Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Duża sieć handlowa sprzedaje swoje sklepy w Polsce. Jeszcze w tym roku mają zmienić właściciela

W ubiegłym roku sieć poinformowała, że rozważa wycofanie się z Polski. Wiadomo już, że decyzja została podjęta i w ciągu najbliższych miesięcy sklepy mają mieć nowego właściciela.

Spółka SPAR Group jeszcze w tym roku chce sfinalizować sprzedaż swojego polskiego oddziału. Pod logiem Spar działa obecnie ponad 200 sklepów, firma posiada także dwa centra dystrybucyjne oraz zakład produkujący dania gotowe. Jeżeli chodzi o same sklepy, to są wśród nich obiekty korporacyjne jednak większość to placówki prowadzone przez niezależnych przedsiębiorców na zasadzie franczyzy. Działają one w kilku formatach: Supermarket Spar, Eurospar, Spar Express i Spar Mini. W ostatnim czasie wiele z nich powstało na stacjach paliw AVIA.

Mająca swoją centralę w Republice Południowej Afryki spółka jest jednym największych sprzedawców detalicznych w pięciu krajach na tym kontynencie. W ostatnich latach prowadziła ekspansję na inne rynki m.in. właśnie w Europie. Kilka lat temu przejęła borykającą się z dużymi problemami finansowymi polską sieć sklepów Piotr i Paweł. Jednak sieci nie udało się w naszym kraju osiągnąć zadowalających wyników.

Straty finansowe sprawiły, iż zapadła decyzja o wyjściu sieci z Polski i sprzedaży aktywów. SPAR Group w rocznym raporcie wskazuje, iż planuje to uczynić do 30 września 2024 roku. Firma zapewnia, że do czasu znalezienia inwestora, sklepy będą cały czas funkcjonowały w dotychczasowej formie a kontrahenci nie mają powodów do obaw jeżeli chodzi o rozliczenia. W naszym regionie Spar posiada sklepy m.in. w Lublinie i Puławach.

19 komentarzy

 1. zabierzcie ze sobą nieudaczników PISwskich nad Moskwą zrzucić do swoich

  • A dziwnym zbiegiem okoliczności wrócił rudy lis do kurnika i od razu likwidacje i zwolnienia grupowe zagranicznych podmiotów. Nawet nie będę wymieniać kto chce to już wie, ale lista jest coraz dłuższa. Prawdopodobnie zielona energia i podwyżki cen prądu ich przekonały.

   • Waldek a może to skutek kilkuletniego nękania przedsiębiorców podatkami i daninami. Ot w końcu słupski się nie zgadzają i firmy uciekają . Jak tommowil kaczafi ” żeby miał rozwalić gospodarkę ale polska będzie taka jaką sobie wymarzył”.

    • Krzysiu żaden liczący się podmiot nie będzie czekał kilka lat dokładając do interesu. Wyobraź sobie, że w ZARZĄDZANYCH przedsiębiorstwach występuje planowanie. Może to być całkowicie niezrozumiałe dla mas ale już na etapie braku rozwoju firmy zamiast czekać się aż rynek się zesra wynoszą się w pośpiechu. Pomijając fakt, że w obecnym rządzie nie ma ani jednego specjalisty z doświadczeniem czy wykształceniem w zarządzanym kierunku. Wystarczyły trzy miesiące i gospodarka się zwija, tak sprawnie folksdojcz zarządza, że zagraniczni inwestorzy go równie szybko oszacowali.

   • Podziękujmy wyborcom rudego że za rozpadem Polski zagłosowali .##### was folksdojcze

   • jasne, w dwa miesiące.
    Ciekawe kto miał pomysły na opodatkowanie „tych wielkich dochodów” banków, korporacji itd.
    Ludziom się należy podwyżka płacy minimalnej

    Gdzieś jest taniej….
    Teraz masz wysoką płacę minimalną, na bezrobociu

    • Jeszcze w połowie poprzedniego roku były zapowiedzi dużych inwestycji, ale przyszedł rudy i Intel nam nie potrzebny, bo lepiej żeby budował fabrykę w Niemczech! Nawet obecne podmioty zaczęły się zwijać. Ba nawet elektrownie nam nie potrzebne, bo mamy przyłącza u helgi. Jasiu wraca bezrobocie i czasy zakupów na zeszyt bo rudy po to jest tu wysłany.

    • Jasiu popatrz jakie są realia, ile kosztuje mieszkanie, a nawet wynajem, o jedzeniu nie wspominając. A co jeżeli będziesz chicał mieć rodzinę..? Jeżeli uważasz, że płaca minimalna nie powinna zapewniać podstawowych potrzeb to przeprowadź się do Afryki. Tam w kopalni zarobisz kilkanaście dolarów, firmy nie będą płaciły podatków, bo rząd jest skorumpowany i wtedy będziesz szczęśliwy. Ile tym masz lat 15? Przecież to już u Nas było, bezrobocie i głodowe wynagrodzenie. NAWET TERAZ wyjeżdżając za granicę i pracując w najgorszej fizycznej pracy zarobisz dwa razy więcej a Ty powtarzasz propagandę tłustych świń, że płaca minimalna jest za duża.

    • Podziwiam skuteczne oczadzenie umysłów lemingów przez zaborców. Skutecznie wpajane przez zagraniczne media kompleksów służalczości i uniżenia. Teraz jeszcze wzięli się za szkolnictwo, bo głupim stadem baranów łatwiej jest manipulować. Poczytajcie sobie jaka jest płaca minimalna w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej! Jaki jest udział udział płacy minimalnej w przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu! Ludzie dość tych kompleksów! NA tle Europy Polska to duży kraj! Nie dajecie się robić folksdojczom. Najgłupszy argument jaki może być to, że ktoś był/jest populistą. A kim ma być? Rząd ma pilnować Naszych interesów czy zagranicznych lobbystów…?

    • Odwiedziłem większość krajów Europy. Wiele z niech są to małe ALE dumne narody. Tylko w Polsce ludzie są nauczeni godzinami narzekać i przekonywać jacy są beznadziejni i do niczego.

  • hyży kacapie won!

  • Zamknąć ich w kościołach i psychiatrę wysyłać co pewien czas .

 2. Bidny nie wytrzymał konkurencji. Prawie codziennie otwiera się nowa Biedronka i Lidl a oni z 200-toma sklepami się wychylali. Cieniasy.

 3. Jak widać coś nie tylko Polakom się nie opłaca. Zwłaszcza jak trzeba płacić podatki, z których byli zwolnieni przez PiS.

 4. Idą kolejne wybory proponuje głęboko przemyśleć co poszło nie tak, dlaczego dajecie się na własne życzenie oszukiwać. Nawet już nie chodzi o to gdzie Was i te konkrety rudy ma. Co to za rząd co jeszcze do wojny nawołuje!

 5. Nawet chłopaki z Afryki nie wytrzymali konkurencji z Biedronką, która jeszcze dodatkowo się żre z Lidlem.

 6. Biedra nie żre się z Lidlem , do podpucha dla durni co tego nie widzą -ustawka

Dodaj komentarz