Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zamojska prokuratura wnioskuje o uchylenie immunitetu europosła. „Uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu”

Eurodeputowany z ramienia PiS złożył 243 wnioski o zwrot kosztów podróży, w których liczba przejechanych kilometrów została zawyżona. Prokuratura wskazuje, że uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu europosła Ryszarda Czarneckiego. Jak wskazują śledczy, prowadzone czynności dotyczą niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości. Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż zachodzi dostatecznie uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa przez polityka Prawa i Sprawiedliwości.

Sprawa dotyczy tzw. kilometrówek, czyli zwrotu kosztów podróży. Polityk w sporządzonych i podpisanych przez siebie dokumentach miał deklarować, że mieszka w Jaśle, a śledczy stwierdzili, iż w rzeczywistości faktycznym miejscem zamieszkania była Warszawa. Tym samym wypłacane miał wyższe kwoty.

– W celu osiągnięcia korzyści majątkowej, w krótkich odstępach czasu i w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, jako poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, doprowadził Parlament Europejski, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości, w ten sposób, że w sporządzonych i podpisanych przez siebie dokumentach, podał nieprawdę, co do swojego miejsca zamieszkania w Polsce – wyjaśnia prokurator Beata Syk – Jankowska z Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Z ustaleń śledczych wynika, iż proceder ten trwał od 10 czerwca 2009 roku do 12 listopada 2013 roku. W tym czasie Ryszard Czarnecki złożył 243 wnioski o zwrot kosztów podróży, w których liczba przejechanych kilometrów została zawyżona. Tym samym otrzymał za to 203 167 euro. Prokuratura zaznacza, iż europoseł uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu.

Ryszard Czarnecki odniósł się do sprawy i wskazał, iż zależy mu na jak najszybszym wyjaśnieniu tej sprawy. Zapewnił też, że wszystkie środki, o które zwrócił się Parlament Europejski, już dawno zostały zwrócone oraz nie naraził na żadne straty polskiego podatnika.

– O toczącym się postępowaniu nigdy nie byłem formalnie powiadomiony, a tym samym nie byłem również nigdy przesłuchiwany i nie miałem możliwość obrony swojego dobrego imienia. Zwracam uwagę na interesującą koincydencję skierowania tej sprawy do Brukseli w momencie ustalania list wyborczych do Parlamentu Europejskiego — napisał europoseł w swoim oświadczeniu.

Przypomnijmy, sprawa wyszła na jaw już kilka lat temu. Wskazano wówczas, że Czarnecki rozliczał kilometrówki nie do Warszawy, lecz do Jasła, gdzie niegdyś posiadał odziedziczoną po matce nieruchomość. Tymczasem udowodniono, że tam nie mieszkał. Dodatkowo miał wpisać jako środek lokomocji samochód, który fizycznie nie istniał, gdyż kilka lat wcześniej został zezłomowany. Wtedy eurodeputowany z ramienia PiS straszył dziennikarzy opisujących ten proceder pozwami twierdząc, iż są to fałszywe informacje.

49 komentarzy

 1. W PiSie nikogo uczciwego nie znajdziecie.

 2. pierwszy złodziej pisdzielców

 3. …i sprawa się wyjaśniła… Już dłuższy czas go nie widziałem ani w mediach publicznych, ani w sejmie… Był cały czas w delegacji, woził się z Jasła do Warszawy w te i nazad. „Z dokumentow wynika” jak to mówi jeden gość który jest zawsze cały na czarno, że więcej czasu spędzał w samochodzie niż we własnym łóżku.

 4. Kolejny – KRYSZTAŁ PiSu – a miało być tak pięknie tow. PREZESIE ???

 5. Ooo nie „Obatel”, zrobił „chapsen giwejzen”, to prawie milion. Ale niema co się dziwić, jego ugrupowanie chyba zmieni nazwę na CHACHMĘT.

 6. Co robił, wiadomo było od dawna. Wydawał się nie do ruszenia. Coś się zmieniło?

  • Rząd. I nagle trzeba było wyciągnąć ileś tam spraw z pisowskiej prokuratorskiej zamrażarki🤣🤣🤣🤣🤣

 7. -------------------------

  A co z KOPERTNIKIEM Grodzkim ?
  Dalej sie chowa na immunitetem !

 8. Dzień bez lewacko platformerskiej propagandy musi być okraszony atakiem na jedynie Polską partię PiS.

 9. Pisdziorki pakują worki 🤣
  Najpiękniejsza jest ślepota czy też głupota pisdowatego elektoratu.
  Łapiesz za rękę a oni zgodnie ze to nieprawda 🤣

Dodaj komentarz

Z kraju