Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Założyli ponad 100 stron phishingowych. Okradali również konta Polaków (wideo, zdjęcia)

Ukraińska cyberpolicja ujawniła członków grupy przestępczej, która za pomocą phishingu oszukała obywateli UE na co najmniej 160 mln hrywien. Wśród pokrzywdzonych są również obywatele Polski.

Członkowie międzynarodowej grupy przestępczej zostali zdemaskowani przez pracowników Departamentu Cybernetycznej Policji wraz z Głównym Wydziałem Śledczym Policji Państwowej Ukrainy oraz we współpracy z funkcjonariuszami organów ścigania Republiki Czeskiej.

Niektóre zaangażowane osoby, mieszkające na Ukrainie, stworzyły ponad 100 stron phishingowych skierowanych do europejskich użytkowników. W zasobach internetowych oferowane były różne produkty po cenach niższych niż rynkowe. Dane kart bankowych, które klienci wskazywali na zasobach phishingowych w celu opłacenia zamówień, automatycznie stawały się znane atakującym. Później przywłaszczali oni sobie pieniądze z kont.

Na potrzeby oszukańczego schematu uczestnicy utworzyli również dwa call center, w Winnicy i we Lwowie, a następnie zaangażowali w swoją pracę operatorów. Ich rolą było przekonanie klientów do zakupów. Do tej pory zidentyfikowano ponad 1000 ofiar, w tym obywateli Czech, Polski, Francji, Hiszpanii, Portugalii i innych krajów europejskich. Łączna kwota szkód wynosi ponad 160 milionów hrywien.

Funkcjonariusze organów ścigania przeprowadzili ponad 30 przeszukań w domach oskarżonych, w ich samochodach oraz w lokalizacjach call center. Skonfiskowano telefony komórkowe, karty SIM oraz sprzęt komputerowy wykorzystywany do nielegalnej działalności. W śledztwie brali również udział pracownicy Głównego Wydziału Kontrwywiadowczej Ochrony Interesów Państwowych Sektora Informacyjnego SBU w obwodzie charkowskim. Sprawcom grozi do dwunastu lat więzienia z konfiskatą mienia włącznie.

Wobec dwóch organizatorów tego procederu zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu. Ponadto na terenie Unii Europejskiej zatrzymano 10 członków grupy przestępczej.

Założyli ponad 100 stron phishingowych. Okradali również konta Polaków (wideo, zdjęcia)

(fot. wideo Cyberpolicja Ukrainy\źródło Policja Ukrainy)

10 komentarzy

  1. a miało być kulturowe ubogacenie, a jest pospolite życie na czyjś koszt

  2. Kto obsadza drzwi z zawiasami na zewnątrz?

  3. Czerwona zaraza już i tu się dostała ,ten artykuł to nie prawda.

  4. To wojna już się skończyła?

  5. To nie prawowda to mowa nienawisti

  6. Czyli nie wszyscy bronią Europy przed ruskimi na Ukrainie.

  7. Na front.

  8. Nie mówicie źle o ukraincach bo przyjdą po was ruscy.

  9. A co z odzyskaniem pieniedzy

  10. przecież who is zawsze pokazywało że domena pochodzi ze wschodu :p

Z kraju