690 680 960

Strefa Ekonomiczna w Lublinie ma już 10 lat. Inwestycje przekroczyły 1,5 mld złotych

Podsumowana została działalność firm zlokalizowanych na terenie lubelskiej strefy ekonomicznej. Inwestycje przekroczyły 1,5 mld złotych, pracuje tam prawie 4 tys. osób.

Dziesięć lat temu, w 2007 roku, w południowo-wschodniej części Lublina uruchomiona została podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec. Lokalizacja nie była przypadkowa, rejon al. Witosa, w pobliżu obwodnicy Lublina, węzła komunikacyjnego trasy ekspresowej S-17 oraz Portu Lotniczego Lublin S.A. zapewniał dogodne połączenia komunikacyjne. Głównym celem przedsięwzięcia było przyspieszenie rozwoju gospodarczego miasta, a w konsekwencji utworzenie nowych miejsc pracy, jak również zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw otwartych na innowacje.

Po 10 latach wyraźnie widać, że utworzenie specjalnej strefy infrastrukturalnie dostosowanej do potrzeb przedsiębiorców pozwoliło w znaczącym stopniu odbudować potencjał lubelskiego przemysłu, który odzyskał i wciąż umacnia pozycję niekwestionowanego lidera Polski Wschodniej. Dane wskazują, że działający tam przedsiębiorcy zrealizowali już inwestycje o łącznej wartości przekraczającej 1,5 miliarda zł.

Są to głównie zakłady produkcyjne, hale magazynowe i obiekty biurowe. Co więcej zadeklarowano już kolejne inwestycje, których wartość wyniesie ponad 1,1 mld zł. Na 128 hektarach wchodzących w skład Podstefy Lublin funkcjonuje już 45 przedsiębiorców, a 15 kolejnych przygotowuje się do rozpoczęcia działalności. Na terenie strefy pracuje dziś niemal 4 tys. osób, przy czym ponad 2,7 tys. osób zostało zatrudnionych dzięki utworzeniu nowych miejsc pracy.

Miasto jest przygotowane do dalszego rozwoju SSE Podstrefy Lublin. Z uwagi na rosnące zainteresowanie tym rejonem pod rozpoczęcie swojej działalności władze miasta planują poszerzenie jego powierzchni do 200 ha. W tym celu czeka na przyjęcie nowych przepisów dotyczących działalności SSE w Polsce, które obecnie są tworzone w Ministerstwie Rozwoju.

(fot. UM Lublin)
2017-11-25 :49:15

6 komentarzy

 1. Mielecka strefa nie lubelska.

 2. Zastanawiam się nad podstawami prawnymi istnienia tego typu stref. Jest to klasyczny przykład istnienia „równych i równiejszych”. Podstawowym założeniem podatków jest ich nieuchronność i powszechność, a tu widać że inny uczciwy przedsiębiorca podatków nie uniknie a wielki moloch za którym stoją wielkie pieniądze podatków uniknie. Na rynku potrzebne i są i duże i małe podmioty gospodarcze, każdy chciałby w swojej firmie wdrażać nowinki itp., ale faworyzowanie rekinów kosztem płotek jest skrajnie niesprawiedliwe i niekonstytucyjne.

 3. czy będzie miał ktoś odwagę napisać ile mieszkańcy Lublina dołożyli do tej strefy ekonomicznej, a ile miasto utraciło z powodu niepobranych podatków itp.?

  • Ty musisz mieć smutne zycie jak tak patrze po twoich komentarzach. I to bardzo przygnębiające

  • w nogach śpisz gazetą przykryty… tyle wiesz o strefie ekonomicznej Lublin, smutne masz zycie smutne

 4. firmy powstaną ukraińcy przyjadą i za 1500 będą tyrać jak na wszystkich logistykach i produkcjach w polsce dla zachodnich inwestorów a gdzie to rozwijanie miasta?

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…