690 680 960

Wkrótce rusza nabór wniosków w programie „Rodzina 500+”

Od 1 lutego 2022 roku rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500+”. Należy je składać wyłącznie online. Wypłata świadczenia wychowawczego będzie bezgotówkowa. Obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia wychowawczego przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nabór wniosków o świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” na nowy okres świadczeniowy, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2022 r., rozpocznie się już 1 lutego br.

– Aby dalej otrzymywać świadczenie, podobnie jak w poprzednich latach, konieczne jest złożenie wniosku o „500+” na nowy okres świadczeniowy. W tym roku całym procesem obsługi wniosków, a następnie wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Sama istota programu się nie zmienia, rodzice mogą być spokojni – zapewnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nowy okres świadczeniowy

Nowy okres świadczeniowy rządowego programu „Rodzina 500+” obowiązywał będzie od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Szefowa resortu rodziny podkreśla, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek należy złożyć do końca kwietnia br. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca br.

Z kolei złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Natomiast, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

– Dlatego nie warto zwlekać. Zachęcam do składania wniosków jak najszybciej, by nie zapomnieć, nie przegapić terminu i zachować ciągłość wypłaty świadczenia – mówi minister Marlena Maląg.

Wniosek o „500+” tylko online

Wnioski będzie można składać już od 1 lutego przez Internet za pośrednictwem portalu [email protected] Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną.

– W ubiegłym roku zmieniliśmy zasady wnioskowania o świadczenie w ramach programu „Dobry start” – można to było zrobić wyłącznie online. Rodzice nie mieli z tym problemu, dlatego w tym roku postawiliśmy na to rozwiązanie również w przypadku programu „Rodzina 500+”, a także nowego świadczenia dla rodzin z małymi dziećmi jakim jest rodzinny kapitał opiekuńczy. Ostatnie tygodnie pokazują, że nie ma z tym kłopotu – wyjaśnia minister Maląg.

Terminy składania i rozpatrywania wniosków na nowy okres świadczeniowy

Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami na kolejny okres świadczeniowy:

· od 1 lutego do 30 kwietnia 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie – do 30 czerwca 2022 r.,

· od 1 do 31 maja 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 lipca 2022 r.,

· od 1 do 30 czerwca 2022 r. –  ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 sierpnia 2022 r.,

· od 1 do 31 lipca 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca – do 30 września 2022 r.,

· od 1 do 31 sierpnia 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia  – do 31 października 2022 r

ZUS uwzględniając liczbę wniosków oraz możliwości organizacyjne może rozpatrywać wnioski i wypłacać świadczenia w terminach krótszych, niż we wskazanych wyżej maksymalnych terminach ustawowych.

Na okres świadczeniowy, który trwa do 31 maja 2022 r. wniosek do ZUS należy złożyć na dzieci narodzone od 1 stycznia 2022 r. a także na dzieci urodzone przed 2022 r., jeśli wcześniej nie złożono wniosku w gminie.

Jaki wniosek wypełnić?

Jeśli wniosek na okres świadczeniowy od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r., został złożony w gminie nie należy składać ponownie wniosku o świadczenie na ten okres do ZUS. Gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń przyznanych na okres do 31 maja 2022 r.

Możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem portalu [email protected] lub bankowości elektronicznej dotyczy wyłącznie rodziców, którzy posiadają numer PESEL.  Rodzice składają wnioski na dedykowanym dla nich formularzu SW-R.

Rodzic nieposiadający nr PESEL, a także tzw. opiekun faktyczny (czyli osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie) oraz opiekun prawny powinni złożyć odpowiedni wniosek wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Jeżeli wniosek  zostanie złożony przez bankowość elektroniczną  albo portal [email protected], a wnioskodawca nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy taki profil na podstawie danych z wniosku. Na PUE ZUS będzie można znaleźć wszystkie informacje na temat złożonego wniosku i jego obsługi.

(fot. pixabay.com, źródło MRiPS)

8 komentarzy

 1. Do roboty a nie na plusy liczyć, bezrobociuchy

  • Większość ludzi co mają dzieci to pracują tylko patologia krytykuje co własnych dzieci nie mają.

  • Niekrytyk dam ci te 500 zł zobaczmy czy wyżyjesz za te grosze.

   • Iza to nie chodzi o to, żeby za nie wyżyć, to mają być dodatkowe pieniądze dla dzieci. Na życie to masz zarobić swoją pracą.

    • No nie zupełnie – z tego co pamiętam to miał być program socjalny, aby biedniejsze dzieci prócz biedy miały coś dla siebie i nie odstawały w szkole ( nie chodził głodne i w byle czym )
     Tym czasem 500+ dostają wszyscy czyli rodzice nawet ci którym 500+ jest zupełnie nie potrzebne bo rodzice zarabiają bardzo dobrze a dzieci chodzą w markowych ubraniach i robią co chcą.
     Reasumując – biedny jak był biedny tak dalej jest, a bogaty ma jeszcze więcej

     • A kto broni pójść do pracy i zarabiać bardzo dobrze?
      Do szkoły pod górkę było?
      Zawsze można zostać spawaczem, budowlańcem, albo operatorem CNC.

      Co do zamożniejszych to to 500+ na dzieci to po prostu forma obniżenia presji podatkowej, wywieranej przez Państwo po to, żeby tuczyć nierobów.

      Uważam, że w wypadku osób pełnosprawnych 500+ powinno wynosić przynajmniej 1000+, ale przysługiwać wyłącznie osobom pracującym o niskich dochodach. Ani nierobom, ani lepiej zarabiającym, tylko wyłącznie gorzej radzącym sobie, ale jednak pracującym.

 2. Andrzej nie zaklinaj rzeczywistości gdyż ludzie bezdzietni to zwykle bogaci i wykształceni ludzie a 500plusy to plebs . Bogaty posiadający dzieci na te 5 stówek nawet się nie obejrzy . Taka jest światowa tendencja im ktoś biedniejszy tym ma więcej dzieci a bogaci mają mają jedno albo wcale . Popatrz na Afrykę ,z głodu umierają ale dzieci stado naklepali .

 3. I tu, zzz, się nie zgodzę. Mam znajomych, baaardzo zamożnych, którzy pobierają wszelkie możliwe świadczenia. Ziarnko do ziarnka…

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin