Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zbliża się Święto Kawalerii Polskiej. Odtworzą epizody bitwy pod Komarowem

W niedzielę, 29 sierpnia, na polach Wolicy Śniatyckiej koło Komarowa odbędzie się inscenizacja upamiętniająca zwycięską bitwę polskiej kawalerii z wojskami bolszewickimi S. Budionnego. W rekonstrukcji bitwy wezmą udział ułani z całej Polski.

W przyszły weekend odbędą się obchody 101. rocznicy bitwy pod Komarowem – Święta Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2021. Podniesione przed trzydziestu laty przez stronę społeczną uroczystości są przedsięwzięciem, które ma na celu upamiętnienie czynu bojowego polskich kawalerzystów w zwycięstwie w Wolicy Śniatyckiej, na którego okoliczność ustanowione jest Święto Kawalerii Polskiej. Zostało ono wprowadzone w 2009 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej z inicjatywy Prezesa Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”.

W tegorocznym wydarzeniu przewidywany jest udział około 150 kawalerzystów oraz kilkudziesięciu uczestników z grup rekonstrukcji historycznych. Całość ma na celu pielęgnowanie etosu polskich kawalerzystów spod Komarowa, którzy w 1920 roku uczestniczyli w największej bitwie Kawalerii Polskiej XX wieku. Wtedy to polska 1 Dywizja Jazdy pokonała, liczniejszą i lepiej uzbrojoną Armię Konną Budionnego. Jak podają źródła historyczne różnica ta była bardzo duża. Po stronie polskiej walczyło ok. 1500 osób zaś za przeciwników było aż około 17 500 Rosjan. Poległo oraz zostało rannych w niej ok. 300 Polaków, stracono 500 koni. Po stronie rosyjskiej zginęło ok. 4000 żołnierzy.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 28 sierpnia o godz. 17.30, kiedy to na cmentarzu w Komarowie, przy mogile poległych ułanów w bitwie pod Komarowem zaplanowano capstrzyk kawaleryjski. Po nim w Kościele Św. Trójcy w Komarowie odprawiona zostanie msza święta za poległych kawalerzystów. W niedzielę o godz. 13:00 ruszą obchody 101. rocznicy bitwy pod Komarowem. Rozpocznie je uroczyste złożenie meldunku, następnie nastąpi przekazanie nagród i podziękowań z manewrów kawalerii po czym podziwiać będzie można pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego, inscenizację epizodów bitwy pod Komarowem oraz pokaz wojskowy.

Tak jak co roku, w dniach poprzedzających rocznicę, będą odbywały się manewry kawalerii na terenie gmin Komarów oraz Rachanie z pokazami we wsi Siemierz. Po raz piąty odbędą się również ćwiczenia HUZAR z udziałem żołnierzy i sprzętu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 2. Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa oraz żołnierzy 25. Batalionu Lekkiej Piechoty z Zamościa, 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dla uczczenia Bitwy pod Komarowem, w Wolicy Śniatyckiej trwają też prace nad budową Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Jest to efekt ponad dwuletniej współpracy i zaangażowania Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” i ŚZŻAK Okręg Zamość, polskich środowisk kawaleryjskich oraz wspierających finansowo dzieło licznych darczyńców. Obecnie stan wykonanych prac jest na zaawansowanym etapie. Odlane zostały dwie sylwetki kawalerzystów szarżujących konno, o wielkości 1,5 razy naturalnej wielkości jeźdźca i konia. Trzecia sylwetka zostanie wykonana do końca 2021 roku. Rozpoczęto również prace budowlane, które obecnie są na etapie wykonywania cokołów i płyty stropowej poziomu zero. Do końca roku wykonane zostaną prace do wysokości podstawy dla rzeźb a być może i skrzydła. Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowane jest na 102. rocznicę bitwy pod Komarowem, tj. w sierpniu 2022 roku.

Organizatorami obchodów są: Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem”, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, przy wsparciu Pułku Reprezentacyjny Wojska Polskiego, 32. Wojskowego Oddziału Gospodarczego z Zamościa, 33. Wojskowego Oddział Gospodarczy z Nowej Dęby, 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oraz Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna. Uroczystość została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatami Honorowymi – Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

Zbliża się Święto Kawalerii Polskiej. Odtworzą epizody bitwy pod Komarowem

Zbliża się Święto Kawalerii Polskiej. Odtworzą epizody bitwy pod Komarowem

Zbliża się Święto Kawalerii Polskiej. Odtworzą epizody bitwy pod Komarowem

Zbliża się Święto Kawalerii Polskiej. Odtworzą epizody bitwy pod Komarowem

Zbliża się Święto Kawalerii Polskiej. Odtworzą epizody bitwy pod Komarowem

Zbliża się Święto Kawalerii Polskiej. Odtworzą epizody bitwy pod Komarowem

Zbliża się Święto Kawalerii Polskiej. Odtworzą epizody bitwy pod Komarowem

(fot. LUW, materiały organizatora/nadesłane)

6 komentarzy

  1. No co jest,nikt się nie cieszy?

  2. Co jest, żaden z nich nie jest czarny albo hindus, co to za zakłamywanie historii. Gdzie kobiety tak w ogóle? I czemu flagi nie są „tęczowe”?

  3. Cieee chorobaaaa !!!

    Niech ćwiczą, zanim przemysł USA wyprodukuje zamówione Abramsy, zanim one dotrą na te wschodnią flankę unijną, to islamistom z Białorusi szabelkami damy radę.
    Póki co, niech widzą, ze jesteśmy gotowi (jak w 1939, albo może i bardziej)

    • Dostawy Abramsów już w przyszłym roku. Białoruś przeznacza 800 mln dolarów budżetu na wojsko, śmiech na sali.

      • Zauważ, że Białoruś sama tu nie działa, jest chyłkiem cichcem wspierana przez Rosję, która nie musi nic kupować, bo to co potrzebne, żeby ewentualnie działać w Polsce, już ma.

  4. Z tego co widzę w innych źródłach: 1500 vs 6000 (lub 4100).
    Nowa polityka patriotyczna na Lublin112?

Z kraju