690 680 960

Ćwiczenia zgrywające dla jednostek specjalnych

„Zapobieganie i zwalczanie terroryzmu z wykorzystaniem broni CBRN-E – budowanie potencjału podmiotów uczestniczących w wykrywaniu i ograniczaniu ryzyk CBRN-E” to nazwa projektu, który realizuje Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie. W Porcie Lotniczym Lublin, na poligonie w Sitańcu i na przejściu granicznym w Dołhobyczowie odbyły się ćwiczenia jednostek specjalnych.

Głównym celem ćwiczeń jest wzmocnienie zdolności organów ścigania do zarządzania ryzykiem związanym z incydentami z wykorzystaniem broni masowego rażenia oraz wzmacnianie współpracy między organami ścigania podczas sytuacji kryzysowych. Projekt jest skierowany do funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Portu Lotniczego Lublin, Estońskiej Policji i Straży Granicznej, Słowackiej Straży Granicznej oraz innych jednostek Policji w Polsce.

Najpierw lubelscy policjanci wzięli udział w wizycie w Estonii oraz na Słowacji. Kolejny etapem były ćwiczenia prowadzone w Porcie Lotniczym Lublin, a także na przejściu granicznym w Dołhobyczowie.

– W ćwiczeniach, które odbyły się na terenie Portu Lotniczego Lublin oraz na poligonie w Sitańcu wzięli udział przedstawiciele Samodzielnych Pododziałów Antyterrorystycznych Policji w Lublinie, Warszawie, Katowicach, Białymstoku, Łodzi, Rzeszowie i Olsztynie, Nadbużanskiego Oddziału Straży Granicznej, Służby Ochrony Lotniska, Centralnego Biura Śledczego Policji, Koordynator ds. Zagrożeń CBRN Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji oraz partnerzy zagraniczni – Zarząd Policji i Straży Granicznej w Estonii i Policja Graniczna i ds. Cudzoziemców Republiki Słowackiej w Sobrance – informuje asp. Anna Kamola z KWP Lublin.

 

 

Podczas zajęć omówiono właściwości oraz skutki oddziaływania płynnych materiałów wybuchowych i radioaktywnych, sposoby identyfikacji oraz fizykochemiczne właściwości ujawnionych substancji o właściwościach wybuchowych, sposoby zabezpieczania śladów, a także planowanie i realizację działań kontrterrorystycznych.

W drugim etapie na poligonie w Sitańcu pirotechnicy mieli okazję poznać sposoby tworzenia oraz uzyskiwania materiałów wybuchowych domowej produkcji, sposoby kamuflowania, ich skutki oddziaływania na otoczenie, a także sposoby kamuflowania różnego rodzaju materiałów wybuchowych w działalności przestępczej. Jednocześnie jednostki specjalne Policji i Straży Granicznej doskonalili umiejętności prowadzenia walki w przypadku wystąpienia zagrożeń z wykorzystaniem płynnych materiałów wybuchowych.

Przemyt materiałów radioaktywnych przez granicę oraz zagrożenie płynnymi materiałami wybuchowymi to z kolei założenie drugiego panelu szkoleniowego, które odbyło się przed kilkoma dniami na przejściu granicznym w Dołhobyczowie. W całości przedsięwzięcia uczestniczyli zagraniczni obserwatorzy.

68-117552_g

68-117550_g

2017-11-25 10:00:45
(fot. wideo Policja Lublin)

10 komentarzy

  1. Wcale się nie dziwię najlepszemu przewoźnikowi w Polsce, mpk że na takim złomie zasłania swoje numery taborowe i logo. Wstyd że to jeszcze nas w tym roku wozi po ulicach.

  2. A leśnicy też uczestniczyli w cwiczeniach?

  3. Szkoda PIĘKNEGO klasyka

  4. Super jest i „Baribal” na zdjęciu 🙂

  5. bimer czy ty będziesz teraz jeździł jak ci jelcza pocieli dalej samochodem z wyobraźni czy piechotka

Kursy walut

  • USD 4.3254zł -0.52%
  • GBP 5.3279zł -0.59%
  • EUR 4.708zł -0.02%
  • CHF 4.7222zł 0.65%

Polub nas