Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

WSPA. Studia startem do kariery

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie od ponad 20 lat stawia na kształcenie studentów biorąc pod uwagę aktualne zapotrzebowanie otoczenia gospodarczego w regionie i w kraju.

– Obecnie rynek pracy nastawiony jest na praktyczną wiedzę i umiejętności. Oznacza to, że same studia mogą nie wystarczyć do zdobycia dobrej pracy w swojej dziedzinie. Jesteśmy tego świadomi, dlatego staramy się, żeby czas spędzony na studiach nie kończył się na sali wykładowej. Naszym studentom oferujemy wiele ścieżek rozwoju – twierdzą przedstawiciele uczelni.

Doświadczenie zdobywa się na studiach

Dyplom studiów wyższych nie gwarantuje zatrudnienia. Przyszły absolwent musi już podczas nauki zadbać o to, by w CV mógł pochwalić się doświadczeniem w swojej branży. 

Ułatwia to Akademickie Biuro Karier Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Jego pracownicy pomagają zainteresowanym w zorganizowaniu praktyk studenckich. Zarówno tych obowiązkowych (objętych programem studiów), jak i dodatkowych. Te, które organizowane są w ramach projektów często są płatne, a więc student w czasie ich odbywania dostanie wynagrodzenie. Można również otrzymać ciekawe oferty staży i pracy dodatkowej zgodnej z kierunkiem studiów. Pracownicy zachęcają do wizyty w biurze i zapoznania się z aktualnymi propozycjami dla studentów i absolwentów.

Jeszcze więcej praktycznej wiedzy

Dla studentów stawiających na rozwój oraz tych, którzy chcą się specjalizować w konkretnej dziedzinie, uczelnia co roku przygotowuje szeroką gamę kursów i szkoleń. Dzięki nim każdy może zdobyć nową wiedzę, umiejętności oraz kwalifikacje.

Dla studentów WySPA przygotowała bezpłatne kursy realizowane w ramach projektów dofinansowywanych z Funduszy Unii Europejskiej. To przede wszystkim certyfikowane szkolenia prowadzone w ramach projektu „WySPA kwalifikacji i umiejętności – zintegrowany program rozwoju uczelni”, głównie w zakresie biznesu, administracji i informatyki. Dostępne są też kursy pozwalające zdobyć certyfikat potwierdzający znajomość języka obcego na określonym poziomie.

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie oferuje też liczne płatne szkolenia z zakresu informatyki, pedagogiki, administracji, prawa, zarządzania, marketingu oraz sprzedaży. Wachlarz kursów i szkoleń jest cały czas uaktualniany i poszerzany o takie umiejętności, które są szczególnie pożądane w danym momencie przez pracodawców. 

– To decyzje konsultowane z przedstawicielami firm z regionu. Ostatnio dużą popularnością cieszą się m.in. kursy dotyczące prawnych aspektów zatrudniania cudzoziemców czy na Inspektora Ochrony Danych Osobowych – wymieniają władze uczelni.

Postaw na umiejętności miękkie

Uczelnia daje możliwość rozwoju kompetencji interpersonalnych. Trzeba tylko wiedzieć, jak znaleźć i wykorzystać ku temu okazję. Każdy student Wyższej Szkoły

Przedsiębiorczości i Administracji może aplikować do programu Erasmus+. Dzięki temu może uczestniczyć w jedno- lub dwusemestralnym wyjeździe na studia za granicę, albo aplikować na praktyki w innym kraju. To świetna okazja by wykorzystać i poprawić znajomość języka, a także możliwość nauki lub pracy w międzynarodowym środowisku.

Jednak wyjazd to nie jedyna możliwość rozwoju. Przedstawiciele uczelni zachęcają do aktywności w ramach organizacji studenckich. Dają przykład Samorządu Studenckiego WSPA, w którym można nauczyć się pracy w grupie, planowania i organizacji dużych wydarzeń. 

– Warto zaangażować się w pracę kół naukowych, które organizują wykłady, spotkania i warsztaty, a także dają możliwość wyjazdów na konferencje naukowe i szlifowanie umiejętności wystąpień publicznych – wyliczają przedstawiciele uczelni.

Studia dla niezależnych

Dla osób lubiących niezależność, którzy chcą kontynuować naukę na studiach, uczelnia przygotowała ofertę studiów online. 

Ta forma edukacji umożliwia pogodzenie nauki z pracą czy podróżowaniem. Pozwala zdobyć wykształcenie niezależnie od miejsca pobytu. Studenci otrzymują dostęp do platformy edukacyjnej i realizują program studiów niestacjonarnych. Na kilku zjazdach podchodzą do zaliczeń i egzaminów. Dzięki temu ograniczyć mogą ilość podróży, oszczędzają czas i pieniądze, a na naukę mogą poświęcić dowolną ilość czasu.

Nie przespać studiów

Aktywność poza nauką na studiach jest bardzo ważna. To właśnie ona sprawia, że możemy pracodawcy zaoferować coś więcej niż piątki na dyplomie.

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie zapewnia praktyczne podejście do studiowania i liczne możliwości rozwoju. Ułatwia też pierwsze kontakty z branżą, którą młody student jest zainteresowany. 

Wykładowcy, z których duża część to aktywni zawodowo praktycy i przedsiębiorcy, pomagają swoim uczniom w wyborze odpowiedniej ścieżki kariery i zachęcają do aktywności poza zajęciami. – Nie warto tracić czasu studiów. Już od początku można zacząć karierę, a przynajmniej dobrze się do niej przygotować, zdobywając niezbędną wiedzę, kwalifikacje i umiejętności – radzą absolwenci .

WSPA

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie (WSPA) powstała w 1998 r. Uczelnia rozpoczęła kształcenie otwierając specjalność – Zarządzanie przedsiębiorstwem. Na pierwszy rok studiów przyjęto wówczas 415 studentów. W inauguracji następnego roku akademickiego 1999/2000 uczestniczyło już ponad 1,4 tys. studentów.

Projektowanie wnętrz

Od października 2019 r. Lubelska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji uruchamia nowy kierunek studiów – Projektowanie wnętrz. Przyczyną, dla której uczelnia zdecydowała się na jego stworzenie, były sygnały ze strony rynku pracy o tym, że istnieje duże zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie. To jedyny kierunek studiów tego typu na Lubelszczyźnie.

– Przeprowadzone w gronie pracodawców konsultacje jednoznacznie wykazały, że istnieje zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z obszaru nauk technicznych. Poszukiwani są nie tylko projektanci wnętrz, lecz także projektanci designu – przedmiotów użytkowych, mebli, aranżacji ceramiki czy też oświetlenia. Obecnie obserwujemy dość silny trend, który polega na zatrudnianiu projektantów przez prywatnych inwestorów – tłumaczy Małgorzata Michalska-Nakonieczna z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, opiekun kierunku projektowanie wnętrz.

Agnieszka Litman

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie