Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dwie grupy przestępcze rozbite. Z Białorusi do Polski w bloczkach betonowych wjeżdżały duże ilości papierosów

Za kierowanie i udział w zorganizowanych grupach przestępczych oraz popełnienie przestępstw karnoskarbowych odpowie przed sądem 25 osób, które zostały właśnie oskarżone przez prokuraturę. Zajmowały się one przemytem papierosów.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu zakończyła śledztwo w sprawie dwóch zorganizowanych grupach przestępczych, zajmujących się przemytem papierosów z Białorusi do Polski. Skierowany do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia obejmuje 25 osób, z czego 17 brało udział w przerzucie wyrobów tytoniowych przez granicę. Kolejni zajmowali się handlem papierosami bez polskich znaków akcyzy na terytorium Polski i Francji.

Pierwsza z grup działała od grudnia 2018 roku do czerwca 2019 roku na terenie Terespola i Horbowa, a także w województwie łódzkim. Kierowały nią trzy osoby, śledczy udowodnili, że na jej koncie znajduje się przemyt co najmniej 258 610 paczek papierosów o łącznej rynkowej wartości ok. 3,6 mln złotych. Przewożono je w wagonach pociągów towarowych, wiozących z Białorusi bloczki betonowe. To właśnie w nich ukrywano wyroby tytoniowe. W tym celu utworzona została nawet firma, która zamawiała bloczki.

Druga grupa, kierowana przez dwie osoby, od kwietnia 2019 roku do września 2019 roku zajmowała się skupem przemyconych papierosów, a następnie ich odsprzedażą zarówno w Polsce, jak też we Francji. Obliczono, że w ten sposób wprowadziła na rynki co najmniej 428 509 paczek papierosów o łącznej wartości rynkowej ponad 6 mln złotych. Członkowie grupy pozyskiwali też papierosy pochodzące z nielegalnej produkcji i dystrybuowali towar w terenie kraju i poza jego granice.

Zatrzymane w tej sprawie osoby odpowiedzą za kierowanie i udział w zorganizowanych grupach przestępczych oraz popełnienie przestępstw karnoskarbowych. 11 osób nie przyznało się do zarzucanych im czynów i odmówiło składania wyjaśnień. Pozostali przyznali się, przy czym jedynie pięcioro z nich złożyło wyjaśnienia. Oskarżonym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratura na poczet kar zabezpieczyła ich majątek o wartości ponad 1,6 mln zł.

(fot. policja/zdjęcie ilustracyjne)

3 komentarze

  1. „Przewożono je w wagonach pociągów towarowych”
    A wczoraj wielki sukces zatrzymali mrówkę z Lanosem 😉
    Pociągi i TIRy jadą codziennie.

  2. Całe szczęście,że złapaliście tych bandytów,którzy przeszkadzali naszemu kochanemu państwu legalnie truć obywateli.Teraz możemy czuć się bezpiecznie,dobra robota?‍♂️

  3. Państwo bohatersko rozwiązuje problem, który samo stworzyło.
    Ile % ceny paczki stanowi akcyza?

Z kraju