Wyszła z domu 40 lat temu, nie udało jej się odnaleźć. Wrócili do sprawy i rozwiązali zagadkę tajemniczego zaginięcia

Policjanci „odkurzyli” akta sprzed 40 lat, kiedy to w tajemniczych okolicznościach zaginęła 60-letnia kobieta. Nowe spojrzenie na niewyjaśnioną do tej pory sprawę, zakończyło się sukcesem.

Funkcjonariusze z Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób puławskiej komendy, postanowili wrócić do sprawy tajemniczego zaginięcia kobiety z gminy Baranów. W wigilię Bożego Narodzenia 1976 roku, 60-latka wyszła z domu i ślad po niej zaginął. W pierwszych dniach stycznia 1977 roku jej rodzina udała się na posterunek milicji w Baranowie i zgłosiła zaginięcie kobiety. Poszukiwania prowadzone były do 1998 roku, kiedy to sprawa została zamknięta ze względu na brak możliwości ustalenia co się stało z zaginioną.

W ubiegłym miesiącu akta sprawy „odkurzyli” puławscy policjanci. Postanowili ponownie zająć się sprawą, z nadzieją jej rozwikłania. Po zapoznaniu się ze szczegółami, zaczęli sprawdzać archiwalne bazy danych. Zwrócili uwagę na sprawę z dawnego województwa bydgoskiego, gdzie na początku stycznia 1977 roku odnaleziono kobietę, z zanikami pamięci. Znajdowała się ona na dworcu PKP w Szubinie, nie wiedziała jednak jak się nazywa i skąd pochodzi.

Została umieszczona w szpitalu, a następnie w placówce opiekuńczo – leczniczej, gdzie nadano jej nową tożsamość. Kobieta przebywała tam do dnia swojej śmierci w 2003 roku. Po porównaniu zdjęć, funkcjonariusze już wiedzieli, że są na właściwym tropie. Dla pewności postanowili jeszcze pokazać zdjęcia kobiety z drugiego końca Polski, rodzinie zaginionej 60-latki.

Najbliżsi rozpoznali ją, co więcej, choć miała ona na imię Agnieszka, w domu zwracano się do niej Jagusia. Kobieta odnaleziona w Szubinie jedyne co pamiętała, to właśnie to, że ma na imię Jagusia.

(fot. policja – zdjęcie ilustracyjne)
2017-10-09 18:53:58

Zobacz również

38 komentarzy

 1. Zadziwiające jest to dlaczego nikt wtedy nie skojarzył tych dwóch faktów: zaginięcia i pojawienia się osoby z zanikiem pamięci. Brak nawet najmniejszych kompetencji a myślenie zerowe ale aspiracje wysokie szczególnie te emerytalne.

  • teraz siadasz za biurkiem i masz wszystkie dane w jednym okienku,

   • O czym Ty mówisz?! – W jednym okienku… wszystko???
    Kilka lat miałem konto w jednym z lubelskich banków, na które „święty” ZUS co miesiąc wysyłał moją emeryturę, ale jak zwróciłem się do banku z prośbą o podniesienie limitu na karcie kredytowej o 1 tysiąc Pe eL eNów, to kazano mi przynieść ostatni odcinek emerytury, albo PIT.

    W bohaterskiej Milicji Obywatelskiej też stosowano podobny tok rozumowania, a i w obecnej, „święconej” Policji jest tylko niewiele lepiej.

  • Nie było takich baz danych jak obecnie, nie funkcjonował internet, skojarzenie faktów na dwóch końcach Polski nie było takie proste, jak wrzucenie fotki na fb.

   • Tak? A dzisiaj policjant wg Ciebie żeby pracował, myślał i skojarzył zdjęcia z ogólnopolskiej bazy potrzebuje internetu? Przez całe lata komuny do Milicji pchały się same dezertery od pługa, co udowadniały jedynie swoje chłopo-robotnicze albo UB-ckie pochodzenie, a logiczne rozumowanie kończyło się na budowie cepa albo powtarzaniu Leninowskiej propagandy… Dzisiaj te biedne PRL-owskie sieroty za 2 tys. nie są w stanie przeżyć bo liczyć ich nikt nie nauczył i zaśmiecają ulice swoimi KOD-owskimi pochodami.

    • Ale masz zryty beret… „UB-ckie pochodzenie”…? z dziada pradziada UB-ek..? Widać tobie z kolei propaganda anty „komuna” zrobiła krzywdę….

     • Jak nie rozumiesz ani faktów historycznych, rzeczywistości ani polskiej mowy to lepiej nie komentuj. Tyle widać z milicją i komunizmem miałeś do czynienia co ja z baletem. Albo od małego w domu mówili ci że tatuś chodził do pracy z blondyną i po mieście samych bandytów gonił. Nie kłuje cie w oczy bredzenie o niemożliwości przeżycia za 2 tys. zl jakiegoś SB-ckiego figuranta co całe życie pławił się w luksusach tzn że albo sam masz zryty beret albo jesteś skończonym baranem…

    • Zauważ, że ta ogólnopolska baza działa przez internet! Pierwsze internetowe łącze uruchomione zostało w 1990 r., a i przed 15 laty nieliczni z tego dobrodziejstwa korzystali.

     • A to kolego drogi poczytaj o technice dochodzeniowej i o sprzęcie z jakiego korzystały organy ścigania ok 40 lat temu, komputer z internetem to nie jedyna baza informacji. Samego na ten przykład Tulipana szukali by zapewne do usranej śmierci 🙂

    • Czy uważasz że tamta tzw. Leninowska propaganda była taka lekka łatwa.? Radzę zasięgnąć lektury. Na naukę nigdy zapozno
     . Pozatym np.gdyby był nadal tamten system. Ciekawe czy byłby Pan wśród osób go wychwalajacych a ten przedwojenny byłby opluwany.

     • Dla mnie nie była łatwa z jednej przyczyny – jeśli miałbym powtarzać jak katarynka najgorsze i nielogiczne idiotyzmy pod słońcem, to choćbym miał IQ najwyższe na polskiej ziemi to wolałbym pójść i pomachać cepem. A poza-tym (pisownia osobno) z pewnością nie należałbym do osób wychwalających tamten system gdyż samej mojej rodzinie i wielu drogim nam ludziom wyrządził on zbyt wiele krzywdy, a parafrazując cytat „Zły to ptak, który własne gniazdo kala. Gorszy siedzi po uszy w łajnie i łajno wychwala!”

  • I dm.innymi za taką pracę w milicji upie…no im emerytury .

   • i prawidłowo, jak Ci kiedyś stary pies wyskomli jak wyglądała służba w Milicji około roku 80tego to będziesz wiedział.

    • Ale wam propaganda TVPis namieszała… Żaden zwykły szeregowy milicjant nie straci nawet złotówki z tej „horrendalnie” wysokiej emerytury czyli 1700 pln… No ale trzeba motłochowi umysłowemu uświadomić skąd „nadwyżki” budżetowe… a dług państwa rośnie szybciej niż kiedykolwiek…

     • Ty od dawna na milicyjnej emeryturze za 1700 zł? To i tak sporo w porównaniu do innych. Widać za mało się spociłeś, w przeciwieństwie do kolegów, okładając obywateli pałką, Nadwyżki budżetowe, to wynik odsunięcia złodziei od koryta i uszczelnienie VAT, bo ubekom dopiero od tego miesiąca zabiorą. Sędziom też należało by przynajmniej o połowę emerytury zmniejszyć. Polaków najwięcej w europie kosztuje na ten wymiar niesprawiedliwości. Motłoch umysłowy to bruki szlifuje w obronie swoich przywilejów. Zapewne jesteś jednym z nich.

  • zdruzgotany to masz mózg przez propagandę.. , Ile jest dziś w dobie internetu, baz danych itp.. .nierozwiązanych spraw zaginięcia.. a co dopiero mówić w tamtych czasach… Po drugie nie masz pojęcia o wysokości emerytur zwykłych szeregowych milicjanci a potem policjantów z tamtych czasów więc się nie wychylaj z aluzjami bo wchodzisz na głupka…

  • Wystarczy tylko poczekać i za 40 lat wszystkie sprawy z dziś rozwiązane 😉

 2. Przykre, że nie udało się ustalić tego wcześniej… ale lepiej późno niż wcale

 3. Rychło w czas, brawo za zapłon!

 4. północnik geograficzny

  Bravo Policja, jak zwykle rychło w czas.

 5. O rzesz ku……wa! Z natury jestem spokojny, ale takie coś ? To nie moja rodzina, ale i tak się wkurzyłem.

 6. Raczej marne pocieszenie dla rodziny

  • Dlaczego marne? Rodzina wie gdzie przynajmniej została pochowana. Zawsze można na grobie światło zapalić i pomodlić się za duszę.

 7. bedzieekshumacja ?

 8. Patrol drogowki na zdj co ma wspólnego z ZPIO

 9. Czy Policja rozwikłała już wszystkie bieżące sprawy, że bierze się za te sprzed 40 lat? Czy znaleźli w końcu mój skradziony rower?

 10. W tamtych czasach publikowano w TV zdjecia znalezionych osób, które maja zaniki pamieci, rozsyłano do posterunków milicji informacje o znalezionych osobach, ale nikt nie połaczył tych faktów, kto pracował w takiej milicji, ze nie skojarzyl ?

  • Na takim posterunku milicji jak np. w Baranowie, pracowało może ze 2-3 milicjantów. Nie było internetu, a informacje przesyłano albo drogą telefoniczną albo listową. Wyobrażasz sobie, że tych 2-3 milicjantów rozsyła informację do WSZYSTKICH posterunków milicji w kraju???? Pomyśl trochę… To były zupełnie inne czasy niż obecnie.

 11. Po co takie bzdury pisać i do czego są one niezbędne.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7963zł 1.01%
  • GBP 4.8759zł -0.11%
  • EUR 4.48zł 0.51%
  • CHF 4.156zł 0.44%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki