W środę w regionie załamanie pogody. Prognozowane są silne burze z opadami dużego gradu

Nie mamy dobrych wieści pogodowych na środę. Czeka nas załamanie pogody, mogą pojawić się w regionie silne burze z opadami dużego gradu. W czasie zjawisk konwekcyjnych prędkość wiatru może dochodzić do 130 km/h.

W środę jedynie wschodnia część naszego kraju pozostawać ma w gorącym i niestabilnym powietrzu zwrotnikowym. Na pozostały obszar Polski napływać ma dużo chłodniejsze powietrze. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczał będzie się front atmosferyczny, który poprzedzony zostanie osią zbieżności wiatru. Prognozowany jest rozwój gwałtownych burz nad regionem. Za omawianą strefą frontu napłynie nieco chłodniejsze powietrze.

Drugi dzień sierpnia może przynieść silne załamanie pogody na terenie województwa lubelskiego. Modele numeryczne sugerują powstanie silnych zjawisk burzowych.

Warunki panujące w troposferze mogą spowodować powstanie silnych superkomórek burzowych. Głównymi zagrożeniami na ich trasie mają być opady gradu o średnicy od 2 cm do 5 cm, a lokalnie niewykluczone jest nawet 6-7 cm. Co więcej istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia niszczących porywów wiatru, których prędkość może osiągnąć 90 km/h – 130 km/h. Intensywne opady mogą prowadzić do zalań znacznych obszarów.

Istnieje marginalne ryzyko trąby powietrznej. Przeważać mają silne, powodujące duże szkody prądy zstępujące z chmur burzowych. W kolejnych godzinach niewykluczone jest powstanie większego systemu burzowego nawet w formie liniowej. Wtedy szczególnie groźny może być wiatr, ale także nawalny deszcz. Oprócz tego burze mają generować dużo wyładowań atmosferycznych.

Istnieją dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze:

Silne burze możliwie są już przed południem, ale szczególna intensyfikacja zjawisk burzowych jest oczekiwana po południu.

Drugi wariant wskazuje na duże ryzyko uformowania się gwałtownych burz w porze popołudniowej bądź późno popołudniowej. Zjawiska burzowe mogą trwać nawet do godzin nocnych.

ZE WZGLĘDU NA MOŻLIWOŚĆ WYSTĄPIENIA NISZCZĄCYCH BURZ ZALECAMY ŚLEDZIĆ BIEŻĄCE DANE RADAROWE ORAZ Z DETEKTORÓW. DOSTĘPNE SĄ ONE POD LINKIEM PONIŻEJ:
http://lubelscyfanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2017-08-01 23:11:23
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

10 komentarzy

 1. Oj, nie-do-brze!!!
  Właśnie na podwórku zdemontowałem przedni zderzak w swoim „lisku” i mam zamiar wyrobić się przed burza z założeniem świateł dziennych, w które Brazylijczycy „zapomnieli go wyposażyć.

 2. Będzie burza.To pewne.około 15 sie zacznie.

 3. Cuś sie kroi. W kościach dżuźni – bedzie niechybnie jako rozpierducha… 😉

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8393zł 1.43%
  • GBP 5.3056zł 0.64%
  • EUR 4.5793zł 0.56%
  • CHF 4.1313zł 0.76%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!