Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Burze występują od godzin porannych na obszarze woj. lubelskiego. Przed nami upalny, miejscami burzowy wtorek

Od godzin porannych na obszarze województwa lubelskiego obserwuje się występowanie burz. O poranku grzmiało w powiatach na linii Wisły. Aktywność burzowa nie była wysoka. Przed nami upalny wtorek, ale miejscami znów pojawią się burze. Szczególnie aktywne burze są prognozowane na zachodzie i północy regionu w drugiej części dnia i wieczorem.

Dziś termometry na obszarze woj. lubelskiego pokażą od 30°C do 33°C. Miejscami wartości będą niższe. Szczególnie w obszarze występowanie letnich burz, które mogą charakteryzować się wysoką aktywnością.

We wtorek Polska jest w dalszym ciągu w obszarze słabogradientowym. Różnica ciśnienia w naszej części Europy jest niewielka, znad Mazowsza nad Podlasie zmierza niewielki ośrodek górnego niżu. Zasadniczo będziemy dzisiaj pomiędzy niżem z centrum nad Austrią a wyżem ze wschodu Europy. Z kierunków południowych docierać ma gorąca i wilgotna masa pochodzenia zwrotnikowego.

Szczytowa aktywność burzowa jest prognozowana na godziny popołudniowe, późno popołudniowe. Rozwój burz następować ma na lokalnych strefach zbieżności wiatru dolnego, powodując unoszenie ciepłego, wilgotnego powietrza do poziomu swobodnej konwekcji. Najwięcej burz wystąpi na zachodzie, północnym-zachodzie i północy regionu, ale nie można wykluczyć, że miejscami zagrzmi lokalnie w całym województwie.

Podobnie tak jak wczoraj, głównym zagrożeniem okażą się intensywne, miejscami nawalne opady deszczu prowadzące do podtopień. Lokalnie akumulacja opadów sięgnie do 30-60 mm, co może skutkować rozległymi zalaniami. W czasie burz możliwe opady gradu o średnicy do 2-5 cm, prowadzące do szkód. Porywy wiatru w czasie burz do 90 km/h. Zwłaszcza w powiatach na zachodzie i północy regionu, gdzie rozwój superkomórek burzowych jest najbardziej prawdopodobny. Szczególnie późnym popołudniem i wieczorem.

Burze mają przemieszczać się na ogół zgodnie z przepływem mas powietrza w środkowych i górnych warstwach troposfery, czyli z południa na północ, północny-zachodu. Odchylenie toru przemieszczania może nastąpić w sytuacji wystąpienia superkomórek burzowych z uwagi na obecność mezocyklonów.

Duża aktywność jest prognozowana w godzinach wieczornych w części regionu. Modele sygnalizują, że będą to prawdopodobnie powiaty na północy woj. lubelskiego, gdzie pojawią się wyraźne mechanizmy wspomagające konwekcje. Burze mają słabnąć w nocy. Aczkolwiek wysoka aktywność burzowa może być jeszcze utrzymana w pierwszej części nocy. Następnie w drugiej części nocy chmury burzowe powinny zaniknąć.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burz ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

Jeden komentarz

  1. Hehe przegłosowanie rezolucji prawa do związków jednopłciowych prze Parlament Europejski,jako prawa człowieka. To duży krok do ucywilizowania Europy środkowo wschodniej.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo