Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nawoływali do przestępstw z nienawiści i ataków na uchodźców na portalu społecznościowym. Cztery osoby zatrzymane

Policjanci z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością zatrzymali 4 mężczyzn w wieku 26, 29, 30 i 35 lat (na terenie pow. puławskiego, świdnickiego, chełmskiego i zamojskiego), którzy na portalach społecznościowych nawoływali do przestępstw z nienawiści i ataków na uchodźców. Grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności.

W wyniku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i związanym z tym napływem uchodźców do naszego kraju, organizowane są szeroko zakrojone, społeczne akcje pomocowe dla osób uciekających przed wojną. Niestety, znaleźli się i tacy, którzy tę trudną sytuację wykorzystują do tego, by siać zamęt, strach i panikę oraz nawoływać do nienawiści wobec osób, które szukają schronienia w Polsce.

W ciągu kilku ostatnich dni, w mediach społecznościowych pojawiały się niepokojące informacje dotyczące sytuacji związanej z zagrożeniem bezpieczeństwa mieszkańców województwa lubelskiego, a szczególnie terenów przygranicznych.

Na portalach społecznościowych publikowano posty, w których kłamliwie informowano o okradaniu przez uchodźców sklepów, posesji, napaściach na kobiety i dzieci, a także o szturmowaniu szkół i hal. Członkowie grup pseudokibiców apelowali o organizowanie się do „patrolowania” miejscowości przygranicznych oraz o „zjednoczenie sił w celu oczyszczania miasta”.

Publikowane w komentarzach inwektywy wobec uchodźców były przekazywane dalej. W ten sposób doszło nie tylko do powielania fake newsów wśród społeczeństwa, ale przede wszystkim przestępstwa nawoływania do nienawiści.

Policjantom z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie udało się ustalić osoby, które w Internecie nawoływały do nienawiści wobec uchodźców. Okazali się nimi mieszkańcy woj. lubelskiego wieku od 26 do 35 lat.

Policjanci z Puław zatrzymali wczoraj 29-letniego mieszkańca gminy Wąwolnica, podejrzanego o publiczne nawoływanie do nienawiści do osób pochodzących z Bliskiego Wschodu. Jak ustalili mundurowi, 29-latek na jednym z portali społecznościowych zamieścił wulgarny wpis, w którym publicznie nawoływał do nienawiści takich osób oraz je znieważył. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Funkcjonariusze zabezpieczyli też sprzęt służący do popełnienia przestępstwa. Dzisiaj mężczyzna zostanie doprowadzony do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego.

Z kolei kryminalni z powiatu świdnickiego zatrzymali 35-letniego mieszkańca gminy Mełgiew, który na portalu społecznościowym umieścił komentarz na jednym z wątków dyskusyjnych. Został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie, a następnie usłyszał zarzut w sprawie. Prokuratura zastosowała wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

Kolejnego z mężczyzn zatrzymali policjanci z Tomaszowa Lubelskiego. 30-letni mieszkaniec gminy Tyszowce za pośrednictwem portalu społecznościowego, na jednej z grup społecznościowych zamieścił wpis propagujący mowę nienawiści.

Najmłodszy z mężczyzn, 26-letni mieszkaniec gminy Kamień został zatrzymany przez kryminalnych z chełmskiej komendy. Mężczyzna na portalu społecznościowym zamieszczał wpisy nawołujące do nienawiści na tle narodowościowym wobec uchodźców z Ukrainy oraz Bliskiego Wschodu. Policjanci przeszukali zajmowane przez niego pomieszczenia i zabezpieczyli telefon komórkowy oraz laptop. Dzisiaj z udziałem zatrzymanego będą wykonywane dalsze czynności procesowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami karnymi za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Warto pamiętać, że wśród grupy uchodźców z Ukrainy, w której przeważają kobiety i dzieci, są także mężczyźni, obcokrajowcy, będący studentami ukraińskich uniwersytetów. Oni również uciekają przed wojną i poprzez nasz kraj próbują wrócić do swoich domów.

