i putina?

  3. niech jadą przez ukrainę

Dodaj komentarz