Wypadek unieruchomił sygnalizację świetlną na niebezpiecznym skrzyżowaniu. Naprawa może potrwać nawet miesiąc

Po tym, jak w sobotę jeden z uczestniczących w wypadku samochodów staranował jeszcze szafkę, w której zamontowany był system sterujący sygnalizacją świetlną, na skrzyżowaniu zrobiło się niebezpiecznie. Tymczasem nowe elementy zostaną dostarczone dopiero za miesiąc.

Od soboty nie działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu al. Witosa i ul. Doświadczalnej w Lublinie. Kierowcy skarżą się na problemy z wyjazdem z pobliskiego osiedla, jak też od strony strefy ekonomicznej. Dzisiaj doszło tam do groźnie wyglądającego zdarzenia, w którym brały udział dwa samochody osobowe i autobus komunikacji miejskiej. Na szczęście nikt nie został ranny.

Jak się okazuje, światła szybko nie zostaną uruchomione. Wszystko dlatego, że w wyniku sobotniego wypadku, jeden z uczestniczących w nim pojazdów, uszkodził szafkę, w której znajdował się system zasilania i sterowania sygnalizacją świetlną. Są to najważniejsze elementy, które odpowiadają za prawidłowe działanie świateł.

Jak nam wyjaśniała Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin, konieczny jest montaż nowego sterownika i odtworzenie złącza pomiarowo – zasilającego. Aktualnie miasto oczekuje na informacje o możliwym terminie dostawy nowych komponentów.

– Sterownik – czyli dwuprocesorowy komputer sterujący pracą sygnalizacji – jest, ze względu na specyfikę każdego skrzyżowania, indywidualnie konfigurowany oraz programowany według obowiązującego projektu stałej organizacji ruchu. Zaprogramowanie sterownika polega na zainstalowaniu plików, które w oparciu o projekt stałej organizacji ruchu są generowane u producenta sterownika. Z doświadczenia wiemy, że niezależny od nas, czas oczekiwania może wynosić nawet miesiąc – tłumaczy Justyna Góźdź.

Jednak z uwagi na sytuację na tym skrzyżowaniu, a więc duży ruch pojazdów i niebezpieczeństwo wystąpienia kolejnych kolizji jak też wypadków, urzędnicy postanowili zastosować doraźne rozwiązanie. Aktualnie trwa sprawdzanie, czy jest możliwość szybszego przywrócenia działania świateł.

Miałoby to nastąpić do końca maja. Termin ten jest jednak uzależniony od warunków atmosferycznych, przekazania programu sterowniczego przez producenta oraz uruchomienia zasilania sygnalizacji przez PGE Dystrybucja.

(fot. nadesłane/Szymon)

25 komentarzy

 1. Coraz więcej skrzyżowań bez działających świateł. Ciekawe kiedy oddadzą na rondzie Kraśnickie- Racławickie, chociaż na ich brak nie narzekam.

 2. A gdzie nieroby z drogówki? Ręcznie posterować ruchem to jeszcze umieją czy tylko potrafią polować na jeleni w nieoznakowanych radiowozach?

  • A ty co wg znaków drogowych nie umiesz jeździć. Za trudne dla twojego mózgu do ogarnięcia?

 3. Bo drogówka za Pis jest tylko od mandatów

 4. Szkoda,że Jarek za kilka dni nie będzie wizytował Lublina. Wszystko byłoby top top.

 5. litości – studenci na wydziale elektrycznym od lat piszą programy dla modelu skrzyżowania, czy naprawdę tak ciężko znaleźć w Lublinie automatyków którzy ogarną sygnalizację na skrzyżowaniu – 2-3 strony kodu i uruchomione na byle sterowniku. Bajka o dwuprocesorowym sterowniku buahahaha – większość początkujących automatyków ogarnie redundancję. MIała być zielona fala i łączenie wszystkiego do miejskiego systemu ale skoro projekt leży to nie należy mieć litości i budować proste niezawodne układy przy awarii których nie trzeba będzie czekać miesiącami na „naprawę”…

  • Dostajemy za tego misia, jako konsultanci 20% ogólnej sumy kosztów i już. Więc im on jest droższy, ten miś tym… no?

 6. a nie mogla wjechac juz w jakis fotoradar?

 7. puszek_okruszek

  Sygnalizacja na tym skrzyżowaniu nie działa już od kilku dni, a nie od wczoraj

 8. No tak wgranie softu trwa miesiąc, brawo. Chociaż patrząc po innych inwestycjach IT w budżetówce to wcale się nie dziwię 😉

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie
Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi