Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bedzie przebudowa kolejnej części ul. Racławickiej w Świdniku. Miasto dołoży się do inwestycji

Na najbliższej sesji Rady Miasta w Świdniku radni zajmą się projektem dotyczącym wsparcia finansowego przebudowy ul. Racławickiej. Droga ta należy do powiatu, jednak jest jedną z najważniejszych ulic w mieście.

Trwają przygotowania do przebudowy kolejnego odcinka jednej z najważniejszych ulic w Świdniku, czyli Racławickiej. Trasa ta łączy centrum miasta, z zachodnią i wschodnią częścią Świdnika. Pierwszy etap robót zakończył się jesienią ubiegłego roku, kiedy to wyremontowano część biegnącą w stronę al. Lotników Polskich. Teraz przyszła kolej na odcinek pomiędzy ulicami Kosynierów i Armii Krajowej. Prace są konieczne, gdyż nawierzchnia znajduje się w opłakanym stanie.

W ramach inwestycji, oprócz wymiany nawierzchni i przebudowania skrzyżowania ul. Racławickiej z Armii Krajowej, powstanie również nowe rondo u zbiegu z ulicą Kosynierów. Starostwo Powiatowe ogłosiło w środę przetarg, w którym poszukuje wykonawcy prac. Te zaś tanie nie będą, gdyż oszacowano je na ok. 7 mln zł. Starostwo Powiatowe dostało 3 mln zł z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Potrzebny jest jeszcze wkład własny samorządu. Powiat poprosił władze miasta o wsparcie.

– Chcemy pomóc powiatowi, bo ta droga leży na terenie miasta i współpraca dla dobra mieszkańców jest kluczowa. Dlatego zaproponuję radnym miejskim przekazanie na tą inwestycję 1,5 mln zł. To połowa potrzebnej kwoty na wkład własny i warunek żeby przebudować ulicę – tłumaczy Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Ze względu na koszt prac, współpraca z miastem jest konieczna, żeby przeprowadzić inwestycję. Projekt uchwały w sprawie wsparcia przebudowy ul. Racławickiej radni będą głosowali na najbliższej sesji Rady Miasta. Świdnik złożył również wnioski o dofinansowanie remontu innych miejskich ulic. Chodzi o ul. Solidarności, Sosnową, Cisową, Brata Alberta, Roweckiego Grota oraz kilka na osiedlu Żwirki i Wigury.

Przebudowa ulicy Racławickiej, to kolejna drogowa inwestycja w której władze miasta współpracują z władzami powiatu. Największą i najkosztowniejszą jest trwająca właśnie budowa powiatowej ulicy Kusocińskiego. Na nowe połączenie Świdnika z ekspresówką i portem lotniczym, magistrat wyda z budżetu miasta 24 mln zł plus część odszkodowania dla właścicieli działek. Nowy asfalt pojawi się też części powiatowej ulicy Krępieckiej. Miasto ułoży go w ramach budowy ostatniej nitki kolektora deszczowego.

(fot. Google Street View)

3 komentarze

  1. No super, cały śmietnik ma wybrukowane chodniki, nowy asfalt na ulicach, a drogi powiatowe w opłakanym stanie

    • Cały „śmietnik”. Przecież to tylko 3 drogi na krzyż (pomijam Targową bo po ostatniej zimie ciężko ten poligon nazwać drogą)

  2. Fakt, drogi powiatowe w opłakanym stanie, a rondo na skrzyżowaniu z Kosynierów powinno być już od kilkunastu lat.

Z kraju