Dron zajrzy do komina i sprawdzi czym palą mieszkańcy

W Świdniku już trwają przygotowania do zimy. Aby powietrze w mieście i okolicach było jak najmniej zatruwane przez osoby spalające śmieci, strażnikom miejskim pomoże pokaźnych rozmiarów dron.

Od listopada straż miejska w Świdniku rozpocznie badanie czystości powietrza za pomocą drona. Pokaźnych rozmiarów bezzałogowy statek powietrzny będzie posiadał aparaturę, która wykryje gdzie spalana jest np. guma, plastikowe butelki czy też inne tworzywa sztuczne. Jednak dron to nie wszystko, w ramach ekopatrolu straż otrzyma też samochód na którego pokładzie znajdzie się laboratorium do badania jakości powietrza, cyfrowy miernik hałasu, termowizor – detektor, który może wykryć ruch ludzi, zwierząt lub miejsce gdzie jest np. palenisko, pomimo, że ktoś twierdzi, iż w domu nie rozpalał w piecu oraz wyposażenie niezbędne do wyłapywania zwierząt.

O ile samochód wraz z wyposażeniem zostanie zakupiony i będzie służył strażnikom miejskim również do wielu innych interwencji, to sam dron zostanie wypożyczony. Wykonawcą czynności związanych z jego użytkowaniem będzie firma USM działająca w świdnickim Regionalnym Parku Przemysłowym. Dron stworzony przez tą firmę ma 1,5 m średnicy. Jest wykonany z kompozytów węglowych, waży około 10 kg. Wyposażony jest w 6 wirników. Dosyć pokaźne gabaryty umożliwiają mu podniesienie laboratorium pomiarowego, które waży ok. 3,5 kg. Urządzenie jest w stanie bezpiecznie wylądować nawet w sytuacji, gdy jeden z wirników ulegnie awarii.

Choć strażnicy miejscy nie zdradzają jeszcze, gdzie zamierzają rozpocząć pierwsze działania z użyciem drona, to mają to być rejony miasta, gdzie spalanie gumy, butelek PET i innych tworzyw sztucznych jest szczególnie ewidentne i uciążliwe. Świdnik będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie za pomocą drona ustalane będą osoby zanieczyszczające atmosferę.

(fot. świdnik.pl)
2017-09-08 10:00:36

33 komentarze

 1. To się nazywa INWIGILACJA ! ! !

 2. Mogę wskazać trzy budynki które będą 100% trafieniami … 🙁 niestety od wielu lat palą śmieciami na potęgę przez większość część zimy nie da się otworzyć okien w domu bo tak [email protected])(*#y palą. I by nie było są to ludzie których stać !!! a nie w biedzie.

 3. Żeby tylko ten dron nie skończył tak jak ten podlinkowany z Krakowa …którego „zabiły” wyziewy z kominów …jednak ludzie są bardziej odporni …wdychają ten syf z kominów i nie padają .Ale oczywiscie jestem za …jak widze co niektórzy wypuszczają z kominów ,to nie miał bym dla nich litosci

 4. Ja do dronów nad moja posesja strzelam z wiatrówki ………..Jóź nie latają

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7416zł -0.75%
  • GBP 5.0897zł -0.21%
  • EUR 4.5342zł -0.29%
  • CHF 4.213zł -0.38%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL