690 680 960

Burze z gradem spowodują podtopienia w woj. lubelskim. Najwięcej burz wystąpi na południu regionu

W niedzielę na południu regionu prognozowane są burze z ulewnymi opadami deszczu. Lokalnie mogą spowodować podtopienia. Pierwsze burze możliwe są już po godzinie 12.

W niedzielę północno-wschodnia część Polski znajduje się pod wpływem wyżu znad Zatoki Ryskiej. Na pozostałym obszarze zaznaczy się obszar lekko obniżonego ciśnienia, zaś w południowej części kraju również front okluzji. Pozostaniemy w napływie wilgotnego oraz ciepłego powietrza z południowego-wschodu. Obszarem źródłowym masy będzie wschód Europy oraz Morze Czarne. Temperatura wyniesie dziś od 24°C do 27°C. W czasie burz możliwy spadek temperatury do 18°C/20°C.

Podobnie tak jak wczoraj rozwój burz następować będzie na lokalnych strefach zbieżności wiatru, w jednorodnej masie powietrza o cechach polarnomorskich. Niewielka różnica ciśnienia przełoży się na mały poziomy przepływ mas powietrza, dlatego burze mają być na ogół pojedyncze, bądź słabo zorganizowane w krótkotrwałe klastry wielokomórkowe. Maksymalnie izolowana komórka burzowa utrzyma swoją aktywność do godziny. Następnie aktywność elektryczna może wygasnąć, tuż obok niej na granicy wypływu zimnego powietrza tworzyć mogą się następne chmury burzowe Cumulonimbus.

W czasie niedzielnych burz prognozowane są opady drobnego gradu do 1-2 cm, miejscami ulewy do 50 mm, co może prowadzić punktowo do podtopień.

Pierwsze burze możliwe są około godziny 12. Najwięcej burz wystąpi dziś na Roztoczu oraz wschodzie regionu, ale modele o wysokiej rozdzielczości wskazują również na ryzyko groźnej aury w takich powiatach jak: opolski, kraśnicki, janowski, biłgorajski, zamojski i tomaszowski. Groźne burze nie ominą również powiatu lubelskiego. Szczególnie rejonu Bychawy i Wysokiego. Na południu Lubelszczyzny możliwe są większe sumy opadów, co może skutkować licznymi podtopieniami. Lokalne zjawiska burzowe możliwe są dziś w całym regionie.

Najgroźniejsze burze są oczekiwane po godzinie 14. Duża aktywność burzowa powinna utrzymać się do godziny 18. Następnie burze zaczną zanikać, a w pierwszej części nocy nigdzie nie powinno już grzmieć.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

 1. Znowu…;/

 2. Nie będzie dzis opalania ”naked”, a takie były plany..

 3. To nie może być nic strasznego
  Nie ma alertu RCB

 4. Takie same ulewy, grzmoty, podtopienia, wichury jak we wczorajszej prognozie? 🙂


  • Wczorajsze burze w regionie na powyższej grafice. Radzimy odświeżyć wiedzę z zakresu powstawania burz i może też czytania tekstu ze zrozumieniem :). Bo widzimy, że przy prognozach jest problem ze zrozumieniem treści.
   Pozdrawiamy

 5. predzej wygram w totka niz wy napiszecie progneze ktora sie sprawdzi

Kursy walut

 • USD 4.33zł -0.5%
 • GBP 5.3242zł -0.23%
 • EUR 4.6816zł -0.09%
 • CHF 4.7205zł -0.62%

Polub nas