Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Chcieli go ukarać za otworzenie restauracji podczas lockdownu. Sąd uznał, że jest niewinny

Ratując się przed bankructwem postanowił otworzyć restaurację pomimo rządowych zakazów. Sąd uznał, że miał do tego prawo. Tym samym uniewinnił mężczyznę od zarzucanych mu czynów.

W czwartek przed Sądem Rejonowym w Łukowie zakończył się proces Michała Matejka, właściciela restauracji Warka w Łukowie. Został on oskarżony, że otworzył swój lokal w czasie trwania lockdownu, kiedy to tego typu obiekty, decyzją rządu, mogły sprzedawać dania tylko na wynos.

Tymczasem właściciel łukowskiej restauracji postanowił wznowić pełną działalność. Swoją decyzję tłumaczył faktem, iż nie może liczyć na wsparcie z tarcz antykryzysowych, a musi zarabiać na życie. Wyjaśniał również, że w innym przypadku będzie mógł ogłosić bankructwo.

Mężczyzna zadbał jednak o bezpieczeństwo swoich klientów. Stoliki ustawiono tak, aby zachować odpowiednią odległość, zapewniono środki do dezynfekcji, goście zobowiązani byli do noszenia maseczek do czasu zajęcia miejsc. Zaledwie dwie godziny po otwarciu w drzwiach restauracji pojawili się pracownicy Sanepidu w towarzystwie policjantów. W kolejnych dniach przeprowadzili oni kolejne kontrole.

Wizyty te zakończyły się trzema karami od Sanepidu po 10 tys. zł każda za niestosowanie się do rządowych restrykcji, jak również sprowadzenie zagrożenia dla życia i zdrowia klientów. Z kolei policja za nieprzestrzeganie zakazów, nakazów i ograniczeń określonych w przepisach skierowała dwa wnioski o ukaranie właściciela lokalu do sądu.

W trakcie postępowania sąd zapoznał się z wyjaśnieniami właściciela restauracji, pracowników oraz policjantów. Ostatecznie orzekł, że Michał Matejek nie jest winien zarzucanych mu czynów. Tym samym mężczyzna został uniewinniony. Kosztami został obciążony skarb państwa. Wyrok nie jest prawomocny. Sprawa kar nałożonych przez Sanepid wciąż jest w toku.

(fot. Warka Łuków)

47 komentarzy

 1. I bardzo dobrze, powinni rozliczyć ten cały cyrk wirusowy. Wszyscy powinni olewać te zakazy/nakazy z paska t v p i s.

  • oglądaj paski z t v n i e m c y oni prawdę powiedzą

   • I tu jest największy problem pseudo mądrych. Albo jedno albo drugie, nie ma nic innego – 0 i 1. Człowieku, wyłącz tv i radio, włącz myślenie.

   • Jest tyle ciekawszych rzeczy do oglądania i robienia, a Wy tracicie czas i życie na oglądanie tych naganiaczy. Wasze życie, Wasza sprawa, bardzo słabe to jednak

 2. Pandemia, jako narzędzie polityczne do zarabiania pieniedzy. Nie ma w tym absolutnie nic co ma pomóc z zdrowiu ludzi.

 3. Tu przykład, co robić dalej:

  Po uchyleniu pierwszej kary i w oczekiwaniu na zwrot kolejnych 30 000 zł, które w całości zostaną przekazane na cel wskazany przez internautów, ruszają POZWY CYWILNE przeciwko dyrektorowi Powiatowej Stacja Sanitarno – Epidemiologicznej w Rybniku , Michałowi Dudkowi, któremu gwarantujemy moc wrażeń na sali sądowej.

 4. Przykre, gdy sąd popiera anarchię 🙁

  • Przykre to jest to, że wszyscy zapłacimy koszta tej sprawy. Ustawodawca wprowadził te restrykcję, więc ustawodawca powinien płacić.

  • Anarchia to jest wtedy gdy zabrania się ludziom pracować i zarabiać na utrzymanie pod pretekstem pandemii, której definicję zmieniono na swoje potrzeby. Boisz się – siedź w domu. Nikt nie kazał nikomu do tych knajp chodzić. Teraz tylko czekać na getta … już to kiedyś przerabialiśmy.

 5. Pabloo(oryginal)

  Proponuje imienne pozwy o odszkodowanie. Dalej juz samo poleci.

Z kraju

Sport