Firmy pracujące na linii kolejowej Lublin – Dęblin zostały bez pieniędzy. Podwykonawcy grożą blokadami dróg, spotkali się z wojewodą

Podwykonawcy włoskiej firmy Astaldi, którzy nie otrzymali wynagrodzenia za wykonane prace, zagrozili blokadami dróg. Dzisiaj spotkali się z wojewodą. Jak nam przekazali, jest szansa na porozumienie.

Wczoraj informowaliśmy o tym, że włoska firma Astaldi, generalny wykonawca modernizacji linii kolejowej łączącej Lublin z Warszawą, opuściła teren budowy. Choć od wielu tygodni, na odcinku Lublin – Dęblin, który realizowała spółka, niewiele się tam działo, to teraz ostatecznie prace całkowicie zostały wstrzymane. Ze sporym problemem, oprócz kolejarzy, zostali podwykonawcy, którzy nie otrzymali pieniędzy za wykonane na zlecenie włoskiej firmy prace.

W poniedziałek w siedzibie PKP S.A. Polskich Linii Kolejowych w Lublinie odbyło się spotkanie kilkudziesięciu podwykonawców, którzy czekają na zapłatę faktur, jednak odzyskanie pieniędzy zaczyna być coraz bardziej skomplikowane. Niektórzy pytali wprost, co maja powiedzieć swoim dzieciom, ponieważ przez problemy finansowe tracą płynność i mogą stracić domy i mieszkania. Na pytanie do przedstawicieli PKP, kiedy otrzymają pieniądze za faktury, padła odpowiedź, że wszyscy mają przygotować pełną dokumentację finansową i przekazać spółce, która będzie weryfikować otrzymane dokumenty. Kiedy jednak otrzymają pieniądze? Nikt nie był w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Wieczorem otrzymaliśmy informację, że rozmowy nie przyniosły żadnego rezultatu. Dlatego też kilkanaście firm podjęło decyzję o blokadzie dwóch najważniejszych tras w naszym regionie: dróg krajowych nr 17 i 19.

– W 2014 roku mieliśmy podobny problem przy budowie autostrady A4. GDDKiA w Rzeszowie postępowała podobnie jak w obecnej sytuacji PKP, czyli uchylała się od zapłacenia podwykonawcom należności. Po naszej blokadzie zostało spisane porozumienie i w ciągu tygodnia wszystkie firmy otrzymały wyrównanie za zaległe faktury. Jeżeli nie uda nam się znaleźć rozwiązania z tej sytuacji, będziemy blokować drogę dopóki nie podpiszemy porozumienia i zrobimy to przed samymi wyborami. Nasza firma, jak i pozostali podwykonawcy wykonali swoją pracę i dostawy materiałów, ponieśli związane z tym koszty, takie jak paliwo, wynagrodzenia pracowników, podatki i ZUS i w tej chwili są na skraju bankructwa – wyjaśniał nam jeden z właścicieli firm.

Co do ostatecznych decyzji postanowiono jednak wstrzymać się do dnia dzisiejszego. Wszystko dlatego, że rano wyznaczono spotkanie z wojewodą lubelskim. Po przedstawieniu dramatycznej sytuacji, w jakiej znajduje się wiele firm, przedstawiciele PKP PLK złożyli zobowiązanie co do niezwłocznego zajęcia się tym problemem. Przemysław Czarnek zapewnił właścicieli firm, że będzie starał się doprowadzić do ostatecznego i jak najszybszego porozumienia obu stron konfliktu. Wiadomo jednak, że nie będzie to takie proste. Poszczególne roszczenia muszą zostać dokładnie sprawdzone, a to może potrwać. Jednak każdy ma nadzieję, że zapewnienia jakie padły podczas spotkania, będą wiążące i niebawem zostaną zrealizowane. Jutro w siedzibie zarządu PKP PLK w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie.

Pomimo informacji podwykonawców o zerwaniu umowy przez włoską firmę, kolejarze przez cały wczorajszy dzień wstrzymywali się z komentarzami na ten temat. Co więcej poinformowano nas, że informacje podawane przez niektóre portale internetowe na ten temat są nieprawdziwe. Miały się one opierać na plotkach. Dzisiaj przedstawiciele PKP potwierdzili, że zerwanie umowy przez Astaldi nie jest wiążące. Co więcej, wezwało firmę do realizacji umowy,która wciąż ma obowiązywać. Dokumenty przesłane przez Astaldi mają nie mieć mocy prawnej a co za tym idzie, nie można mówić o wygaśnięciu zobowiązań.

Tymczasem przedstawiciele Astaldi mówią wprost, że nie zamierzają wracać na plac budowy zarówno linii kolejowej Lublin – Dęblin, jak też Poznań – Leszno. Problemy tłumaczą znaczącym wzrostem kosztów. Sprawa najprawdopodobniej znajdzie swój finał w sądzie.

(fot. lublin112)
2018-10-02 23:41:53

 

Zobacz również

27 komentarzy

 1. A czy Pinokio przypadkiem niecałe 1,5 miesiąca temu nie paplał w Dęblinie, że jest już tak pięknie, że zaraz nawet lupanary będą na kolei darmowe?
  https://www.tvp.info/38610943/premier-morawiecki-nasz-rzad-odbudowuje-tory-kolejowe-na-skale-nieznana

  No to wyremontowali…

  • Bo źle trafił z przykładem – za szybko się rozleciało.
   Mogło poczekać do wyborów 😉

   • Polity mają za długie jęzory i jeśli wypaplą że budowa jest priorytetowa to wykonawcy i podwykonawcy urządzają mały szantażyk na grube miliony… Forumowicz „un” to ładnie ujął. Główny wykonawca szybko się orientuje, że pieniędzy nie wystarczy na wywindowane do granic absurdu roszczenia podwykonawców i się zmywa. Teraz świetny moment na szybki szantaż polityków przed wyborami (że pójdą blokować drogi) żeby nie było czasu sprawdzić faktur… A politycy kasę znajdą w naszych kieszeniach… Jak zwykle podatnik zapłaci podwójnie lub potrójnie ale polity ugrali punkty wyborcze…

    • Tylko nie zapominaj kto tego podatnika tak wyrolował i jeszcze się tym chwali. Jakbyś nie wiedział to wyłożę: dojna zmiana z logo PIS i jej premierzy Beata Sz. „bo nam się te pieniądze po prostu należały” i Mateuszek-kłamczuszek vel Chwalipięta. Wybieraj ich dalej a zablokują też Lublin bo już obiecują kolej miejską. W ramach realizacji obietnic rozpoczną, rozgrzebią i zostawią jak kasy zabraknie.

     • No i jak w dziobach lemingi? Było pyszczyć? Odszczekacie swoje wypociny? Za rzadów PO wykonawcy poszli by z torbami. I co? Głupio wam? Portal 112 z aktualizacją też się nie spieszy. Wcale mnie to nie dziwi, skoro wspierają wybiórczą reklamami.

   • Już wtedy było wiadomo, że mają 8 miesięcy opóźnienia (wypracowanego raptem w rok, przecież umowę podpisano w 2017!).
    Gdyby Pinokio miał instynkt samozachowawczy, to by się tak nie podkładał. Niestety dla siebie jest po prostu patologicznym klamczuszkiem i nie mógł się oprzeć.

    • Tym razem przyznam Ci rację, było to wiadome już sporo wcześniej zanim Pinokio sie tam zjawił i zaczął prawić farmazony.
     Kolejny przykład tego, jakich to ludzi mamy w obecnym rządzie Polski. Niewiarygodnych, mydlących oczy obywatelom, nastawionych jedynie na ciepłe posadki i ciągłe podwyżki dla siebie, nie przebierając w środkach aby osiągnać ten cel, nawet jeśli wiąże się to z totalnym upodleniem innych, albo nawet samych siebie.

    • Jak widać, twojej mentorce HGW bankructwo tej firmy nie przeszkadzalo w podpisaniu kontraktu na budowę metra w W-wie. Odniesiesz się do tego czy skulisz ogon i zamilkniesz?
     http://niezalezna.pl/238958-warszawa-ma-klopot-czy-budowa-metra-jest-zagrozona

 2. A kogo to obchodzi że nie będą mieli za co zapłacić kredytów i za co żyć. Ważne że podatki są zapłacone a krętacze mają się dobrze. Dobrze mówią że jak kraść to miliony.

 3. Bo to takie polskie. Podwykonawcy cierpia, bo Astaldi dala noge. Czemu sie generalny zmyl z budowy? Bo koszty rosly. A czemu koszty rosly? Bo grupa innnych polskich cwaniaczkow wyczula ze to temat panstwowy na ktorym mozna zarobic i winduja ceny do granic absurdu. Rok wyborczy tez swoje robi – kazda wioska probuje cos budowac lub moderbizowac. To tez przeciez okazja dla cebuli zeby podnosic ceny.

  • sedno sprawy!!! Mam znajomego, który bywa podwykonawcą. Mówi że nie ma nic lepszego jak „państwowe” przedwyborcze zlecenie… wystarczy posmarować, gdzie trzeba, podłączyć się do cycka i doić aż miło…

 4. Jakim prawem będą blokować drogi !?!? To kierowcy im nie zapłacili ?!?! Gdzie jest policja teraz? Podwyżek chcieli, niech się wykażą i rozgonią te firmy ! Oby upadli na amen !

 5. Tak zalatwia się Polskich przedsiębiorców. Spróbuj spóźnić się że składkami to jesteś najgorszy złodziej. Tutaj zachodnia firma nie płaci i jest ok. Podatki idą na zachód A nie do Polski.Bedzie proces ale długotrwały. Panowie na drogi to jedyne wyjście.

 6. Skończyły się wałki na VAT i padamy ? Wystarczy być uczciwym i kasa na premie się znajdzie !!

 7. A nie weszla ustawa ze nie placi sie wykonawcy poki ten nie zaplaci podwykonawcom? Z tego co pamietam glownemu wykonawcy nawet zaplacono z nawiazka zeby pomoc im w trudnej sytuacji fonansowej.

 8. Jerzy Gondol z Nadwisły

  Wychodzi na to, że jak się za coś bierze kolej, to wcześniej, czy później będą kłopoty finansowe.
  Pamiętacie remont tunelu na Kunickiego? Miał byś zrobiony w pół roku, a babrali się z tym prawie 3 lata.
  Aby patrzeć jak remontowany Dworzec PKP zaczną rozbierać, bo na zakończenie prac trzeba czekać tyle ile na porządny wyrok w lubelskim sądzie.

 9. Tak to jest jak się robi nieumiejętnie interesy z Włochami – krętaczami……….

 10. To jest paranoja „słupy” zbijają kasę a firmy które na prawdę coś robią na tym cierpią i upadają. Jeżeli ten rząd chce zrobić chociaż jedną porządną rzecz niech zajmie się takimi przekrętami.

 11. afera jak z Amber Gold komisję śledczą trzeba , a rząd gdzie ? dalej szuka haków na Tuska ? do roboty próżniaki

  • Rząd Mateuszka-kłamczuszka ma swoją jeszcze większą aferę Get Backu i robi wszystko by szambo niw wybiło.

 12. Mieszkam przy tej trasie i mógłbym książkę napisać o realizacji tej modernizacji a byłby to hit z kategorii najbardziej śmieszny horror. Ja i tak mam szczęście bo mam alternatywne dobre połączenie drogowe ale są przecież miejscowości
  gdzi kolej jest tak naprawdę jedynym środkiem komunikacji. I co z nimi? Dlaczego o nich nikt z prominentów dojnej, kłamliwej zmiany o nich nie wspomni? Przecież to też suweren. Głosujcie na PIS a oni nie bójcie się, sobie na pewno zrobią dobrze.

 13. Wszyscy po kolei robia sobie dobrze tylko nie obywatelom. Czemu mają blokować drogi skoro to kolej ich wycyckała ? Niech blokują tory, inni ludzie też prowadzą firmy i korzystają z transportu drogowego i mają becelować kary za opóźnienia bo „torowcy” będą dochodzić swoich praw na szosach ? Zapraszamy do warszawki pod sejm albo kancelarię premiera a nie utrudniać życie zwykłym obywatelom którzy też muszą zarobić na swoje utrzymanie .

 14. Tak jak już tu napisano …”ważne zeby vat i zus zapłacili ” ….i mogą bankrutować …kogo to obchodzi ? darmozjadów od obiecanek? oni mają swój „żłób „i pensyjki i nie ważne z jakiej partii się wywodza …wszyscy oni to takie same darmozjady i nieroby

 15. Czyli reasumujac ….”wloch ” wydymał PKP i się na nich wypiął ,,a oni nadal zaklinaja rzaczywistość …tupnęli nóżką myśląc ze wloch cwaniaczek się przejmie i dokończy …a on ma to oczywiscie w poważaniu ,bo pewnie wydymał już tak wielu i smieje się liczac kasę …dobre…takie „nasze swojskie” bo to już nie pierwszy raz

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7302zł 0.17%
  • GBP 4.8878zł -0.27%
  • EUR 4.4139zł 0.09%
  • CHF 4.0856zł -0.34%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Kino pod gwiazdami w Nowosiółkach
   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020