Nawoływali do przestępstw z nienawiści i ataków na uchodźców na portalu społecznościowym. Cztery osoby zatrzymane

Nawoływali do przestępstw z nienawiści i ataków na uchodźców na portalu społecznościowym. Cztery osoby zatrzymane

Nawoływali do przestępstw z nienawiści i ataków na uchodźców na portalu społecznościowym. Cztery osoby zatrzymane

Nawoływali do przestępstw z nienawiści i ataków na uchodźców na portalu społecznościowym. Cztery osoby zatrzymane

(fot. Policja Lubelska)

42 komentarze

 1. Sama wioskowa elita. Zamiast pomóc rodzicom przy gospodarstwie, to siedzą przed komputerami i głupotami zajmują.

 2. Ostatnio miałem dyskusję z pewną kobietą, która mi mówiła, że nienależy mówić na Ukrainie tylko w Ukrainie. Co ciekawe ta sama kobieta nie widzi nic złego w formie na Białorusi czy na Węgrzech…Ale nie potrafiła mi wytłumaczyć, że w przypadku Białorusi i Węgier ta forma jest poprawna, a w przypadku Ukrainy już nie. Słyszała tak po prostu w mediach i już…A dziennikarze według niej to mądrzy ludzie, mądrzejsi ode mnie więc skoro tak mówią to tak jest i tak należy mówić. Ja od siebie jeszcze dodam np. na Litwie, na Łotwie, ale już np. w Estonii. U nas np. na gruncie krajowym jest np. forma na Podkarpaciu, ale już mówi się w Małopolsce, w Wielkopolsce. Myślę że z tymi formami w, na chodzi o to by dowartościować Ukraińców, że forma w jest niejako lepsza niż na, ale czego na tej samej zasadzie nie dowartosciowujemy Węgrów, Białorusinów, bo co popierają Łukaszenkę, a Węgrzy na szacunek nie zasługują?

  • Weź skończ z tymi farmazonami. Powinno się mówić „w Ukrainie” i tyle. A jak chcesz się pokłócić to zadzwoń do prof. Bralczyka albo do prof. Doroty Filar językoznawczyni z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i się z nimi kłóć. Ewentualnie prof. Mirosław Bańko lingwista z Uniwersytetu Warszawskiego ci wytłumaczy że mówi się „W UKRAINIE”.

 3. Same szczyle, 26-35 lat toż to gówniarze.
  Pewnie takie same gnojki w większości negatywnie wypowiadają się na 112.

  • Bo to dzieci neostrady na utrzymaniu rodziców. Zarobi parę gorszy, to przewali na paliwo, zielsko i wódę, więc groszem nie śmierdzi. Ale jakie to wszystko mądre.

 4. Cichobiorek cichodajek

  Dobrze, że za same przekonania i myśli póki co, jeszcze nie wsadzają…

 5. wysłac baranów na front niech biją putinowców

 6. Za karę wysłać do siebie, do Ruskich.

 7. Cieee choroba...

  W obawie obowiązujących przepisów karnych za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych, informuję, że prawdę o tym co myślę, zamknę w sobie, a głośno będę tylko o miłości bliźniego swego mówił i pisał.
  I zgodnie z katolickimi korzeniami kultury, zapomnę o sądach kapturowych (pożal się Boże) Świętej Inkwizycji (gdzie jak wiemy, że za inne poglądy niż powszechnie uznane palono na stosach), zapomnę o krzywdach torturach i męczarniach na Wołyniu, poczynionych przez przodków obecnych „turystów”z „bratniej” Ukrainy, i bedę ich kochał i chwalił.
  Ale nikt mnie nie przymusi do witania ich chlebem i solą.

 8. już Polscy ala kibice wg określenia miejscowych są ,,słynni,, na brytyjskiej stronie jako, że zaczepiali dziennikarzy ciemnoskórych.

 9. No i co im zrobią ???

Z kraju