690 680 960

Ważna informacja dla przedsiębiorców. Od nowego roku wpłaty składek ZUS na indywidualny numer rachunku

Każdy przedsiębiorca już niedługo dostanie od ZUS informację o indywidualnym numerze rachunku składkowego. Od stycznia opłacanie składek będzie wygodniejsze i prostsze.

Każdy przedsiębiorca od nowego roku będzie mieć swój własny numer rachunku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, na który będzie płacić łączną kwotę składek za dany miesiąc, jednym przelewem.

– Przedsiębiorcy będą więc regulować składki, tak jak dziś płaci się np. rachunek za gaz czy telefon komórkowy. Wystarczy, że poprawnie wpiszą numer swojego rachunku w ZUS i kwotę – wyjaśnia Dariusz Mańko, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie.

Dziś każdy płatnik musi co miesiąc wykonać co najmniej trzy przelewy, żeby uregulować składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i inne fundusze. Musi przy tym poprawnie wskazać w formularzu przelewu wiele danych, m.in. NIP i numer deklaracji rozliczeniowej. Drobny błąd może spowodować, że wpłata nie zaksięguje się prawidłowo. ZUS prowadzi wtedy postępowanie wyjaśniające, żeby składki trafiły, gdzie trzeba.

– Jak będzie skonstruowany numer? Będzie zawierał ciąg cyfr identyfikujących ZUS, czyli 60000002026. Natomiast ostatnie dziesięć cyfr będzie identyczne z numerem NIP danego przedsiębiorcy – zaznacza Monika Morawska z Inspektoratu ZUS w Zamościu, która prowadziła szkolenie z eSkładki.

31 grudnia dotychczasowe rachunki ZUS zostaną zamknięte. Od 1 stycznia składki będzie można opłacić wyłącznie na swój indywidualny rachunek składkowy. Dlatego Zakład już od października rozpocznie wysyłkę listów poleconych w tej sprawie, żeby do końca roku każdy przedsiębiorca poznał swój numer rachunku.

– Zachęcamy przedsiębiorców, żeby sprawdzili, czy podali w ZUS aktualny adres do korespondencji, by list na pewno do nich trafił – dodaje dyrektor Mańko.

Informacje na temat eSkładki i nowych zasad rozliczeń z ZUS, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, można znaleźć także na www.zus.pl/eskladka.

eSkładka - numer rachunku składkowego

2017-09-14 10:32:13
(fot. pixabay.com, nadesłane)

13 komentarzy

 1. No fajne… tylko ciekawe o co tak naprawdę chodzi bo przecież nie o to żeby przedsiębiorcom ułatwić cokolwiek, przecie ZUS nie po to jest, polecone z informacja tez trochę będą kosztować, marnowanie kasy i tyle

  • No nie do końca bo ktoś musi sprawdzać poprawność przelanych składek na głównym koncie itp oraz je odpowiednio zapisać na ,,karcie” przedsiębiorstwa/osoby. tak będzie prościej. Acz i tak uważam że zus jest piramidą finansową i z całą pewnością nie można nazwać ją zorganizowaną.

   • Już mowie o co chodzi – dzisiaj płacąc składki regularnie przez 3 miesiące mino wcześniejszych zaległości i idąc na zwolnienie dostajesz zasilek chorobowy. z nową zmianą składki idą chronologicznie od najstarszych zaległości, w tym momencie robią sie zaległości na bieżących i z z zasiłu nici 😉 tu jest wszystko dokładnie przemyslane 😉

 2. Ciekawe ile przy okazji ci dobroczyńcy podniosą stawki?

 3. ciekaw co ma na celu taka zmiana? przecież ta kasa i tak z automatu pójdzie dalej i zniknie w czeluściach biurokratycznej struktury zusu…(czytaj. zostanie prze.ebana)

 4. Powód jest bardzo prosty, wyciąganie zaleglosci od przedsiębiorców, w tej chwili ten kto ma zaległości w zusie i ma ich gdzieś, nie ma nic na siebie więc i komornika się nie boi. Placi tylko składkę zdrowotną , aby móc w razie czego pójść do lekarza, od nowego roku nie będzie rozdziału na zdrowotną, społeczna itd. Nie będzie możliwości opłacić samej zdrowotnej, a ten co ma zaległości jeśli nie wplaci całej kwoty, ta kwota będzie szła tylko i wyłącznie na zaległe składki 🙂 aby tak nie było przedsiębiorca musi się dogadać z zusem odnośnie spłacania zaległości , oraz na bieżąco płacić nalezne skladki. Ot i cała historyja 🙂 więc większość przedsiębiorców z długami zamknie działaność , szara strefa się powiększy, a NFZ będzie miał jeszcze mniejsze wpływy 🙂

  • Onanis Samokopulos

   Polać Mu – mądrze gada 😉

   • Nie ma takiej możliwości żeby nie można było opłacać samej składki zdrowotnej. Cały czas w Zusie będzie podział na 3 składki, a wpłaty będą i tak od niektórych na samą składne zdrowotną, np. przez tych co pracują na umowie o prace a działalność jest jednoosobowa, taki przedsiębiorca zapłaci tylko i wyłączne składkę zdrowotną.

 5. czekam z radoscia kiedy ten zus i nfz lupnie z wielkim hukiem….

 6. Świetny pomysł, tylko jeśli dobrze pamiętam to od pewnego czasu nie wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek posiadać NIP.

 7. zeba zalozyc dzialalnosc musisz miec nadany NIP. nie massz NIPu nie masz dzialalnosci

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Koncert charytatywny dla Nelki Wychodzkiej w Bełżycach
Piknik z produktem polskim w Janowie Podlaskim
Festiwal Oręża Polskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Anna Wyszkoni
Piknik Wojskowy pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”
Piknik Wojskowy pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”