Wyjechali na Białoruś porządkować polskie cmentarze

W poniedziałek grupa 19 osób, uczestników Ochotniczych Hufców Pracy i wolontariuszy, rozpoczęła wyprawę w okolice Lidy na Białorusi. Celem wyjazdu jest porządkowanie polskich cmentarzy. Organizatorzy zaplanowali prace w Żyrmuntach, Bieniakoniach, Surkontach i Lidzie.

Ochotnicze Hufce Pracy w Lublinie, Fundacja Niepodległości i szereg instytucji wspierających, od dziesięciu lat organizuje letnie obozy wakacyjne, podczas których młodzież OHP oraz wolontariusze z całej Polski porządkują polskie cmentarze i miejsca pamięci narodowej na byłych Kresach RP. Pierwszy był Wołyń z kilkusetletnim bagażem polskiej historii. Dziś jej jedynym, wymiernym śladem są cmentarze…

W kolejnych latach projekt rozszerzano o miejsca położone na południe od Wołynia. Dziś program letniego obozu wyznacza szlak od Tarnopola na południu po Ostrówki na krańcach północnych Wołynia i bierze w nim rokrocznie ok. 150 uczestników.

Działania na Wschodzie nie ograniczają się do jednej, dwutygodniowej, wakacyjnej wyprawy. W ciągu roku odbywają się rajdy turystyczno-historyczne, z których najbliższy, szlakiem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK po Lubelszczyźnie odbędzie się w dniach 17-20 lipca 2018 r., zbiórki zniczy na cmentarze kresowe, wystawy okolicznościowe, pogadanki, prelekcje itp. Kompletność projektu dopełniają coroczne obozy w Polsce, podczas których polska i ukraińska młodzież porządkuje prawosławne cmentarze.

-Polacy chcą być dumni ze swojej kresowej przeszłości, ale chcą także pamiętać, że na terenie dzisiejszej Polski przez wieki byliśmy sąsiadami ze społecznością ukraińską. Młodzi Ukraińcy pomagają w sierpniu porządkować polskie cmentarze na Wołyniu, we wrześniu razem z Polakami porządkują ukraińskie cmentarze w Polsce – tłumaczy Piotr Gawryszczak Wojewódzki Komendant OHP w Lublinie.

Od trzech lat zakres prac rozszerzono o miejsca pamięci leżące na terenie Białorusi. W 2016 r. odbyła się wyprawa na Witebszczyznę, gdzie pracowano m.in. na cmentarzach w Dokszycach, Głębokiem, Królewszczyźnie, w 2017 r. grupa kwaterowała w Grodnie i uporządkowano cmentarze w Przewałce, Grodnie i Sopćkiniach. W rozpoczętej w poniedziałek wyprawie w okolice Lidy bierze udział 19 osób.

W planie przewidziano prace w Żyrmuntach, Bieniakoniach, Surkontach oraz w Lidzie. Wyprawy na Białoruś ze względu na koszty w postaci wiz dla uczestników oraz konieczności dopłat w przypadku pobytu dłuższego niż sześć dni, są realizowane z mniejszym rozmachem, niż ukraińskie. Wszystkie projekty organizowane przez Ochotnicze Hufce Pracy i Fundację Niepodległości są bezkosztowe dla ich uczestników.

(fot. OHP – zdjęcie ilustracyjne)
2018-07-10 22:37:33

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. Znowu się napiją wódy i bedzie rozróba jak w zeszłym roku na Ukrainie.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew