Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Będzie można obejrzeć najlepsze reporterskie zdjęcia. Wystawa Grand Press Photo w Lublinie

Wystawę najlepszych zdjęć reporterskich ubiegłego roku będzie można przez miesiąc podziwiać w Lublinie. Wybrano je spośród 4,8 tys. fotografii nadesłanych na konkurs.

W środę 5 grudnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zostanie otwarta pokonkursowa wystawa Grand Press Photo 2018. Zaprezentowanych na niej zostanie blisko 250 fotografii. Są to zarówno zdjęcia pojedyncze, jak też fotoreportaże czy projekty dokumentalne. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył fotoreporter światowej klasy, członek prestiżowej agencji VII: Stefano De Luigi. Łącznie na konkurs zostało nadesłanych ok. 4,8 tys. zdjęć, jury zakwalifikowało do finału 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży.

Wśród nich zobaczymy m.in. poruszające zdjęcia dokumentujące dramat ludności Rohingja, która z Birmy uciekła do Bangladeszu; przerażające obrazy po nawałnicy, jaka nawiedziła Polskę w ub.r.; świat widziany oczami młodych ludzi; mocne kadry z demonstracji w obronie sądów oraz z Marszu Niepodległości, niespodziewane sytuacje z zawodów sportowych. Są też zapadające w pamięć portrety polskich górali, obrazy dokumentujące zniszczenie polskich lasów, poruszająca opowieść o Igorze cierpiącym na zespół kociego krzyku czy wstrząsający dokument o własnym zmaganiu się fotografa z depresją.

-Cieszymy się, że wystawa Grand Press Photo po raz kolejny będzie prezentowana w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Fotografia prasowa to wyjątkowy język, który przybliża i tłumaczy nam świat odległy czasem geograficznie, a czasem tylko mentalnie – mówi Piotr Franaszek Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia autorstwa Adama Lacha (Napo Images) zrobiona 24 lipca 2017 roku w Warszawie podczas protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. Jak uzasadniał Stefano De Luigi, zdjęcie to zostało wybrane, ponieważ przypomniało nam o czymś bardzo istotnym, może najważniejszym: o wolności. Wolności słowa, wolności do tego, aby kochać. Nie możemy nigdy zapomnieć o tym, że wolność jest podstawą każdej demokracji. Jury dopatrzyło się w tej fotografii podobieństwa do znanego obrazu Eugene’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. Co roku „Press” wprowadza jakąś nowość, poszukując talentów na rynku fotografii prasowej i dokumentalnej. W 2018 roku ustanowił kategorię Young Poland – dla fotografów, którzy nie ukończyli 26. roku życia.

Była to chęć sprawdzenia, jak młodzi fotografowie widzą swoje pokolenie w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach tej kategorii oceniano bowiem zdjęcia ilustrujące życie młodego pokolenia w naszym kraju. W osobnym konkursie Photo Book oceniano książki fotograficzne. Tytuł Photo Book of The Year 2017 otrzymała książka „9 Gates of No Return” Agaty Grzybowska – opowieść o dziewięciu osobach, które z różnych przyczyn postanowiły porzucić życie w mieście i osiedlić się w Bieszczadach. Wyróżnienie otrzymała książka „f/5.6” Bogdana Dziworskiego – album prezentujący dokonania tego wybitnego polskiego fotografa i operatora filmowego.

Wystawę będzie można oglądać do 7 stycznia.

(fot. materiały organizatora)

Jeden komentarz

  1. Bardzo trudno znaleźć tę wystawę. Nie ma informacji na jakich piętrach jest prezentowana. O ile atrybuty z filmu Kingsajz nie były kiedyś trudne w znalezieniu o tyle te zdjęcia niekoniecznie. Kilka znalazłem a gdzie reszta ?

Z kraju