Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Z Lublina do Rzeszowa będzie w pełni ekspresowo. Jest decyzja z rygorem natychmiastowej wykonalności

Może ruszać rozbudowa jednojezdniowego odcinka drogi ekspresowej między Lublinem a Rzeszowem. Chodzi o 13 km odcinek od Sokołowa do Jasionki, który trudno nazwać trasą szybkiego ruchu.

Wojewoda Podkarpacki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla dobudowy drugiej jezdni drogi ekspresowej pomiędzy węzłami Sokołów Małopolski Północ i Jasionka. Chodzi o odcinek przed samym Rzeszowem, który choć posiada takie oznaczenie, trudno nazwać go ekspresówką. Na 14 km trasy pojazdy poruszają się bowiem po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, co jakiś czas znajdują się dodatkowe pasy do wyprzedzania. Jakby tego było mało, z uwagi na liczne zdarzenia drogowe, do jakich tam dochodziło, wprowadzone zostało ograniczenie prędkości.

Decyzja ZRID, która ma rygor natychmiastowej wykonalności, oznacza możliwość niezwłocznego rozpoczęcia robót budowlanych. Tym samym już niebawem ruszą prace, których celem będzie likwidacja tego tzw. wąskiego gardła. Dobudowa drugiej jezdni ma na celu nie tylko poprawę warunków ruchu, lecz także zapewni zwiększenie komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa użytkowników trasy.

Jak wyjaśnia Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, plac budowy zostanie niezwłocznie przekaazany wykonawcy. Firma Strabag w pierwszej kolejności przeprowadzi niezbędną inwentaryzację geodezyjną, przyrodniczą a także inwentaryzację dróg publicznych i obiektów kubaturowych. Następnie przeprowadzone zostaną rozpoznania saperskie oraz środowiskowe, w tym ornitologiczne przed wykonaniem wycinki drzew i karczowaniem krzewów. Kolejnym etapem będą prace związane z wycinką drzew i karczowaniem krzewów oraz usuwaniem karpin.

Dobudowa drugiej jezdni oznacza dla kierowców poruszających się drogami w tym rejonie utrudnienia z przejazdem. Tymczasowa organizacja ruchu ma być wprowadzana sukcesywnie wraz z rozpoczęciem demontażu wysp dzielących i barier. W ramach inwestycji rozbudowany zostanie też MOP Stobierna, aby w przyszłości mogły tam powstać stacja paliw i obiekty gastronomiczno-handlowe.

Także istniejąca stacja paliw zlokalizowana przy dawnej DK19 w Stobiernej zostanie podłączona do drogi ekspresowej. Tym samym kierowcy jadący od Lublina w kierunku Rzeszowa będą mogli zatankować na niej swoje pojazdy.

Wszystkie prace powinny zostać ukończone w IV kwartale 2026 r.

15 komentarzy

  1. Pogarda PO w praktyce

    Ten wąski odcinek oddawała ekipa tuskowa. Uznali że skoro Wuj z Polską Wschodnią, jak mawiał śmieciarz-łapówkarz Włodek, to nic lepszego lokalnym mieszkańcom się nie należy.

Dodaj komentarz