Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

We wtorek upalnie, miejscami pojawią się gwałtowne burze

We wtorek przez niemal cały dzień województwo lubelskie będzie w ciepłym wycinku niżu o imieniu „PAMELA”, który znad Danii przemieści się nad południową Skandynawie. Docierać będzie do nas gorące i wilgotne powietrze zwrotnikowe z południowego-zachodu.

Wtorek przyniesie temperaturę na poziomie od 28°C do 31°C. Od środy czeka nas lekkie ochłodzenie, zobaczymy od 24°C do 26°C. W chłodnym powietrzu rozbudowywać będzie się klin wyżu znad Azorów, przynosząc stabilizację pogody.

Modele numeryczne sugerują, że na obszarze województwa lubelskiego pojawią się we wtorek burze. Miejscami będą gwałtowne. Na ogół suma opadów nie przekroczy 30 mm.

Pierwsze chmury burzowe mogą uformować się już po godzinie 13. Ruch ośrodków burzowych odbywać ma się przeważnie z południowego-zachodu na północny-wschód. Nieco inaczej przemieszczać mają się superkomórki burzowe, na ogół z zachodu na wschód.

Groźny okazać może się wiatr. Szczególnie, gdy powstaną burze wielokomórkowe o charakterze liniowym. Na taki scenariusz wskazują poszczególne modele. Prędkość wiatru może osiągnąć od 70 km/h do 100 km/h, prowadząc do miejscowych szkód. Ponadto burze wykazywać będą się dużą ilością wyładowań atmosferycznych. Możliwy jest grad o średnicy nie przekraczającej od 2 cm do 4 cm.

Początkowo chmury burzowe powinny pojawić się w takich powiatach jak: kraśnicki, opolski, puławski, rycki, janowski i biłgorajski.

W kolejnych godzinach wraz z przesuwaniem się korzystnych warunków burze możliwe są w powiecie lubartowskim, lubelskim, ale także radzyńskim, świdnickim i łęczyńskim. Zagrzmieć powinno także w bialskim, włodawskim i krasnostawskim.

Najpóźniej burze dotrą do wschodniej części regionu, tam też ich aktywność powinna być dużo mniejsza. Po zachodzie słońca utrzymają się na Roztoczu i na wcześniej wymienianym obszarze nawet do drugiej części nocy. Następnie wraz z rozbudową klina wysokiego ciśnienia i napływowi coraz suchszego i bardziej stabilnego powietrza burze zaczną zanikać.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych i pewną nieprzewidywalność zalecamy obserwować dane radarowe, zdjęcia satelitarne i detektory wyładowań

http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2018-08-13 21:07:25
(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

  1. Mogą być i burze – moje poświęcone akcesoria anty burzowe są w pełnej gotowości, a świeca odgromnica (dzięki mojemu kochanemu wnusiowi) ma auto start na pierwszy odgłos grzmotu.

  2. Jakby tak zechciało popadać spokojnie jak po poprzednich wróżbach pogodowych, to nie musiałbym konewką (z węża niewolno) działki podlewać.
    A i „pani” prezes byłaby zadowolona bo nastąpiłaby oszczędność wody w działkowych kranach, a przez to i w działkowej kabzie..

Z kraju