Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Woda w Zalewie Zemborzyckim nie nadaje się do kąpieli. Wszystko przez zakwit sinic

Po wtorkowych badaniach wody na dwóch kąpieliskach Zalewu Zemborzyckiego okazuje się, że nie nadaje się ona do kąpieli. Wszystko przez zakwit sinic.

Po raz kolejny tego lata woda w Zalewie Zemborzyckim nie nadaje się do kąpieli. Po wtorkowych badaniach Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie wydała zakaz kąpieli. Wszystko przez zakwit sinic, który sprawił, że woda w zbiorniku stała się mętna oraz nabrała charakterystycznego koloru i zapachu.

Jednocześnie jest ona niebezpieczna dla osób, które zdecydują się na kąpiel. Kontakt takiej wody ze skórą człowieka może zakończyć się groźnymi konsekwencjami dla zdrowia. Oprócz podrażnienia skóry oraz błon śluzowych może dojść również do uszkodzenia m.in. nerek i serca, a nawet do zaburzeń pracy układu nerwowego i mięśni. W związku z tym, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie wydała we wtorek zakaz kąpieli na kąpieliskach na Marinie i Dąbrowie.

Na początku lipca stwierdzono w Zalewie Zemborzyckim przekroczenie dopuszczalnej ilości bakterii „Escherichia coli”. Dotyczyło to Ośrodka Marina, gdzie woda okazała się niezdatna do kąpieli. Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy, jest bakterią naturalnie występująca w jelicie grubym człowieka, gdzie uczestniczy w procesach rozkładu pokarmu. Gdy jednak dostanie się w inne miejsca, może wywołać różne dolegliwości i choroby. Najczęściej bakterie te są przyczyną zatruć pokarmowych, co objawia się wymiotami, biegunką, bólami brzucha, bólami głowy, osłabieniem oraz gorączką.

20597813_1602371409796810_196718385_o

20561735_1602371396463478_1334166050_n

2017-08-01 22:30:00
(fot. nadesłane Kasia)

20 komentarzy

 1. Czy nadejdzie dzień w którym zalew zostanie oczyszczony i mieszkańcy będą mogli relaksować się w takie dni jak dziś?

  • Masz fontanne na PL to się mozesz relaksować 😛

  • Nie licz na to. Miasto ma ponad miliard długu a kasy już nikt nie pożyczy. Żuk liczy na drapane, że jakieś fundusze pozyska ale dopiero jak wygra kolejne wybory. Jedyna nadzieja, że posłanka Mucha sinicom zaśpiewa. Może same zdechną ze śmiechu i problem się rozwiąże. Słonecznego Wrotkowa w czystości nie potrafią przez sezon utrzymać a tobie czystego Zalewu się zachciewa?

   • To jak w Bałtyku są sinice kto odpowiada? Duda,Szydło czy Kaczyński? A może Sobecka ma się wykąpać to same uciekną? Co na to powiesz durniu?

    • Za twój brak kultury i wykształcenia też odpowiedzialne są władze Państwa? Czy może jednak rodzice i ulica, która cię wychowała?

  • Wiele lat temu zgłosiła się pewna firma, chyba z Norwegii ale nie jestem pewien, która zaoferowała, że wysprzą Zalew.
   Ważne było to, że mieli zrobić to nieodpłatnie ale w zamian chcieli dostać znajdujący się na dnie trof którego ponoć jest baaaardzo dużo i jest najwyżej jakości.
   Uwczesne władze oczywiście się nie zgodziły bo za ten torf można było dostać kupę kasy.
   Efekt jest taki, że Zalew to dalej syf, a torfu nawet nikt nie ruszył….
   Ot Polska cała…

 2. Ktoś w ogóle kąpie się w tym gównie?

 3. Jak kąpieliska w Zwierzyńcu, Nieliszu czy Krasnobrodzie??? Wybieram się jutro i obawiam się czy woda jest zdatna do kąpieli.

  • Są dopuszczone do kąpieli tutaj można sprawdzać na bieżąco
   https://wsselublin.pis.gov.pl/?dep=175

   • Dzięki, tyle tylko, że dane na tej stronie nie są zbyt aktualne np. widnieje jeszcze, że w Zemborzycach woda zdatna bo dane są sprzed tygodnia. Najgorsze są te sinice bo wysypkę da się przeżyć 😉 Jakoś w tym roku mało ludzie piszą na bieżąco jaka woda bo w wynikach wyszukiwania pojawiają się w większości wyniki z lat ubiegłych. Chyba jednak najbezpieczniejszy basen bo przy tych temperaturach sytuacja w wodach otwartych jest tak dynamiczna,że jednego dnia może być ok a drugiego już niezbyt.

    • Są aktualne, na mapie jest wyraźnie napisane kiedy było przeprowadzane badanie:

     Nieprzydatne do kąpieli. Kontrola przeprowadzona w dniu 01.08.2017 r. wykazała zakwit wody wywołany przez sinice
     organ nadzorujący
     PPIS w Lublinie, tel. 81 533 00 61.

 4. jak poszło 50 mln złotych na ten niepotrzebny plac litewski to nic dziwnego ża na nic teraz nie ma pieniedzy południe lublina czyli kunickiego-abramowice i ul.zorza to totalny gościniec obskórne blokowiska i kamienic, ul.zorza było 10 mln złotych było już wiem na co poszło ul.zemborzycka nie zrobiona aż pod bychawe zalew brudny stare chodniki,pomosty-przynamniej ścieżki rowerowe już porobione+tama wyremontowana bo groziła zawaleniem nwm czy ktoś słyszał….Zalew powinien być na nowo zaprojaktowany aby było miejsce na wszystko, na baseny,kapieliska,resturacje,deski,kajaki,pokazy, mosty jakieś,wesołe miasteczko i P.żukowi x3 by się zwróciło…przecież cuda można robić…ale nie ważniejsze swoje gniazdko 🙁 żenada

 5. zielona woda to jest to! Pamiętam, kiedyś za dzieciaka miałem białego, kudłatego psiaka. Wskoczył mi do tej kwitnącej wody, a jak wylazł był cały, szczelnie pokryty jaskrawym zielonym glutem. Ani śladu białej sierści, normalnie jak wykąpany w farbie olejnej. Szedłem tak z tym małym ufokiem na osiedle, ludzie po drodze lali ze śmiechu, a ja później w żaden sposób nie mogłem go domyć. Jeszcze kilka tyg po wielu kąpielach wyglądał jak po zielonej płukance. Także jak ktoś w tym szambie się kąpie, stwierdzam że jest psychicznie chory. O smrodzie nie wspominam.

 6. Dlaczego jest taki niski stan wody na zalewie? a dlatego żeby zakwit wody był większy i żeby ludzie nie mogli się kąpać za darmo w zalewie tylko chodzili na płatne baseny.

 7. Zakaz został wydany przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie. Wojewódzka Stacja jedynie opublikowała komunikat o tym. Proszę to poprawić

 8. pare dni temu był artykuł o tym ze się nadaje 😛

 9. Wygląda jak FRUGO.;)