Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Będzie się można zaszczepić w ramach akcji „Przystanek szczepienie”(zdjęcia)

Z inicjatywy Lubelskiego Związku Uczelni (UMCS, UP, PL, UM) i Wojewody Lubelskiego, przy udziale Prezydenta Miasta Lublin, Zarządu Transportu Miejskiego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie oraz II Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostanie przeprowadzona akcja „Przystanek szczepienie”.

27 września br. podczas briefingu prasowego w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego środowisko akademickie Lublina, wspólnie z władzami samorządowymi i wojewódzkimi, solidarnie i w dbałości o wzajemne bezpieczeństwo, podpisało porozumienie o współpracy dot. wsparcia akcji szczepień przeciwko COVID-19.

W spotkaniu uczestniczyli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska, Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater, Prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Urszula Kosior-Korzecka, Dyrektor ZTM Grzegorz Malec, Prezes Zarządu MPK Tomasz Fulara oraz Dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz.

– Bardzo się cieszę z tej inicjatywy i dziękuję serdecznie rektorom czterech uczelni, ponieważ ta akcja ma podwójne znaczenie. Pierwsze to bardzo praktyczne – możliwość bezpośredniego zaszczepienia się studentów, ale również pracowników uczelni. Z drugiej strony niewątpliwie powodzenie tej akcji będzie miało również oddziaływanie na podejmowane decyzje przez innych mieszkańców naszego województwa, tym bardziej, że studenci są nie tylko z Lublina, ale również z innych powiatów województwa lubelskiego, gdzie szczególnie mamy niskie wskaźniki szczepień -mówił Wojewoda Lubelski Lech Sprawka.

Wojewoda przytoczył również statystyki dot. szczepień:

– Pragnę Państwa poinformować, że w układzie powiatowym najwyższy wskaźnik szczepień mamy teraz w mieście Lublin (miasto na prawach powiatu) – blisko 53% w pełni zaszczepionych. Niestety w powiatach ziemskich mamy te wskaźniki poniżej 40%. Z kolei statystyki zakażeń w sposób jednoznaczny wskazują, że większość chorych to osoby niezaszczepione. Liczba osób hospitalizowanych według stanu na dzisiaj (27.09.2021) to 245, w tym 9 dzieci. W zdecydowanej większości są to także osoby niezaszczepione. Jeszcze bardziej wyrazista jest statystyka na oddziałach respiratorowych – mamy 19 pacjentów i 100% z nich jest niezaszczepionych. Jest to kolejna akcja, która powinna spowodować refleksję u tych, którzy się wahają.

Rektor UMCS podkreślił, że akcja „Przystanek szczepienie” to wspólna inicjatywa Lubelskiego Związku Uczelni i dodał:

– W sprawach ważnych i kluczowych dla społeczeństwa powinniśmy mówić jednym głosem i ten głos powinien być artykułowany nie tylko przez uczelnie Lublina, ale również – tak jak ma to miejsce w tym przypadku – być wzmacniany przez województwo, Miasto Lublin oraz inne instytucje wspierające. (…) Zależy nam wszystkim na powrocie do normalności. Ta normalność w wydaniu akademickim to powrót studentów w mury uczelni. Jedyną drogę w obecnej sytuacji stanowi akcja propagująca szczepienia i dobrze by było, żeby trafiła ona na podatny grunt. Ze swojej strony robimy oczywiście wszystko, żeby tak było, ale liczymy również na to, że odzew ze strony nie tylko studentów, ale całej społeczności akademickiej, a może szerzej – społeczeństwa miasta Lublin i regionu – będzie znaczący. Chcę podkreślić bardzo wyraźnie, że wszyscy chętni, którzy chcieliby się zaszczepić podczas realizowanej akcji, będą mieli taką możliwość. Wracajmy zatem do normalności jak najszybciej!

W podobnym tonie wypowiadał się także Prezydent Krzysztof Żuk:

– Miasto Lublin od lat stanowi istotny ośrodek akademicki w skali całego kraju. Obecność tysięcy młodych, aktywnych ludzi w znaczący sposób wpływa na dynamikę miasta i rozwój wszystkich jego aspektów – gospodarczych, społecznych, kulturowych. Po wielu trudnych miesiącach pandemii i związanych z nią ograniczeń we wszystkich obszarach życia społecznego, wszystkim nam zależy, by Lublin znów tętnił życiem i mógł prezentować swój bogaty potencjał. Dlatego angażujemy się w akcję „Przystanek szczepienie”, będącą inicjatywą środowiska akademickiego, promującą szczepienia i ułatwiającą dostęp do nich. Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom szybki powrót do normalnego, aktywnego życia w zdrowiu i poczuciu bezpieczeństwa jest możliwy.

W ramach inicjatywy, w dniach: 30 września oraz 1 i 4 października br. w godz. 9.00-16.00, w szczepieniobusie zlokalizowanym przed Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (ul. Chodźki 4) odbędą się szczepienia dla studentów i pracowników lubelskich uczelni wyższych, ich rodzin, a także dla wszystkich mieszkańców Lublina zainteresowanych szczepieniem.

Podczas trwania akcji Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podstawi dedykowany autobus, który będzie pokonywał specjalną trasę, zlokalizowaną przy lubelskich uczelniach wyższych. Trasa przebiegać będzie w pętli, począwszy od Felina, poprzez kampus uniwersytecki, a kończąc na „Przystanku szczepienie” zlokalizowanym przy Uniwersytecie Medycznym.

Dodatkowo zostanie uruchomiona specjalna infolinia, gdzie pod numerem (81) 466 34 34 wew. 4 osoby z niepełnosprawnościami będą mogły zamówić transport specjalnym busem, który przewiezie je do szczepieniobusa, tj. na ul. Chodźki 4. Transport zagwarantowany przez MPK w Lublinie będzie zaopatrzony w system dezynfekcji powietrza, a przejazd będzie bezpłatny dla wszystkich osób zamierzających się zaszczepić.

W ramach współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego, w autobusach komunikacji miejskiej na monitorach LCD będą wyświetlane spoty akcji #SzczepimySię, a także zostaną w nich zamieszczone plakaty promujące inicjatywę w różnych wersjach językowych. Akcja skierowana jest do studentów wszystkich uczelni wyższych Lublina, nauczycieli akademickich, pełnoletniej młodzieży szkolnej, mieszkańców Lublina oraz obcokrajowców przebywających w naszym mieście.

Będzie się można zaszczepić w ramach akcji „Przystanek szczepienie”(zdjęcia)

Będzie się można zaszczepić w ramach akcji „Przystanek szczepienie”(zdjęcia)

Będzie się można zaszczepić w ramach akcji „Przystanek szczepienie”(zdjęcia)

Będzie się można zaszczepić w ramach akcji „Przystanek szczepienie”(zdjęcia)

Będzie się można zaszczepić w ramach akcji „Przystanek szczepienie”(zdjęcia)

Będzie się można zaszczepić w ramach akcji „Przystanek szczepienie”(zdjęcia)

Będzie się można zaszczepić w ramach akcji „Przystanek szczepienie”(zdjęcia)

Będzie się można zaszczepić w ramach akcji „Przystanek szczepienie”(zdjęcia)

(fot. Bartosz Proll/UMCS)

34 komentarze

 1. Ależ robią ludziom wodę z mózgu -rozumiem że w karetkach są specjalne lodówki -czy moze już nie trzeba Pfizera mrozić do – 80st.?? W szczepieniach chodzi o to aby wyszczepić a nie o to aby to dzialało…

  • Ciśnie ich żeby do promocji komercyjnego produktu zwanego „szczepionka” angażować łoficjelów… jakich popadnie…

 2. Oj tak, szczepcie się niesprawdzonym preparatem, jeszcze tylko jedna dawka, no może dwie. Ostatnie dwa tygodnie i koniec pandemii. No, może miesiąc, maksymalnie do wiosny i będzie normalnie. No chyba, że będzie nowy „groźny” szczep za rok na jesieni 🙂 To wtedy znowu lockdown i kolejna dawka preparatu. Jak ta głupia masa może się tak nabierać haha Pozdrawiam myślących.

  • teraz trzecia dawka, która nie działa na Deltę ale to nic bo już za chwilę czwarta dawka i przy okazji pierwsza dawka na Deltę…
   ostatnia prosta…

 3. Długa ta ostatnia prosta. Żenada….

 4. Dla płaskoziemców należy zorganizować „przystanek folia” – żeby foliarze na spokojnie mogli owinąć sobie beret folią aluminiową – wówczas nie tylko 5G, ale i NOP-y niestraszne… 😉

  • Ta folia aluminiowa ochroni cię szybciej niż „szczepionka”, bo przynajmniej nie szkodzi, jak ona.

  • a dla covidiotów „przystanek szczepienie” już jest… niedługo będzie „toaleta szczepienie”…. itp…
   aaaaaaaaaaaaaahahhahahahah
   Jak przeczytasz specyfikację preparatów zwanych „szczepionkami” to się odezwij bo teraz dyskusja z tobą to jak dyskusja dwóch osób o książce, którą przeczytała tylko jedna osoba…

Wiadomości z info112