690 680 960

Grupa Pomocy Humanitarnej będzie współpracować z podmiotami KSRG

Wsparcie służb Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w województwie lubelskim ma zapewniać Grupa Pomocy Humanitarnej. Właśnie zawarto odpowiednie porozumienie w tej sprawie.

W tym tygodniu zawarte zostało porozumienie między podmiotami Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego województwa lubelskiego a Grupą Pomocy Humanitarnej. Odpowiednie dokumenty podpisali Prezes Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK Jan Staroch, członek Zarządu Okręgowego i Szef GPH PCK Lublin Piotr Pokorny oraz Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie nadbryg. Grzegorz Alinowski.

Porozumienie ma na celu stworzenie warunków optymalnego wykorzystania możliwości technicznych i organizacyjnych dla skutecznego współdziałania i wzajemnej współpracy. Jej zakres obejmuje realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem skutkom katastrof naturalnych, awarii oraz innych zdarzeń, które wymagają niesienia pomocy humanitarnej.

– Chociaż nasza Grupa działa już i szkoli się od ponad roku, dopiero to porozumienie da nam możliwość sprawdzenia się w działaniu, dlatego że obszar naszych działań widzimy właśnie m.in. jako wsparcie służb Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w województwie lubelskim – wyjaśnia Szef GPH PCK Lublin Piotr Pokorny.

Grupa Pomocy Humanitarnej wyposażona jest w szereg sprzętu, który może być wykorzystywany w różnego rodzaju działaniach. Są to m.in. namioty, agregaty prądotwórcze, lampy, nagrzewnice, pompy, łóżka, koce, warniki itp. Jednak przede wszystkim w skład Grupy wchodzi wielu wolontariuszy w każdej chwili gotowych nieść pomoc. Jej członkowie regularnie szkolą się nie tylko z obsługi sprzętu, lecz także z zarządzania kryzysowego czy pomocy psychologicznej.

Jak dodaje Piotr Pokorny, zawarte porozumienie jest szansą na jeszcze ściślejszą współpracę z jednostkami Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i otwiera drogę np. do wspólnych szkoleń i wymiany doświadczeń. Przede wszystkim jednak to wyzwanie, a Grupa jest zawsze gotowa na wyzwania.

Grupa Pomocy Humanitarnej działa przy lubelskim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża i zrzesza wolontariuszy z całego województwa. Jej celem jest przede wszystkim niesienie pomocy ofiarom klęsk i katastrof spowodowanych warunkami naturalnymi lub wywołanych działalnością człowieka. Do zadań Grupy należy m.in. budowa odpowiedniej infrastruktury wspierającej do działań w terenie, tworzenie zaplecza działań dla służb oraz schronień np. dla osób ewakuowanych z miejsca zdarzenia, dystrybucja żywności lub innych rzeczy podstawowej potrzeby osobom poszkodowanym, czy udzielanie wsparcia psychologicznego.

Wolontariusze uczestniczą w profesjonalnych szkoleniach z zakresu reagowania w sytuacjach kryzysowych, koordynacji działaniami pomocowymi, pomocy psychologicznej i przedmedycznej czy opieki nad ludźmi. W skład zespołu wchodzą ratownicy medyczni, strażacy-ochotnicy i zawodowi żołnierze, ale też np. pedagodzy, pracownicy opieki społecznej czy przedsiębiorcy – wszyscy są wolontariuszami.

(fot. GPH/nadesłane)

7 komentarzy

 1. Oby tak bylo.
  Bo dla mnie SG się skomplikowala. …
  Jak można się pomoc kobiecie i dziecku???-;!!!
  Przecież masz bandyto bez sumienia takie samo dziecko w domu… Jak można nie udzielić schronienia ciepła kobiecie z dzieckiem??
  Bóg was skara i wasze rodziny.
  Oby nigdy więcej pis.

  • Nigdy więcej tej władzy

   Pomagajcie tym biednym ludziom..
   Oni tutaj w tym biednym kraju pełnym nietolerancji i nędzy nie zostaną. Pójdą na Zachód do dobrych ludzi!
   Ale pozwólmy im przejść przez Polskę. Gdzie jest kościół?? Gdzie ich pomoc?? Dlaczego tak bardzo bogaci księża niepomagaja?? Na ten rząd niema co liczyć ale na ludzi tak.

 2. Nigdy więcej tej władzy

  Pomagacie tym biednym ludziom. Polak jest dobrym człowiekiem da schronienie każdemu. Taka zawsze było.
  Pomagajcie tym biednym ludziom. Później Niemcy im Pomogą i inne kraje. Niech ci ludzie żyją sobie i dzieci.
  Żeby żadne dziecko na granicy nie było głodne i było zimno. Każdy żołnierz ma dzieci w domu więc wie jak postępować.

 3. To ile milionów imigrantów wpuścimy, że już się przygotowywują?

  • O tym dowiemy się, jak pod pretekstem, że za mały socjal dostają, wyjdą na ulice, zaczną niszczyć, gwałcić, a może i rżnąć „niewiernych” tzn. katolików.

 4. Najszybszą i najskuteczniejsza pomocą byłoby dla nich jakby każda polska rodzina wzięła sobie ich na swój prywatny garnek.
  Więc co bardziej empatyczni Polki i Polacy do boju… brać i wybierać, żeby Was inni nie ubiegli, rodzinkę tych „biednych” innowierców przygarnijcie.
  Ciekawe kogo pierwszego zgwałcą, albo i zarżną

Kursy walut

 • USD 4.3043zł -0.47%
 • GBP 5.3177zł -0.23%
 • EUR 4.6801zł -0.1%
 • CHF 4.698zł -0.07%

Polub nas