Znieczulica wciąż króluje. Upozorowali wypadek by sprawdzić kto się zatrzyma i pomoże

Wczoraj w Chełmie upozorowano wypadek motocyklisty. Tylko kilka osób postanowiło pomóc rannemu. Reszta udawała, że nic nie widzi.

W piątek funkcjonariusze chełmskiej drogówki wraz z Automobilklubem Chełmskim przeprowadzili akcję, mającą na celu zwrócenie uwagi kierowcom, na konieczność udzielenia pomocy osobom uczestniczącym w zdarzeniach drogowych. Jednocześnie okazało się, jak poważnym problemem jest panująca wokół znieczulica. Choć ranny leżał w ruchliwym punkcie miasta, gdzie co chwila przejeżdżały samochody, to tylko nieliczni postanowili się zatrzymać i udzielić pomocy poszkodowanemu. Reszta udawała, że nic nie widzi, choć wiele osób zwalniało zaciekawionych widokiem leżącego na poboczu motocyklisty.

Na pomysł przeprowadzenia akcji wpadło dwóch młodych mieszkańców Chełma, którzy starają się wpływać na bezpieczeństwo na drogach. Jakub Kursa i Jakub Kolano postanowili uświadomić kierowcom, że każdy z nas kiedyś może potrzebować pomocy a zatrzymanie się i nawet zwykłe powiadomienie służb ratunkowych o wypadku nic nie kosztuje. W godzinach 12.00 – 14.00 przy ulicy Kolejowej, upozorowano wypadek motocyklisty. Obok przewróconego pojazdu znajdował się specjalnie ucharakteryzowany motocyklista, tak by kierowcy widzieli u niego m.in. złamaną nogę. Niestety, co zszokowało zarówno pomysłodawców akcji jak i uczestniczących w niej funkcjonariuszy policji, praktycznie wszyscy ignorowali to, ze obok leży ranna osoba, tylko jechali dalej. Dochodziło nawet do sytuacji, że niektórzy zwalniali żeby tylko popatrzyć na rannego a następnie jechali dalej.

Co ciekawe, znieczulica dotyczyła nie tylko kierowców samochodów osobowych ale nawet zawodowych kierowców, którzy powinni być wyczuleni na tego typu zdarzenia i pomoc innym uczestnikom ruchu drogowego. Na poszkodowanego nie zwracali uwagi kierowcy miejskich autobusów ani też instruktorzy nauki jazdy. Szczególnie ci ostatni, powinni uczyć kursantów właściwego zachowania na drodze. Jednak na ignorujących pomoc innym kierowców, kilkadziesiąt metrów dalej czekali policjanci. Każdemu z nich przypominano o obowiązku jakim jest pomoc na drodze w wyniku wystąpienia wypadku drogowego. Dodatkowo kierowcy dostawali serduszko, które ma im o tym przypominać.

Już zapowiedziano, ze podobne akcje będą powtarzane. Wszyscy mają nadzieję, że kolejne wypadną znacznie bardziej pozytywnie.

(fot. Jakub Kursa)
2014-10-18 15:09:15

Zobacz również

17 komentarzy

 1. Nauki jazdy takie są. Dla instruktorów to jest zbędna rzecz, aby tylko przeprowadzić jazdę czy egzamin. NIe wiadomo jak zareagować na to co się dzieje.. Oby szybciej do domu,aby szybciej do supermarketu ale pomóc rannemu? a po co ..

