Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wszystko poszło zgodnie z planem. Śmigłowiec ze Świdnika na kilka miesięcy wrócił do fabryki (zdjęcia)

Ponad 4 godziny trwały prace związane z demontażem śmigłowca stojącego od lat przy skrzyżowaniu al. Lotników Polskich i ul. Racławickiej w Świdniku. Teraz przez kilka miesięcy będzie prowadzony generalny remont maszyny.

W czwartek rano rozpoczęła się akcja demontażu śmigłowca, który od ponad 40 lat znajdował się na cokole przy skrzyżowaniu al. Lotników Polskich i ul. Racławickiej. W ostatnim czasie stan będącej wizytówką miasta maszyny znacznie się pogorszył, zapadła więc decyzja o jej remoncie. Wszystko po to, aby przez wiele kolejnych lat śmigłowiec ten mógł się nienagannie prezentować.

Pracownicy Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek, których zadaniem było zdjęcie maszyny z cokołu wyjaśniali, że nie było to proste zadanie. Przede wszystkim trzeba było zdemontować łopaty śmigłowca po czym odkręcić go od cokołu. Po tylu latach śruby nie chciały się łatwo poddać, trzeba było je ucinać. Następnie za pomocą dźwigu śmigłowiec został umieszczony na lawecie i przetransportowany do zakładu PZL-Świdnik. Wszystko to zajęło ponad 4 godziny.

Wiadomo już, że gruntowny remont śmigłowca potrwa kilka miesięcy. Pracownicy dokładnie sprawdzą każdy element maszyny, zamontowane zostaną szyby a na koniec zostanie ona pomalowana. W międzyczasie miasto zajmie się remontem cokołu. Jeżeli obecny nie będzie się nadawał do wykorzystania, stworzony zostanie nowy. W planie jest również wykonanie iluminacji.

(fot. swidnik.pl)

13 komentarzy

 1. Szkoda, że nie zostanie przywrócony do stanu czynnego… Znam koszty, tak sobie fantazjuję.

  • Toż to symbol świetności komunizmu..!
   jak to się ma do ustawy zakazującej promowanie symboli totalitarnych…?

 2. kilka miesięcy to się anakondę modernizuje, a nie trupa bez bebechów. kto się zakłada że nafaszerują go kamerami i fotoradarami?

 3. przeciez to sama skorupa poszycie co tu sprawdzac przeciez do latania nie bedzie, pomalowaci i finito.

 4. Fakturka pójdzie na pełny serwis zwykłej maszyny, a wydmuszkę się szprejem opędzluje i już się hajs zgadza!

 5. Chłopaki nie mieli kluczy to pojechali kątówką 🙂

 6. Firma porządna, ludzie bez kasków na głowie!!! Brawo za ich BHP

 7. Xeeel dokładnie ! Btw …. Bo to Polska…. A nie elegancja Francja 😀

 8. Podobno władze Świdnika postawią tupolewa.
  Czy to prawda?

 9. Ten śmigłowiec to jeden z tych które zamówił Maciarewicz i Soboń dla armii polskiej. Jeszcze pewnie ten który jest w sadzawke w Mełgwii wezmą bo Pisiory muszą pomacać że spełnili obietnice

 10. Andrzeju nie denerwuj się weźmie się szpraja i się pomaluje. Jak mam się k… a nie denerwować. Kto pilotem był. Człowiek dba jak o własne. Jeszcze raz mówię jest pilot ten i ten i rzaden inny ch…. J nie ma prawa pilotować. Czy to jest jasne?