Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Agent GRU zatrzymany w Przemyślu

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali pod zarzutem szpiegostwa obywatela Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego. Mężczyzna został zatrzymany w Przemyślu w nocy z 27 na 28 lutego 2022 r. Usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce.

Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych.

Zatrzymany przebywał przez kilka dni na terenie województwa podkarpackiego. W czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju. Przed zatrzymaniem podejrzany planował wyjazd na Ukrainę w celu kontynuowania swojej działalności.

Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który obecnie poddawany jest szczegółowym analizom. Na podstawie informacji przekazanych przez ABW Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wszczął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko RP, które w całości powierzono ABW.

W dniu 1 marca br. zatrzymanemu postawiono zarzuty z art. 130 par. 1 kk. Czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 10. Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Na terenie województwa podkarpackiego oraz lubelskiego obowiązuje stopień alarmowy BRAVO, wprowadzony przez Premiera na wniosek Szefa ABW (w dniach 28 lutego – 15 marca br.).

(fot. ABW, źródło Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych)

23 komentarze

 1. Kaczyński z TYCH Kaczyńskich

  Teraz drzazgi pod paznokcie i niech współpracuje

 2. Pod mur !

 3. To przeczytajcie „Akwarium” a dowiecie się jak oni są szkoleni więc dużo nie wyświewają przy polskiej metodzie przesłuchań.

 4. Powinni jeszcze zająć się agentami rozsiewającymi falszywe informacje w telewizji publicznej oraz tymi, co zajmuja wysokie stołki i od środka niszczą państwo. Nagle każdemu jest bliżej do EU niż do wyjścia z niej, a przecież jeszcze niedawno tak krzyceli o polexit.

 5. Trafi do celi to tam wybiją jemu z głowy szpiegostwo

 6. Michał Kowalski

  Czytałem książki szpiegowskie i tam pisało, że wszyscy doskonale wiedzą o działalności takich agentów, a to, ze się ich w takich sytuacjach przyskrzynia to wiadomo tez, ze nie bez powodu i nie bez kontekstu. Tzn tak pisało w tej książce, a była ona o świecie Minecraft, broń Boże nie twierdze, ze to rzeczywistość.

 7. Ja nie chcę nic mówić, ale szykuje się skandal dyplomatyczny na linii Warszawa-Madryt. Reakcja na to zatrzymanie jest w Hiszpanii, oględnie mówiąc, raczej daleka od zrozumienia i aprobaty.

 8. pierwszy budowniczy szkół i szpitali już jest , szukajmy kolejnych bo są na pewno

 9. Dajcie go Ukraińcom…poradzą Sobie z nim ?

 10. karośmierciwróć

  Myślę, że tacy powinni być zabijani od razu po 24 godzinnym sądzie.