 2. Albo tak kiepsko to było zorganizowane że każdy kierowca poznał się że to ściema

 3. tak samo się dzieje, gdy coś się wydarzy i trzeba być świadkiem a jak się odwróci sytuacja to słychać same epitety bo jak to tak można.
  co do kierowców zawodowych to polemizowałabym, ponieważ może faktycznie zdarzył się jakiś przymul zmęczony życiem ale większość pomoże jak nawet trzeba koło zmienić nie wspominając o wypadku.
  do kierowcy osobówki to nie ma co podchodzić bo krzywdę może zrobić a instruktorzy hymmm co się dziwić jak kursant jest w trakcie jazdy,a za nim następny

 4. Chyba ogólnie ludzie mają przeświadczenie, że przy udzielaniu pierwszej pomocy mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. BTW. Automobil Chełmski ? Hmmm… a to prezesem nie jest ten „super kierowca” któremu znaki ograniczenia prędkości przeszkadzają ?

 5. Chełm to dzika wieś, wcale mnie nie dziwi takie zachowanie, oddać ich ukrainie

 6. Niestety to prawda ze panuje znieczulica. Byłam kiedyś świadkiem wypadku, gdzie w wyniku potrącenia zginął mężczyzna. W czasie kiedy ze znajomymi sprawdzaliśmy czy poszkodowany żyje kierowcy jechali sobie jak by nigdy nic. W końcu zareagowaliśmy i chcąc zatrzymać ruch jeden kierowca wcale nie zwracał na nas uwagi tylko jechał prosto na nas, kolejny wręcz błagał byśmy go puścili bo jemu się śpieszy… Kochani na środku drogi ginie człowiek, a my nie robimy nic… bo to nie nasza sprawa… tak uważamy. Ale pomyślmy jak to my bylibyśmy ofiarą wypadku i każdy by nas omijał.

  Do kierowców: Pamiętaj na drodze nie jesteś sam. Są inni kierowcy, rowerzyści, pisi oraz ofiary wypadku za których jesteśmy odpowiedzialni.

  • Zrozum, ze nie wszyscy ludzie są tacy sami, niektorzy mają wazniejsze rzeczy na głowie niż jakis randomowy bolek poległy na ulicy. Ty sie zlitujesz a inny nie i zadne komentarze tego nie zmienią. Słowiańska swołocz takie ma geny.

 7. organizujcie, organizuje sztuczny wypadek na tyle ile kazdy bedzie teraz i w przyszlosci wiedzial ze prawdziwe wypadki to tylko sztucznosc 🙂 plan zawiedzie

 8. Jestem ratownikiem medycznym, od kilku lat prowadzę zajecia z pierwszej pomocy przedlekarskiej w osrodkach nauki jazdy, i powiem krótko: guzik to kogokolwiek obchodzi. Najważniejsze, żeby jak najszybciej skonczyc wyklady i wskoczyc za fajerę. Przysypiają nie tylko na zajciach z PP, ale też na wykladach z ruchu drogowego, po prostu ewidentnie ich to nudzi. A potem zdziwko, że po jakoś zdanym egzaminie na drodze dzieją się takie a nie inne rzeczy…

  • To czemu mają zaliczone skoro się nie nauczyli? Potwierdzenie nieprawdy w dokumentach jest karalne. Podstawową rzeczą na kursie pierwszej pomocy jest zmotywowanie uczestnika. Potem nauczenie kilku podstawowych czynności. Proponuję zamiast wyświetlać i czytać slajdy zrobić pokaz i ćwiczenia na fantomach. Tylko nie 30 osób na jeden fantom a max 4. Efekty i satysfakcja gwarantowane.

 9. KMP a nie KPP jeśli już.

 10. No ale czego jasieńki sie spodziewały? że za damski wacek kto bedzie marnował czas na jakiegos bolka?
  z resztą, najwięcej empatii posiadają ludzie młodzi, (ktorzy ie mają jeszcze swoich samochodów) a stare śmieci mają wyj..bane na wszystko wiec nie ma co wymagać od starych smieci. Takie życie, szczegolnie słowiańskiej swołoczy

 11. na tej kolejowej trzeba uważać żeby nie urwać zawieszenia

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7586zł 0.08%
  • GBP 5.0221zł 0.24%
  • EUR 4.4742zł 0.07%
  • CHF 4.1353zł 0.44%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach