Żałoba narodowa, jednak nie wszędzie flagi zostały opuszczone. „Zapomniano o tej największej”

Wiele osób zwróciło uwagę, że pomimo żałoby narodowej, flaga na Maszcie Niepodległości w Lublinie nie została ani opuszczona, ani też przepasana kirem. Niektórzy dostrzegli, że maszt nie został przystosowany do tego typu sytuacji.

Nasi czytelnicy przez cały dzień informują, że w związku z żałobą narodową, władze miasta zapomniały o opuszczeniu największej lubelskiej flagi, czyli tej znajdującej się na maszcie niepodległości.

Tego typu sygnałów otrzymaliśmy wiele, co więcej, niektórzy zaczęli zwracać na to uwagę już w piątek. Chodziło bowiem o to, że ich zdaniem pomysłodawcy masztu nie przewidzieli możliwości opuszczania flagi.

– Konstrukcja nie wygląda by miała przewidziane opuszczenie flagi do połowy wysokości, a do flagi na maszcie nie powinna być dodawana krępa – zauważył jeden z naszych czytelników.

Rzeczywiście w niedzielę, kiedy wszystkie flagi w związku z żałobą po śmierci polskich górników w czeskiej kopalni są opuszczone, ta przy zamku wciąż powiewa na szczycie masztu.

– Flaga do połowy masztu będzie opuszczona w Ratuszu, kir pojawi się na flagach przy Trybunale Koronnym i na budynku Urzędu Miasta przy ul. Wieniawskiej. Jeśli chodzi o masz niepodległości, to na tą chwilę, do momentu przekazania masztu Miastu Lublin, wszelkie obowiązki związane z użytkowaniem konstrukcji ponosi Fundacja Ruch Solidarności Rodzin – wyjaśniała nam w piątek Beata Krzyżanowska z biura prasowego Prezydenta Miasta Lublin.

Fundacja do chwili obecnej nie odniosła się do sprawy.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

39 komentarzy

 1. Typowa polska mentalność – najpierw stawiamy, a potem kombinujemy co z tym zrobić

 2. Bo dla urzędów jest wolna niedziela i nie miał kto wydać decyzji o naciśnięciu przycisku 🙁

  • Potrafisz czytać ze zrozumieniem? Maszt nie jest przekazany kompetencyjnie pod urząd, więc jak UM ma wydać decyzje??

 3. Z tego co pamiętam to jednym ze sponsorów była Bogdanka… To mogli zapomnieć…

 4. A jak pada deszcz i wiatru ni ma,a flaga jak ostatnia szmata wisi to też informują redakcję?Ludziom to już sie całkiem w głowach przewraca.Współczucia dla Rodzin Naszych Górników.

 5. Postawili masz odzwierciedlający kompleksy plus ukłon dla słońca narodu, z pewnością będzie zadowolony gdy przyjedzie.
  Wrócili do domów, +5 punktów do zbawienia o o maszcie zapomnieli. Nie odzywają się bo kir trzeba uszyć a powieszenie swoje będzie kosztowało.

 6. Czy aby przypadkiem opuszczenie flag do połowy nie dotyczyło jedynie urzędów państwowych? Nie wiem więc pytam.

  • Art. 11.
   1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.
   2. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu.

 7. Znalazłem coś takiego: „W okresie obowiązywania żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu. Tradycyjnie przepasuje się także flagi kirem, jednak nie jest to regulowane ustawą. Do uczczenia pamięci zobowiązane są też media, poprzez ograniczenie nadawania programów rozrywkowych”

  Czy maszt jest GMACHEM?

 8. Ten cały maszt to potrzebny jak świni siodło… grubo ponad pół miliona poszło jak psu w du.. każdy się opasł przy tej inwestycji oprócz tych najbardziej potrzebujących.

 9. teraz trzeba maszt przekazać maszt miastu a miasto niech ogłosi przetarg na modernizację i zapłaci 300tys za ‚tuning’….

 10. Za budowę odpowiada Ela „coś tam, coś tam”. Niech się teraz wytłumaczy…

 11. Widzę, że kilku posrańców ma problem. że flaga na znak żałoby nie została opuszczona. Pewnie jeszcze większym problemem, będzie odmówienie różańca lub krótkiej modlitwy za tragicznie zmarłych. Zapewniam, was, im bardziej potrzebna jest modlitwa niż flaga opuszczona do połowy. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im świeci na wieki Amen

 12. Czego można spodziewać się po tępej Solidarności, jak bronią pracowników tak budują maszty…

 13. Onanis Samokopulos

  Ktoś chyba nie ma co robić – cytując klasyka „pies bez zajęcia liże sobie łapy”, albo co innego… Flagę pod domem też mam przepasać kirem i opuścić??? Kto mnie zmusi i ewentualnie ukarze??? Popierniczyło się we łbach wyznawcom Jarka i pochodnych sekt. Więcej ludzi ginie na drogach i nikt z tego powodu nie ogłasza żałoby – pokazówka nie warta uwagi, pzdr

  • A idz w cholere ze swymi herezjami. Tu jest mowa o zbiorowej tragedii ludzi. I jest to warte i uwagi i modlitwy i opuszczenie flagi ale dla ciebie to problem.

 14. To jest miś na miarę naszych możliwości….:D:D

 15. Na obrzędach państwowych

 16. Przeszkadza wam biało-czerwona? Kim wy jesteście?

 17. Można dobudować pół masztu, jeśli nie można opuścić flagi.
  Honorarium proszę przelać na konto.

 18. Komu pomoże opuszczona flaga

 19. Do końca świąt zginie na naszych drogach pewnie z 70 osób. Nikt z tego tragedii nie robi, to smutne ale zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić…

 20. Nie wiem po co się czepiać jednej flagi w Lublinie, skoro jeden z największych portali w Polsce nie potrafi uszanować żałoby, na wirtualnej…… nie zauważyłem wczoraj choć grama symbolu z tym związanego, ale mniejsza z tym nikomu to nie pomoże – wierzysz – to zamów pacierz, nie to uczcij minutą ciszyvi zachowaj to dla siebie…

 21. Czy żałoba narodowa też będzie ogłoszona za ludzi którzy zginą w święta? Czy żałoba jest tylko dla wybrańców?

 22. Zdrowo rozsądkowo podchodząc do zagadnienia śmierci kilku polskich obywateli to flagi powinny być codziennie opuszczone i żałoba rowniez. Codziennie choćby na drogach ginie kilka – kilkanaście osób im też powinna się należeć żałoba lub tyle osób odchodzi po ciężkiej chorobie w tym i małe dzieci. Górnicy są grupą zawodową „rozpieszczana” przez wszystkie rządy tak jak pielęgniarki itp. bo to jest silny elektorat. Więc żałoba narodowa jest wprowadzana z powodem czysto politycznych.

 23. Ten masz pokazuje, że TU JEST POLSKA! I życie jednostek nie może tego zmieniać (nawet w opuszczeniu flagi)! Jesteś Patriotą to flaga ma powiewać i pokazywać, że dla narodu te 12 istnień to nic i że naród trwa, jest tutaj i będzie!

 24. Jak umierać to tylko zbiorowo w naszym państwie. Rodzina ma zagwarantowane wszystko .Resztę ludzi , którzy tracą najbliższych ma się głęboko…w..Czego to nie robi się na pokaz .

 25. krukowa to pomysłodawczyni tego bubla, wraz z mulawą i tym typem z z fundacji, który się nieźle na tym obłowił tych ludzi powinno się pozamykać za trwonienie pieniędzy firm które zostały do tego zmuszone by wyłożyć na ten zacny dar
  dodam tylko puławskie Zakłady Azotowe -36 mln zł za 3 kwartał
  Brawo żuk, że nie zgodziłeś się na jeszcze wyższy absurd 50m i uciąłeś to na 33m

 26. Ja wam za 10 tysiaków ją opuszczę do połowy, błyskawicznie i nawet kirem przewieszę.

 27. No to się popisali

 28. lubelska „wieża eiffla” wymyka się regułom,
  ponieważ jest „pomnikiem” 100-Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7302zł 0.17%
  • GBP 4.8878zł -0.27%
  • EUR 4.4139zł 0.09%
  • CHF 4.0856zł -0.34%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Kino pod gwiazdami w Nowosiółkach
   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020