Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Ziutek i Gutek znów wyjadą na ulice Lublina. Tym razem znacznie rzadziej niż w poprzednich latach

Trolejbus Ziutek oraz autobus Jelcz 272 MEX o nazwie Gutek znów będą woziły pasażerów na linii turystycznej. Jednak pojawią się na ulicach znacznie rzadziej niż w poprzednich latach.

W niedzielę 11 lipca na ulice Lublina wyjadą zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej: autobus Gutek i trolejbus Ziutek. Tym samym ruszy tegoroczny sezon wakacyjnej linii turystycznej. Będzie on jubileuszowy, gdyż już od 10 lat turyści, jak też mieszkańcy będą mogli korzystać z tej formy podróżowania po mieście.

Jednak tegoroczna linia turystyczna kursować będzie w innej formule niż jej poprzednie edycje. O ile w ubiegłym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną pojazdy nie wyjechały na ulice, tak wcześniej kursowały w wakacyjne soboty i niedziele. Teraz będzie można się nimi przejechać tylko w niedziele, i to tylko w co drugą.

Autobus Gutek pojawi się na trasie w dniach 11 lipca i 8 sierpnia. Jego trasa wiedzie z ul. Lubartowskiej przez al. Tysiąclecia, ul. Ruską, Biernackiego, Północną, Czechowską, Leszczyńskiego, al. Popiełuszki, al. Sikorskiego, al. Kraśnicką, ul. Zana, Wileńską, Głęboką, Narutowicza, Bernardyńską i Królewską.

Z kolei trolejbus Ziutek kursować będzie w dniach 25 lipca i 22 sierpnia. Z ul. Lubartowskiej pojedzie ul. Obywatelską, Chodźki, Obywatelską, Unicką, Podzamcze, al. Unii Lubelskiej, ul. Fabryczną, Drogą Męczenników Majdanka, ul. Fabryczną, al. Unii Lubelskiej, ul. Zamojską, Wyszyńskiego i Królewską.

Oba pojazdy odjeżdżać będą ze przystanku Brama Krakowska 03 na ul. Lubartowskiej o godzinach: 15:00, 16:00 oraz 17:00. Na trasie pojazdy będą mijać wiele zabytków i miejsc istotnych dla historii Lublina, a przewodnik opowie pasażerom o obiektach, które widać za oknem. Dodatkowo, zainteresowani będą mogli zgłębić tajniki dotyczące popularnych trajtków i „ogórków”. O historii tych pojazdów będą mówić członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji. Przejażdżka będzie trwać około 45 minut.

Warto pamiętać, że liczba miejsc siedzących w obu pojazdach jest ograniczona. W autobusie Gutek jest ich 28, w trolejbusie Ziutek – 22. Na linii „T” obowiązują wszystkie rodzaje i ceny biletów oraz uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych zgodnie z aktualną taryfą oraz obowiązującą uchwałą i stosowanymi ustawami. U konduktora będzie można nabyć bilety czasowe 30-minutowe normalne i ulgowe w cenach: 3,20 zł i 1,60 zł.

(fot. lublin112)

6 komentarzy

  1. A dla czego znów ziutek a nie zabytkowa Skoda którą MPK wyremontowało i stoi i rdzewieje wraz z innymi trolejbusami na zajezdni ?

  2. a można się na silniku zawiesić? 🙂

  3. Bardzo dobra inicjatywa która Parlament Europejski prawdopodonie przegłosuje. Prawo do związków homoseksualnych jest prawem człowieka. Bedzie to rezolucja prawna do zamknięcia *** tego *** kościoła.

  4. Niemiec z ruską rakietą z ery dinozaurów

    A katalizator to to ma? Nie to proszę na złom oddać bo środowisko zatruwa

Z kraju

Polityka i społeczeństwo